A.Ambraso indėlis Latvijoje – baigtos mokslo ir inovacijų centro „Vizium“ statybos

A.Ambraso indėlis Latvijoje – baigtos mokslo ir inovacijų centro „Vizium“ statybos

ventspils audrius ambrasas vizium
Norbert Tukaj nuotr.

Latvijoje, nedideliame Ventspilio uostamiestyje netrukus duris atversiantis išskirtinės architektūros objektas, Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“ – suprojektuotas lietuvių, „Ambraso architektų biuro“ komandos.

Įsimintino silueto pastatas iš tolo primena jūros bangas skrodžiantį laivą, tačiau architektų kūrybinės grupės vadovas Audrius Ambrasas redakcijai pasakoja, kad projektuojant pastatą, pagrindinis architektūrinis moto buvo – „Kopa“.

Landšafto ir architektūros sintezė

Ventspilio Mokslo ir Inovacijų centrą architektai pradėjo projektuoti dar 2016 metais, konkurse, kuriame dalyvavo 15 architektų komandų iš visų Baltijos šalių, laimėję pirmąją vietą. „Mokslo ir Inovacijų centras buvo kuriamas kaip landšafto ir architektūros sintezė. Užuot statę pastatą – ženklą tilto ašyje, paliekame ją atvirą, kviečiančią atrasti.

Atvažiuojant iš Rygos pusės ir jau kirtus tiltą, atsiveria susiliečiantys plastiški formuojamo kalnelio ir pastato siluetai. Kaip pridėtinę vertę miestui siūlome naujas erdves: iš lygumų kylantį kalnelį, atvirą stogo terasą su amfiteatru ir miesto panoramų apžvalgos aikštelę“ – teigia architektai.

Pastato tūrio idėja susiformavo siekiant atskirti viešas, mokslinei veiklai, konferencijoms ir ekspozicijai skirtas erdves nuo labiau privačių, verslui numatytų patalpų. 6 653 kv.m. pastatas funkciškai dalinamas į dvi dalis – Mokslo centrą žemojoje tūrio dalyje ir palaipsniui iš jo iškylantį šešių aukštų Inovacijų centrą.

ventspils audrius ambrasas vizium
Norbert Tukaj nuotr.

Mokslo ir verslo sinergija

Ventspilis – miestas, nuosekliai investuojantis į miesto viešąsias erdves ir viešuosius pastatus, savo ateitį ir viziją matė kaip mokslo ir verslo sinergijos buriamą inovacijų ekosistemą, patrauklią mokslininkams ir pažangiam verslui. Ambicingą užmojį atspindi pastato foje sukurtas grindų mozaikos piešinys – pasaulio azimutinė projekcija, kurios centre yra Ventspilis.

Inovacijos negimsta savaime, todėl pažangiose šalyse kuriami mokslo ir inovacijų centrai padeda skatinti naujų produktų ar naujų pramonės šakų atsiradimą. Tai įgalina tapti konkurencingais tarptautinėse rinkose, vystyti projektus su užsienio partneriais.

Dažniausiai mokslo ir inovacijų centro atsiradimą remia valstybė, nes verslui išlaikyti tokį darinį būtų sudėtinga ir rizikinga – ne visos idėjos pavirsta tikrais produktais. Tačiau pats produkto vystymo, inovacijos kūrimo procesas leidžia daug išmokti, sužinoti tiek verslininkams, tiek mokslininkams ar studentams bei moksleiviams.

Ventspilio VIZIUM Mokslo centras taip pat skirtas būsimajai mokslininkų kartai ugdyti: jaunimo bei vaikų interaktyviam supažindinimui su gamtos mokslais. Mokslą išreiškiantys simboliai užkoduoti ir pagrindiniuose pastato kostrukciniuose elementuose. „Taškas, apskritimas, ovalas, parabolė… tai visatos elementų formos ir trajektorijos, jos ir atsispindi pastato architektūroje“ – sako A. Ambrasas.

Atviras ir kviečiantis atrasti

Vizijai atsiskleisti ir būsimajam pastatui įgyvendinti buvo paskirtas sklypas, skiriantis centrinę miesto dalį nuo apleistos pramoninės teritorijos, tuo pačiu ženklinant ir naujų pokyčių mieste pradžią.

Mokslo ir Inovacijų centro pastatas sklypą dalina į dvi dalis. Vakarinėje dalyje planuojamas pagrindinis privažiavimas, transporto priemonių stovėjimo aikštelė ir įėjimas lankytojams. Rytinėje sklypo dalyje formuojama kalva, iš kurios patenkama į terasą. Iš terasos yra įėjimas į viešųjų funkcijų zoną. Aptarnaujantis transportas (ekspozicijoms, kavinei ir inovacijų centrui aptarnauti) į pastatą patenka iš pietinės pusės – taip lankytojų atvykimas atskiriamas nuo buitinio privažiavimo. Mokslo centro ir Ventspilio miesto pažinimo patirtis laiptais palei kylantį stogą pratęsiama iki vaizdingą panoramą atveriančios apžvalgos aikštelės.

Pilną straipsnį skaitykite būsimame žurnalo „Statyba ir architektūra“ numeryje (gruodį).

[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Objektas: Mokslo ir inovacijų centras VIZIUM
Vieta: Rūpniecības g. 2, Ventspilis
Užsakovas: Ventspilio savivaldybė
Architektai: Audrius Ambrasas, Vilma Adomonytė, Jonas Motiejūnas, Viktorija Rimkutė, Justas Jankauskas („Ambraso architektų biuras“)
Techninis projektas, projekto valdymas: Jūris Poga, Astra Poga („Arhitekta J.Pogas Birojs“)
Konstruktorius: Aldis Grasmanis (BKB)
Projektavimas: 2016-2019 m.
Statybos metai: 2019-2022 m.
Plotas: 6 653 kv. m

[/su_note]
Temos: Audrius Ambrasas, Latvija, Vizium

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai