- Pavadinimas: „S-LAB“ Nacionalinis branduolinės fizikos institutas
- Vieta: Turinas, Italija
- Architektai: „Elastico Farm“
- Plotas: 1776 m2
- Metai: 2020
- Nuotraukos: „Studio Campo“ (Anna Positano, Gaia Cambiaggi)
Architektūra kuria ne tik prieglobstį, bet ir nuotaiką, atspindi jos „gyventoją“, prisideda prie aplinkos suvokimo. Mes įpratę sieti spalvų psichologiją su kuriamais pastatais (arba taikyti ją jau tvyrančioms pastatų nuotaikoms), tačiau turime pripažinti, kad moderni mūsų krašto architektūra dažniau primena penkiasdešimt pilkų atspalvių, o ryškūs, akį traukiantys fasadų sprendimai liko istoriniuose užkulisiuose. Mažai kas drįsta griebtis radikalių sprendimų ir ryškios apdailos, vis dėlto, galbūt įmanoma sukurti drąsią viziją išlaikant subtilios ir santūrios architektūros pavidalą?
Tikriausiai retas pagalvos, kad už švelniai rausvų sienų „slepiasi“ rimti branduolinės fizikos mokslininkai. Visgi šio pastato kūrėjai, „Elastico Farm“ studija, vadovaujama arch. Stefano Pujatti, gavo Italų architektūros apdovanojimą už „S-LAB“ projektą. Pastatas buvo pripažintas už aukštą dizaino kokybę ir dėmesingumą inovacijoms bei socialiniam architektūros vaidmeniui šiuolaikiniame projektavime.
Ar išorė visada atspindi vidų?
Nepropaguojame griūnančių ir sudarkytų pastatų maskavimą gražia fasadų apdaila, veikiau užmetame meškerę su mintimi, kad galbūt tradiciškai niūriam, pusiau industrinės funkcijos pastatui yra įmanoma suteikti žavesio ir švelnumo. Kuriant Branduolinės fizikos instituto projektą, architektų užmojus lydėjo ambicijų ir tikslų transformacija – vizualiai atskleisti mokslininkų veiklos svarbą, suteikiant šiai vietai aukštą simbolinę vertę.
Tai industrinių laboratorijų ir gamybos vieta, kurioje yra atliekami įvairūs eksperimentai, naudojama tikslingumo reikalaujanti įranga ir dirba itin atsakingi asmenys. Nepaisant to, architektai siekė išreikšti ne tik preciziškumo ir detalumo svarbą, bet ir garbę kuriamai tapatybei, priklausymą pažangiam, atviram ir pozityvu pokytį nešančiam pasauliui.
Apdailos ir tūrio – architektų ir mokslininkų eksperimentai
Granito apdailos eksperimentai architektams – ne naujiena. „Elastico Farm“ jau ne kartą išbandė medžiagų ir tūrio žaismą kituose savo projektuose, šiuos bandymus jie pavadino „Kortų nameliu“ (angl. „House of Cards“). Pagal šią schemą, pastatas „dėliojamas“ iš įvairiaspalvių plokščių, susikertančių statmenai arba einančių lygiagrečiai, dėl ko kompozicijoje atsiranda nemažai susikertančių briaunų ir prailgintų sienų.
„Kortų namelio“ schema buvo panaudota ir šiame projekte, tačiau pasitelkta kitokia apdaila: įvairių atspalvių betono plokštės, kartu su juodo aliuminio ir peršviečiamo polikarbonato intarpais, suteikiančiais tarsi proceso eigos, lopomo daikto ir gamybos įvaizdį. Švelnūs rausvi atspalviai suteikia ryškios gyvybės pastato fasadams, o kai kurios plokštės, esant tiksliai nustatytoms oro drėgmės sąlygoms, atskleidžia spalvingą paslėptą žinutę: „INFN“ instituto pavadinimo abreviatūrą. „Eksperimentas ant eksperimentams skirto pastato odos.” – kalba „Elastic Form“ architektai.
Eksperimentas ant eksperimentams skirto pastato odos.
„Elastic Form“ architektai
Plokščių, kaip ir darbo proceso, tęstinumas yra įveiksmintas ne tik kaip simbolinė kompozicija, bet ir turi praktinį pritaikymą. Išlindusios panelės sukuria vidinius kiemelius, suteikia šešėlio langų ir įėjimų angoms, o taip pat ir dekonstruoja tipinio industrinio-gamybinio pastato įvaizdį.
Organiškas ir santūrus įsiliejimas, išlaikant dėmesio centrą
Projekto rezultatas – novatoriškas tipologijos perteikimas, kuris ne tik suteikia naują pavidalą produktyvaus darbo erdvei, bet ir švelniai sureaguoja į esamą aplinką. Pastato estetika, išskirtinė ir žaisminga apdaila bei formų variacijos išlaiko jį dėmesiu centru, tačiau pasteliniai atspalviai ir skirtingų tūrių išdėstymas leidžia sušvelninti naujojo pastato įtaką esamam bei prisiderinti prie gana žalios aplinkos. Esamas biuras yra sujungtas su naujosiomis laboratorijomis peršviečiamo polikarbonato apdailos koridoriumi.
„S-LAB“ yra išdėstytas sklypo centre, todėl turi potencialo plėtrai ateityje. Siekiant sustiprinti santykį tarp vidaus ir išorės erdvių, plano išdėstymas numato, kad atviros erdvės nebūtų suvokiamos kaip „atliekamos“, veikiau pasižyminčios savo svarba bendroje erdvių schemoje. Pastatas suprojektuotas taip, kad sumažintų energijos suvartojimą ir išnaudotų atsinaujinančią energiją.
Subtiliai išreikštas ryškumas
Galime drąsiai teigti, kad fasadų apdaila gali drastiškai pakeisti pastato funkcijos ir struktūros suvokimą. Eksperimentai, skatinantys atsiverti vaizduotei ir kurti, leidžia architektams transformuoti nusistovėjusias stigmas ir atrasti naujų būdų išreikšti pastato funkcionalumą.
Ryškumas, arba dėmesio patraukimas, nebūtinai vienareikšmiškai nurodo imtis ekstravagantiško tūrio ar apdailos priemonių. Dėmesį galima atkreipti subtiliomis formomis, linijų ir briaunų žaismu bei pastelinių atspalvių žaismingumu.