Žygiai prieš antrarūšius langus – it kova su vėjo malūnais

Žygiai prieš antrarūšius langus – it kova su vėjo malūnais

Trūkt už vadžių ir vėl iš pradžių. Taip vaizdžiai jau daugiau kaip metus trunkantį susirašinėjimą su Aplinkos ministerija įvertino Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos direktorius Arvydas Klimkevičius. Beveik tris dešimtis įmonių vienijančios organizacijos siekis – pakeisti teisės aktus, kurie apsaugotų vietos gamintojus ir užkirstų kelią į šalies rinką patekti antrarūšiams, neaiškios kokybės gaminiams.

Vienos nakties pokyčiai

Anot A. Klimkevičiaus, pastarųjų metų tendencijos asociacijos nariams kelia nemenkų nuogąstavimų. Akstinu imtis žygių tapo 2013-ųjų liepą pakeisti Statybos techninio reglamento nuostatai, kai buvo panaikinti technologiniai valstybės ir savivaldybių lėšomis statomuose bei renovuojamuose pastatuose montuojamų langų reikalavimai – paliktas tik kokybinis šilumos perdavimo koeficiento reikalavimas.

„Per vieną naktį Statybos techniniame reglamente dingo mūsų asociacijos inicijuota pataisa, užtikrinanti galimybę bet kuriam atsakingam pareigūnui atlikti vizualią langų kokybės kontrolę. Ši pataisa gyvavo ilgą laiką, ir staiga visa tai anuliuojama paliekant tik vieną techninį reikalavimą – šilumos perdavimo koeficiento U reikšmę 1,4 W/m2K. Taigi reglamento nuostato, kuris buvo svarus produkcijos kokybės saugiklis, nebeliko. Nors Aplinkos ministerija pripažįsta, kad problema egzistuoja, nes didelė dalis Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos nagrinėjamų klausimų susiję su skundais dėl langų kokybės, kažkodėl iš reglamento tokia tikrinimo metodika eliminuojama, – nuostabos neslėpė Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos direktorius A. Klimkevičius. – Vis dėlto noriu pabrėžti, kad mūsų asociacija nesiekia, jog būtų grąžintas prieš tai galiojęs Statybos techninis reglamentas. Visuose kreipimuose į Aplinkos ministeriją konkrečiai įvardijame siūlymus, kokie turėtų būti reglamento pakeitimai.“

Net Baltarusijoje kartelė aukštesnė

Vienas esminių kriterijų – šilumos perdavimo koeficiento rodikliai. Pašnekovo teigimu, vertinant paviršutiniškai, šiandienis Statybos techninis reglamentas lyg ir eliminuoja nekokybiškų langų galimybę.

„Aplinkos ministerija apeliuoja į tai, kad Europoje langų reikalavimai pagal pastatų klases yra netgi mažesni nei mūsų nustatytieji. Esą Lietuvoje langų šilumos perdavimo koeficiento U vertė 1,4 W/m2K atitinka aukštesnės nei C ir B klasės pastatų rodiklius, o europiniai reikalavimai – 1,6 W/m2K. Tačiau mūsų asociacija mano, kad šis reikalavimas yra per mažas vertinant šiuolaikinius technologijų pasiekimus langų pramonėje ir renovavimo programose investuotų lėšų atsiperkamumą“, – teigė A. Klimkevičius.

Ministerijai asociacija pateikė ir savo iniciatyva atliktą langų kainos, susijusios su šilumos perdavimo koeficientu, energinio ir ekonominio efektyvumo skaičiavimą, tačiau akivaizdu, kad jis klerkų neįtikino.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad Vokietijoje langų šilumos perdavimo koeficiento U vertė yra 0,95 W/m2K, kaip, beje, ir kaimyninėje Baltarusijoje, kuri nėra Europos Sąjungos (ES) narė.

„ES standartai nacionaliniu lygiu leidžia numatyti ir kitus reikalavimus, kurie leistų taupyti šilumą ar būtų efektyvūs konkrečioje šalyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai