Pristatyta sostinės viešbučio „Hilton Garden Inn“ architektūrinė vizija

Pristatyta sostinės viešbučio „Hilton Garden Inn“ architektūrinė vizija

gedimino pr 1 0
Pirmoji vieta – „Unitectus“ projektas

Lietuvos architektų sąjunga ir nekilnojamojo turto plėtotoja „Eika“ paskelbė tarptautinio architektūrinio konkurso daugiafunkciniam kompleksui su viešbučiu „Hilton Garden Inn“ Vilniaus Gedimino prospekte kurti nugalėtojus ir prizininkus. Konkursą laimėjo bendrovės „Unitectus“ projektinis pasiūlymas. Jo autoriai – architektai Tauras Paulauskas, Dainius Čepurna, Povilas Čepaitis, Žilvinas Urbas, Giedrius Stogis, Ieva Noreikaitė ir Linda Šeženytė.

Konkursui buvo pateikti šeši projektiniai pasiūlymai, komisijos sprendimu buvo vertinti tik penki – šeštąjį autoriai pavėlavo pateikti. Antroji vieta paskirta bendrovės „Cloud architektai“ projektui, kurio autoriai – Jovilė Porvaneckaitė, Antanas Dagelis, Andrius Vilčinskas, Simonas Čalnaras ir Gabrielė Nešukaitytė. Trečioji vieta – „PLH arkitekter A/S“ projektui, kurio autoriai Steenas Enrico Andersenas, Ole Jonssonas, Aleksandras Gvildys, Lina Bareikytė, Benjaminas Lucasas, Tarekas Sakkelis ir Nicole Will. Visoms trims pirmosioms vietoms skiriami solidūs piniginiai prizai – 15 tūkst., 7 tūkst. ir 5 tūkst eurų.

Konkurso dalyviams buvo iškeltas uždavinys suderinti skirtingas komplekso funkcines dalis, darniai integruoti pastatus Gedimino prospekte, įkomponuoti XX amžiaus pradžios pastatą Dainavos gatvėje, taip pat funkcionaliai suplanuoti pėsčiųjų ir automobilių zonas.

Konkursas vyko keletą mėnesių, komisiją sudarė Vilniaus miesto savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento atstovai, architektai bei užsakovai.

gedimino pr 2 4
Antroji vieta – „Cloud architektai“ projektas

Atsakymo į klausimą, kodėl konkurse, išsiskiriančiame prizinio fondo dydžiu, dalyvavo tik šešios komandos, bendrovės „Eika“ generalinis direktorius, vertinimo komisijos pirmininkas Domas Dargis siūlo ieškoti projektavimo užduotyje.

„Tai tikrai labai sudėtingas projektas ir dėl vietos, ir dėl numatytų funkcijų. Mes, užsakovai, prašėme didelio kiekio brėžinių, vizualizacijų, komandos turėjo ryžtis tikrai didelėms investicijoms. Kai kurie komisijos nariai replikavo, kad iš konkurso dalyvių norime gauti kone techninį projektą. Mūsų noras buvo, kad architektų komandos būtų tiek įsigilinusios į situaciją, kad būtų pasiruošusios iškart įgyvendinti savo projektus. Ir iš darbų tikrai matyti, kad darbo įdėta daug. Kartais, kai rengiamos koncepcijos, projektuose labiau akcentuojami išoriniai dalykai – estetiniai sprendimai. Šiuo atveju buvo atliekamas detalizavimas iki patalpų išdėstymo, net butų išplanavimo, viešbučio kambariai irgi suplanuoti pagal detalią „Hilton“ užduotį. Esu dėkingas architektų komandoms, kurios investavo tiek savo laiko. Ir galima suprasti, kad kai kurios architektų studijos negalėjo sau leisti investuoti į dalyvavimą tokiame konkurse – galbūt pabijojo rizikuoti įdėti tiek daug pastangų ir negauti jokio atlygio“, – sakė D. Dargis.

Kita konkurso sąlyga, apribojusi dalyvių skaičių, galėjo būti reikalavimas turėti viešbučių projektavimo patirties. „Visi žino, kiek Lietuvoje pastatyta naujų viešbučių ar kiek komandų būtų prisidėjusios prie jų projektavimo užsienyje“, – komentavo bendrovės „Eika“ generalinis direktorius.

D. Dargis pripažino, kad idealaus, trūkumų neturinčio projekto, kurį paėmus būtų galima įgyvendinti čia ir dabar, komisija nerado. Anot Architektų sąjungos ir vertinimo komisijos nario Gintauto Blažiūno, dirbant komisijai buvo kilę net minčių neskirti pirmosios vietos, bet laiku prisiminti Lietuvos architektų sąjungos patvirtinti architektūros konkursų rengimo nuostatai – pirmoji vieta turi būti skiriama. Taigi vertinimo komisija geriausiu įvertino darbą, kuris turi daugiausia galimybių būti patobulintas nekeičiant esminių projekto sprendinių, komisijos sprendimą apibendrino G. Blažiūnas.

D. Dargis su ta nuostata sutiko:  „Kolega tiksliai pasakė: jei neskirsime pirmosios vietos, ilgainiui atsiras rizika, kad visi konkursai nebeturės pirmosios vietos ir prasmės. Ji turi būti skirta. Kartu tai ir įpareigojimas mums pradėti derybas su pirmosios vietos laimėtojais. Ir mes linkę tai daryti“.

Statyboms bendrovė „Eika“ planuoja skirti apie 45 mln. eurų. Kiek iš šios sumos – ar Lietuvoje įprasti 1–2 proc., ar daugiau bus skirta projektavimui, bendrovės generalinis direktorius šiandien atsakyti nenorėjo ir negalėjo.

„Rizikuodamas susilpninti mūsų derybines pozicijas su projekto autoriais pasakysiu tiek: kadangi ir vieta, ir projekto sudėtingumas gali pareikalauja labai daug darbo valandų, variantinio projektavimo – ypač požeminės komplekso dalies, – kur, įsivaizduojame, gali atsirasti net 5–6 modeliai, manome, kad mums tai kainuos tikrai daugiau, nei mes standartiškai skiriame projektavimui savo NT projektuose“, – kalbėjo D. Dargis.

Trečioji vieta – „PLH arkitekter A/S“ projektas
Trečioji vieta – „PLH arkitekter A/S“ projektas

Vienas nugalėtojų komandos narių, architektas P. Čepaitis įveiktą užduotį įvertino taip: „Teko suprojektuoti praktiškai visą miesto dalį su verslo patalpomis, viešbučiu, gyvenamosiomis patalpomis labai ankštoje miesto vietoje, kur problemų yra žymiai daugiau nei galimybių“.

Bendrovės „Unitectus“ vadovas Tauras Paulauskas papildė – dirbant buvo labai rimtai vertinami detaliojo plano sprendiniai: „Ta miesto vieta yra unikali – čia yra iš dalies išlikęs seno miesto urbanistinis, iš dalies – naujadaras. Suprasdami, kad rengiant šios teritorijos detalųjį planą buvo įdėta labai daug darbo, kad nauji statiniai darytų kuo mažesnį poveikį kaimynams, kad būtų vengiama konfliktų su jais, to siekėme ir savo projektu“.

Daugiafunkcinį kompleksą sudarys apie 150 kambarių 4 žvaigždučių viešbutis, 5 000 kvadratinių metrų verslo centras, prabangių apartamentų pastatas, prekybos galerija. Planuojama, kad bendras projekto plotas bus apie 18 tūkst. kvadratinių metrų, o pastatai ribosis su Dainavos, V. Kudirkos gatvėmis ir Gedimino prospektu.

Faktiniai paruošiamieji darbai – sklypo parengimas, inžinerinių komunikacijų, kurių sklype itin gausu, iškėlimas – bus pradėti šių metų pabaigoje. Vienas iš svarbiausių šio projektų objektų – „Hilton Garden Inn“ viešbutis – bus atidarytas 2018 metų pabaigoje.

Artimiausiu metu bendrovė „Eika“ pradės derybas dėl projektavimo paslaugų su bendrovės „Unitectus“ architektais. Kartu per mėnesį turėtų būti surinkta visa projekto komanda – konstruktoriai, inžinieriai, logistikos specialistai ir kt.

D. Dargis patikino, kad bendrovė „Eika“ nedalyvaus neakivaizdžiose viešbučių statybos lenktynėse, nebandys aplenkti konkurentų pusmečiu ar panašiai: „Į šį klausimą atsakau taip: tas mums tiek svarbu, kiek Steve‘ui Jobsui, kad kas nors prieš jį sukūrė planšetę ar telefoną liečiamuoju ekranu. Tokiuose projektuose laimi ne pirmas, o geriausias. Daug svarbiau padaryti gerą produktą – pradedant viešbučio išplanavimu, estetika, funkcijomis ir baigiant logistika, kad viešbutis veiktų gerai, kad būtų įdomus ir trauktų turistus sugrįžti, kad būtų gerai valdomas, kad būtų geras restoranas ir kt. Tai yra daug svarbiau nei sutaupyti pusę metų, o po to įgyti blogą reputaciją. Mes žinome, kad lankytojai savo nuomonę gali paskleisti greitai, ir klaidos tampa viešos. Pasiūlyti gerą lygį yra daug svarbiau, nei anksčiau atsidaryti“.

Temos: „Eika“, Architektūrinis konkursas, Daugiafunkcinis kompleksas, Gedimino prospektas, Lietuvos architektų sąjunga, Viešbutis „Hilton Garden Inn“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai