Top Baneris

3D akustiniu tomografu ištyrė Gargždų parko augmeniją – šalins 48 medžius

2020 vasario 15 d.
akustinis tomografas
Klaipėdos raj. sav. nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Praėjusią savaitę nepriklausomi, Aplinkos ministerijos rekomenduojami ekspertai, dar kartą atliko parko medžių analizę. Savivaldybė tyrimo paprašė, kai kilo klausimų dėl ankstesnės valdžios patvirtinto parko tvarkymo techninio projekto. Be to, juo suabejojo ir dalis visuomenės. Tyrimo išvados – 48 medžiai, kurie numatyti šalinti, yra blogos būklės, būtina retinti ir tankiai suaugusius medynus, nes medžiai skursta ir nyksta. Pirmadienį aptarti ataskaitą organizuojamas ir dar vienas susitikimas su visuomenininkais.

Ekspertai siūlo retinti ir tankius medynus

Prieš savaitę parke rinkosi ne tik ekspertai, vertinę medžius, bet ir savivaldybės atstovai, kraštovaizdžio specialistai, architektai, miesto bendruomenės atstovai, visuomenininkai, susirūpinę dėl techniniame projekte numatytų šalinti medžių. Aplinkos ministerijos rekomenduojami dendrologai, siekdami kuo didesnio tikslumo, su savimi atsivežė ir 3D akustinį tomografą, parodantį, kiek medis pažeistas puvinio.

Papildomai buvo vertinti tie medžiai, kurie stovi prie takų, pastatų ir kur gali kelti didžiausią pavojų. Iš viso tiek vizualiai, tiek tomografu patikrinti 62 medžiai. Įvertinus gautus rezultatus, ekspertai pateikė išvadas – 48 medžiai yra blogos būklės,  jie auga šalia žmonių praėjimų vietų, pastatų, todėl yra nesaugu.  Dar keturiolika – vidutinės būklės ir jie pavojaus nekelia.

Taip pat, siekiant pagerinti parką ir užauginti medžių pamainą dabar esantiems, rekomenduojama retinti keturias medynų teritorijas. Čia medžiai suaugę pakankamai tankiai, jie konkuruoja ir stelbia vienas kitą. Dėl to tinkamai nesiformuoja lajos, vėliau išaugę medeliai skursta ir nyksta. Todėl, pasak ekspertų, šias erdves būtina retinti tam, kad ne tik vystytųsi gražios medžių lajos, bet ir atsigautų ant žemės esanti ekosistema. Retinimas bus atliekamas tik pagal ekspertų pateiktas rekomendacijas. Bus šalinamos ir šalia stadiono esančios tuopos. Jos peraugusios, stambios ir pavojingos – gožia kitus medžius. Šie darbai bus atliekami dar šiais metais, žinoma, tiek, kiek leis oras ir gamta.

Sprendimas peržiūrėti ankstesnės valdžios patvirtintą projektą – pasiteisino

Papildomas medžių vertinimas buvo užsakytas po kilusių abejonių prieš kelerius metus patvirtintu parko tvarkymo techniniu projektu.  Tuomet buvo skelbtas ne vienas parko tvarkymo konkursas. Jei jie būtų įvykę ir darbai prasidėję, tai tuomet būtų iškirsti beveik 300 parko medžių.

Dabar situacija keičiasi iš esmės. Dar prieš papildomą ekspertinį vertinimą buvo priimtas sprendimas peržiūrėti projektą. Šiuo metu ruošiamasi antrajam etapui – infrastruktūros tvarkymui. Rengiama techninė specifikacija darbų projekto rengimo rangovui atrinkti. Darbo projektu bus sprendžiama, kokia nauja ar esanti sena infrastruktūra bus kuriama ar atnaujinama. Į darbo projekto rengimą bus kviečiami įsitraukti visi gargždiškiai. Tik po naujojo darbų projekto bus atsakyta į klausimą, kurie medžiai trukdys vystytis infrastruktūrai. Šių medžių šalinimas vyks greičiausiai šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video