Birželio paskutinėmis dienomis Lietuvoje lankęsi Vokietijos federalinės Aplinkos ministerijos pareigūnai ir šios šalies energetikos ekspertai vertino trijose Lietuvos savivaldybėse – Birštone, Šiauliuose ir Utenoje – jau dvejus metus vykdomų demonstracinių kvartalo energinio efektyvumo didinimo projektų rezultatus.
Kartu su Būsto energijos taupymo agentūros direktoriumi Valiumi Serbenta ir agentūros specialistais Vokietijos delegacijos atstovai lankėsi Utenoje bei Birštone, kur buvo įvertintas demonstracinių projektų progresas ir aptartos tolimesnės perspektyvos.
Paskutinę vizito dieną surengta baigiamoji šio projekto konferencija, kurioje buvo siekiama apibendrinti pirmojo – parengiamojo – projekto etapo svarbiausias veiklas ir apsibrėžti artimiausius žingsnius, pradedant antrąjį – įgyvendinimo – etapą.
„Akivaizdu, jog per pastaruosius kelerius metus Lietuva padarė didžiulę pažangą didinant pastatų energinį efektyvumą. O tai, jog šiandien šalies vyriausybė kaip vieną prioritetinių krypčių išskiria Vokietijoje jau išbandytą ir pasiteisinusią kvartalų renovaciją, yra ypač džiuginantis faktas“, – teigia Vokietijos federalinės Aplinkos ministerijos Statybos departamento vadovė Monika Thomas.
Visos trys projekte dalyvaujančios savivaldybės atrinktiems kvartalams jau parengė ir tarybose pasitvirtino energinio efektyvumo didinimo programas, kuriose numatyti projekto įgyvendinimo principai, pateikti planuojami atnaujinti pastatai (viešieji, daugiabučiai, kiti kvartale esantys pastatai), išdėstytos projekto organizacinės priemonės, įgyvendinimo terminai, planuojamos investicijos į pastatų atnaujinimą ir inžinerinę infrastruktūrą, apimančią gatvių apšvietimo tinklus, šilumos gamybos bei tiekimo sistemas, žaliąsias teritorijas.
Šiuo metu aptariamose savivaldybėse jau įsibėgėja ir antrasis demonstracinių kvartalo energinio efektyvumo didinimo projektų etapas – prasideda objektų atnaujinimas.
Naujausiame Aplinkos ministerijos kvietime teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui 25 kvotos (Utenai – 14, Birštonui – 6, Šiauliams – 5) buvo skirtos šių trijų savivaldybių kvartaluose esančių namų atnaujinimui. Iš artimiausiu metu Birštono kvartale planuojamų atnaujinti 6 daugiabučių, trijų atnaujinimui jau yra pritarę gyventojai, dar trijų sprendimas bus gautas artimiausiomis savaitėmis. Utenos Aukštakalnio kvartale visiems 14 daugiabučių atnaujinimui yra parengti investicijų planai, o 7 iš jų jau nupirkti rangos darbai.
Demonstracinio projekto metu savivaldybės planuoja įgyvendinti po vieną inovatyvų projektą. Birštono centrinėje miesto dalyje esančiame kvartale ketinama atnaujinti meno mokyklą. Šio pastato atnaujinimas numatytas taikant inovatyvias priemones – planuojama, jog po atnaujinimo šis pastatas pasieks „A+“ arba „A++“ energinio naudingumo klasę.
„Pasinaudoję dar praėjusiais metais tarp Vokietijos ir Lietuvos ministerijų pasirašytos bendradarbiavimo sutarties dėl inovatyvių projektų įgyvendinimo teikiamomis galimybėmis, kartu su Būsto energijos taupymo agentūros specialistais ir Vokietijos energetikos ekspertais parengėme projektą miesto centrinės dalies kvartale esančios meno mokyklos atnaujinimui. Galiu pasidžiaugti, jog šis projektas jau patvirtintas Lietuvos aplinkos ministerijos specialios vertinimo komisijos ir netrukus jo finansavimo galimybės bus svarstomos Vokietijoje,“ – pasakojo Birštono merė Nijolė Dirginčienė.
Vadovaujantis panašiais inovatyvaus projekto principais, Utenoje planuojamas atnaujinti Aukštakalnio kvartale esantis daugiabutis.
„Džiugu, jog per kelerius metus, padedant Vokietijos vyriausybei ir šios šalies energetikos ekspertams, sukūrėme tvirtą platformą tolimesnei kvartalų energinio efektyvumo didinimo programai nacionaliniu lygmeniu. Pagrindinis siekis šiandien – įgytas kompetencijas ir patirtį perduoti kitoms šalies savivaldybėms, sukuriant reikiamas metodikas ir parengiant atitinkamas procedūras“, – pabrėžia Būsto energijos taupymo agentūros direktorius.
Pasak V. Serbentos, dar vienas svarbus tikslas – sukurti patrauklų finansinį instrumentą kvartalų energinio efektyvumo didinimo programoms.