Naujajame sostinės cente, dešiniajame Neries krante, iškilęs biurų kompleksas 3BURĖS jau turi trečiąjį narį, užbaigusį verslo komplekso kompoziciją. Pirmieji du biurų komplekso bokštai – „Mažoji“ ir „Didžioji“ burės bei jų priestatai – iškilo dar 2009 metais, 3BURĖ pradėta statyti tik po aštuonerių metų pertraukos. Pradžioje 3BURĖS vadintos „Vilniaus verslo uostu“, šį kompleksą suprojektavo garsus Vilniaus architektas a. a. Leonidas Merkinas.
[su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″]Užsakovas – bendrovė „Solverta“.
Statybų pradžia – 2016-07-01.
Pastato statybų pabaiga – 2018-08-10.
Bendrasis plotas per 23 pastato aukštus ir 3 automobilių stovėjimo aikštelių aukštus – beveik 19 tūkst. kv. m.
Pastato bendrasis plotas be automobilių stovėjimo aikštelių – 13 500 kv. m.
Pagrindinis plotas (biurai) – 11 tūkst. kv. m.
Automobilių stovėjimo vietų skaičius – 136.
Pastato aukštis – 81 m.
Pastato aukščiausia altitudė virš jūros lygio – 189 m.
Nusileidžia aukščiu, bet ne technologijomis
Naujoji 3BURĖ aukščiu nežymiai nusileidžia aukščiausiai – „Didžiajai burei“. Naujasis pastatas yra 80,5 m, o „Didžiosios burės“ aukštis siekia 85 metrus.
Naujasis dangoraižis savo forma atkartoja jachtos burę, todėl jo fasado sienos viršutiniuose aukštuose yra išgaubtos į išorę. Kad pavyktų įrengti tokį fasadą, projekto generalinio rangovo – „YIT Lietuva“ – subrangovui, bendrovės „Staticus“ specialistams kai kuriuos fasado stiklo paketus teko lenkti šaltuoju būdu (angl. cold bend). Stiklo paketai buvo pagaminti tiesūs, montuojant po truputį lenkti, kol pavyko išgauti burės formą. Toks išskirtinis statybos būdas Baltijos šalyse panaudotas pirmąkart.
Melsvo atspalvio fasadiniai stiklai pagal sandarumą atitinka A energinio naudingumo klasės pastatams būtinas charakteristikas ir padeda sutaupyti energijos bei šilumos sąnaudas.
Ant 19 aukštų pastato stogo, maždaug 63 m aukštyje esančioje terasoje buvo įrengta ne tik poilsio zona su čia pasodintomis pušelėmis, bet ir atvira daugiafunkcė aikštelė, kurioje galima žaisti padelį, krepšinį ir tinklinį. Architekto Mindaugo Martinkaus teigimu, tokiame aukštyje įrengta atvira sporto aikštelė yra vienas labiausiai intriguojančių sprendimų bokšte.
Svečių ir darbuotojų patogumui pastatyta daugiau nei 5 tūkst. kv. m ploto 3 aukštų požeminė ir 4 aukštų antžeminė automobilių stovėjimo aikštelė. Čia – 136 automobilių vietos, iš jų 24 skirtos elektromobiliams.
Taip pat verslo centre įrengtos kelios saugyklos į darbą atvykstantiems dviratėmis transporto priemonėmis: 111 vietų paprastiems, elektriniams dviračiams ir paspirtukams.
Aplinką tausojantys sprendimai
Biurų pastato 3BURĖS energijos poreikius patenkina vienas labiausiai gamtą tausojančių šildymo sprendimų – geoterminė jėgainė, kurią sudaro po pastatu išgręžti 33 gręžiniai. Bendras jėgainės galingumas – 103 kW. Ši sistema pastatą šiluma aprūpins lauke esant +5 laipsnių temperatūrai. Lauko temperatūrai nukritus žemiau nei +5 laipsniai, naudojant BMS automatinio valdymo sistemą, bus įjungiama centralizuota šildymo sistema.
Vasarą geoterminė energija bus naudojama objektui vėsinti, prireikus taip pat bus pasitelkiama papildoma sistema.
Patalpų mikroklimatas valdomas automatiškai, bet palikta galimybė darbuotojams mikroklimato palaikymo sistemas reguliuotis patiems.
Pastate įrengti du nepertraukiami maitinimo šaltiniai (UPS) po 400 kW ir 1000 kW dyzelinis generatorius, todėl dingus elektrai pastatas gali ja apsirūpinti pats ir išlikti visiškai autonomiškas. Tokio galingumo generatorių Lietuvoje yra vos vienas kitas.
Ant 23 aukštų pastato stogo sumontuota saulės jėgainė, kurioje yra 66 fotovoltiniai saulės moduliai. Ši jėgainė, kurios įrenginiai kompensuos dalį išlaidų pastato apšvietimui ir padės sumažinti aplinkos taršą, yra aukščiausia saulės elektrinė Lietuvoje.
Gerokai sumažinti energijos sąnaudas leidžia ir naujojoje burėje įdiegti apšvietimo sprendimai.
Patalpose apšvietimas reguliuojamas automatiškai. Taip pat yra būvio davikliai, kurie patalpose palaiko reikiamą apšvietimą, o bendrose erdvėse – judesio davikliai, kurie taupo 10 proc. elektros energijos sąnaudų.
Tvariai statybai – tarptautinis standartas
Nuo intensyvių saulės spindulių saugo saulės davikliai, kurie valdo net 1500 vnt. elektrinių žaliuzių. Jas galima valdyti tiek grupėmis, tiek individualiai. Ant stogo įrengti saulės davikliai yra nukreipti į skirtingas puses. Taigi, priklausomai nuo saulės aktyvumo, žaliuzės automatiškai pakeliamos arba nuleidžiamos. Taip pat pagal savo poreikius darbuotojai žaliuzes gali valdyti ir rankomis.
Pastate sumontuoti 6 greitaeigiai „Schindler“ liftai, kurių pagrindinis išskirtinumas tas, kad jie naudoja mažiau elektros nei tradiciniai, pakabinti ant diržinių pavarų. Kaip pasakojo bendrovės „Schindler-liftas“ naujųjų instaliacijų direktorius Arūnas Krutulis, šie liftai iš kitų išsiskiria ne tik energiniu efektyvumu, bet ir sparta. Jie važinėja net 3 m per sekundę greičiu ir yra vieni greitesnių tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse.
Liftų valdymo sistema taip pat nestandartinė – kabinose nėra mygtukų. Keleiviams liftai priskiriami dar prieš įlipant. Toks sprendimas optimizuoja liftų darbą, sutrumpėja laukimo laikas ir keleiviai greičiau patenka į reikiamus aukštus. Liftų valdymo sistemoje yra integruoti kortelių skaitytuvai, kurie identifikuoja keleivius, apsaugo verslo centrą nuo atsitiktinių lankytojų ir užtikrina didesnį verslo centre dirbančių žmonių saugumą.
3BURĖJE įdiegta daug įspūdingų sprendimų. Statant paskutinįjį bokštą, ypač daug dėmesio skirta ekologijai. Šį statytojų pasiryžimą liudija faktas, kad net 35 proc. dangoraižio statyboms panaudotų medžių (pavyzdžiui, armatūra, stiklai) pagaminta iš antrinių žaliavų.
Skaičiuojant statyboms ir apdailai panaudotas medžiagas, pusė jų yra lietuviškos kilmės. Taip pat pastate įdiegta daug inovacijų, padėsiančių sutaupyti energiją ir tausoti aplinką.
Pastato statytojai investavo į tvarią statybą, kuri vainikuota „Leed Platinum“ sertifikatu. Iš viso surinkti 88 kreditai, nors būtų pakakę 80. Šis įvertinimas yra aukščiausias visose Baltijos šalyse, todėl statytojai tikrai turi kuo didžiuotis. Pasiekti šių rezultatų padėjo profesionalios bendrovės „Baltijos inžineriniai sprendimai“ specialisto Mindaugo Mykolainio konsultacijos.
Poveikio aplinkai vertinimo standartas „Leed“ reikalauja mokyti pastato darbuotojus ekologiškumo, t. y. taupyti išteklius. Todėl pirmojo aukšto liftų hole per projektorių rodoma informacija apie pastate sunaudojamą elektros ir vandens kiekį, taip pat kiek išgaunama geoterminės ir saulės energijos.
Skaičiai intriguojantys – statant 3BURĘ panaudoti 43,5 km pertvarų gipso kartono profilių, 25 proc. kurių pagaminti iš antrinių žaliavų. Taip pat 37 tūkst. kv. m gipso kartono plokščių, kurių 25 proc. pagaminta iš antrinių žaliavų.
Iš 1987 tonų armatūros kone 90 proc. pagaminta iš antrinių žaliavų.
Statybose panaudoti 35 proc. antrinio perdirbimo medžiagų ir daugiau nei pusė vietinių medžiagų.
RĖMĖJO TURINYS