Ta pati tipologija, naujas požiūris: įkainojamų senjorų namų transformacija

Ta pati tipologija, naujas požiūris: įkainojamų senjorų namų transformacija

VILE3951 scaled e1702397714875
  • Objektas: „Appleby Blue“ socialinis būstas senjorams
  • Vieta: Londonas, JK
  • Architektai: „Witherford Watson Mann“
  • Kraštovaizdžio architektai: „Grant Associates“ ‎
  • Konstruktoriai: „Price & Myers“, „Pringer James“ ‎‎
  • Inžinieriai: „Skelly & Couch“, „AWA Consultants“
  • Plotas: 5,800 kv. m
  • Metai: 2023
  • Mediniai langai: „Wooden Windows“ („Boisrois“)
  • Nuotraukos: Philip Vile

Įvairūs mediciniai atradimai ir naujos technologijos vis labiau prailgina žmogaus gyvenimo trukmę, nors tai – džiugios žinios, tačiau socialiai ši tendencija turi tam tikrų trūkumų. Architektai taip pat susiduria su gyventojų senėjimo problema, viena kurių – senjorų apgyvendinimas (ypač įperkamas), esant nepalankioms sąlygoms vyresnio amžiaus žmonėms patiems pasirūpinti savimi. Londone esanti labdaros organizacija „United St. Saviour‘s Charity“ užsibrėžė tikslą sukurti komfortišką, socialiai ir architektūriškai tvarų apgyvendinimą senjorams viename iš pietinių miesto rajonų.

VILE3318
VILE3454

Transformuotas pokario senjorų būsto pastatas

Vienas svarbiausių aspektų šiame projekte yra socialinė integracija, kuri atsispindėjo tiek laisvalaikio, organizuojamų renginių pavidalu, tiek pastato architektūroje. 1960-aisiais statyto socialinio būsto senjorams atnaujinimas buvo paskatintas užsakovų ir įkvėpė architektus sukurti tokią vietą, kurioje gyventojai išliktų miesto dalimi ir nesijaustų paprasčiausiai išėję į pensiją. Darnus santykis tarp privačių ir viešų erdvių bei socialinis užimtumas leidžia čia atvykstančioms įvairioms vietinių grupėms viešėti, užsiimti sodininkyste, maisto gaminimu, dalytis patirtimi ir žiniomis, kas skatina senjorų ir kitų kartų žmones glaudžiau bendrauti, susipažinti ir bendradarbiauti.

Modernizuotas pastatas darniai įsilieja į vietovės aplinką, išlaikydamas istorinės tipologijos išraišką.  Tačiau vietoje užsidariusios nuo miesto struktūros, šiame name vyrauja erdvių hierarchija, nuo privačios iki viešos, kas leidžia objektui jautriai integruotis tiek rajono architektūroje, tiek socialiai. Ši integracija matoma ir pastato kompozicijoje: vienas iš fasadų seka gretimo pastato siluetą, atsiranda įvairūs išsikišimai, tūrio „išpjovimai“, erkeriai, o įėjimo zona yra dviejų aukštų įstiklintoje verandoje, išsiskiriančioje iš bendro pastato tūrio. Statyboms parinktos ilgaamžės medžiagos: surenkamasis betonas, ąžuolo masyvas, kontekstualiai priderinta plytų apdaila. Visa tai skaido ir smulkina penkių aukštų pastato tūrinę kompoziciją, išlaikant jo padidėjusį plotą, šiuolaikišką stilistiką ir kartu pritaiko jį prie vietinės architektūros tradicijos.

Fasadinės sienos viršutiniame penktojo namo aukšte yra šiek tiek atitrauktos nuo pagrindinių fasadų plokštumų, apdailai panaudotos tamsaus metalo plokštės, kurios pasitarnauja kaip skiriamoji antstato kompozicija.

VILE4023 scaled
VILE3654 scaled

Tvarus dizainas – apie medžiagas, technologijas ir žmogų

35 proc. pastatui reikalingos energijos sugeneruojama iš ant stogo esančių saulės elektrinių. Numatomas pagamintos energijos kiekis iš atsinaujinančių šaltinių siekia 77 tūkst. kWh per metus. Visame pastate veikia pasyvus vėdinimas, o bendrose erdvėse įrengta automatizuota ortakių sistema. Parinkti ąžuoliniai langų rėmai bei medinė interjero apdaila – tai ne tik tvarios medžiagos panaudojimas. Mediena suteikia pastato architektūrai jaukumo ir šilumos, medis interjere labiau siejasi su natūralumu, poilsiu ir bendravimu.

Pastato struktūra didžiąja dalimi išlaikė tradicinį braižą. Netaisyklingo keturkampio formos pastate įsikūrė 57 butai, žiemos sodas, bendroji erdvė, virtuvė-maisto gaminimo mokyklėlė, daržas, taip pat  erdvus, uždaras vidinis kiemas. Architektų komanda siekė performuoti šiai tipologijai būdingą uždarumą ir įprastą vidinio kiemo teritoriją, kuris tokio tipo pastatuose būdavo užstatomas „U“ raidės formos pastatu.

VILE3534 scaled
VILE4110a scaled

Senjorų namuose vyrauja lengvai suvokiama erdvių hierarchija, kurioje slypi tam tikri bendrų erdvių ir kartu bendruomeniškumo sluoksniai. Prie pat gatvės esanti įstiklina šilto atspalvio medinių rėmų įėjimo zona atrodo jauki ir kviečia užeiti, o pakeltas pirmo aukšto lygis leidžia geriau apžvelgti gatvės vaizdą nuo įėjimo verandos. Tarp gyventojams skirto vidinio kiemo ir įėjimo įkurta tarpinė poilsio, žiemos sodo erdvė, tarsi vis dar kviečia lankytojus, o kartu ir gyventojus užsukti ir pailsėti, tačiau taip pat kuria tam tikrą pusiau pralaidų barjerą-jungtį su daugiau privatumo turinčiu uždaru kiemu. Vyrauja didėjantis erdvės pojūtis, iš jaukios per du aukštus įsikūrusios stiklintos įėjimo galerijos, žvelgiančios į dvigubo aukščio žiemos sodą iki erdvaus vidinio kiemo su vandens instaliacijomis ir vešliu sodu.

Erdvinė-funkcinė struktūra iki privačių butų veda per įstiklintas galerijas, supančias centrinį kiemą. Papildanti lauko erdvė yra suformuota ant antro aukšto stogo, kur yra įrengtas sodas kartu su daržu. Šįkart stogo terasa formuoja simbolinę vizualinę ribą tarp privataus centrinio sodo ir gretimų pastatų vidinių kiemų. Ši erdvinė schema leidžia užtikrinti sklandų, glaudų senjorų ir gyventojų santykį.

VILE4050 scaled

Aukšti estetiniai ir technologiniai reikalavimai

Užduotis suprojektuoti, pagaminti ir sumontuoti visus pastato langus buvo patikėta lietuvių medinių langų gamintojui „Boisrois“ (UAB „Wooden Windows“). Jie nuolat rūpinasi ir skiria dėmesį tiek estetikai, tiek technologinei pažangai – tai du neatsiejami geros architektūros komponentai. Įmonės komanda sumaniai išsprendė architektų nustatytus aukštus estetikos reikalavimus, gamintojams teko paplušėti, kol rado sprendimą, kaip paslėpti visus tvirtinimo elementus – o tai nėra pati paprasčiausia užduotis, kalbant apie medinius langus. Šiam projektui įmonė panaudojo naujausios kartos į vidų atsidarančių medinių langų profilių sistemą, kuri yra naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Taip pat reikėjo pagalvoti ir apie apsaugines stiklo pertvaras bei jų tvirtinimo elementų paslėpimą. Visos detalės buvo ne tik paslėptos, veikiau integruotos taip, kad esant poreikiui būtų lengva prieiti ir pakeisti tam tikras dalis.

VILE3631

„Wooden Windows“ naudoja naujausias ir pažangiausias technologijas gamindama aukščiausios kokybės langus. Jų gaminami langai, visų pirma – mediniai, o tai jau gera pradžia tvarumui. Įmonės gaminiai gali būti pritaikomi aukščiausiems ugnies atsparumo reikalavimams (mediniai rėmai atlaiko karštį ir ugnį net virš 60 min). Senjorų namams skirti gaminiai buvo pagaminti Lietuvoje, čia pat ir sertifikuoti. Technologiniai sprendiniai bandyti Rozenhaimo institute Vokietijoje, kur buvo sertifikuota visa automatinė dūmų šalinimo sistema. „Languose taip pat yra integruota automatinė natūralios ventiliacijos sistema, kuri yra sujungta su išmaniaisiais įrenginiais: temperatūrai pasiekus tam tikrą lygį, langai automatiškai atsidaro“, – kalba įmonės direktorius Simonas Kašys.


boisrois

Erdvinis judėjimas pastate atsispiria nuo architektų vizijos, kurioje buvo numatyta stiklinė galerija aplink vidinį kiemą. Šioje galerijoje langai taip pat turėjo būti varstomi ir atidaromi automatiškai, tiek dėl saugumo, tiek dėl vėdinimo sąlygų. Visi šie reikalavimai yra itin svarbūs, norint palaikyti aukštą kokybę ir maksimalų saugumo standartą senjorų namuose.  

Previous
Next

Temos: Architektūra, Boisrois, Langai, mediniai langai, tarptautinė architektūra, Wooden Windows

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai