Top Baneris

Vienuolika vienas už kitą įdomesnių dvarų Šiaurės rytų Lietuvoje

2020 rugsėjo 5 d.
dvarai
Raudondvario ir Bikuškio dvaras.
Pasidalykite straipsniu

Aukštaitija – ne tik didžiausias, bet ir plačiausia tarmių, papročių bei kitų etnografinių pjūvių įvairove išsiskiriantis šalies regionas. Dar nuo ankstyvųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (toliau – LDK) laikų, Aukštaitija buvo vienas iš keturių pagrindinių etnokultūrinių kunigaikštystės dalių, greta Žemaitijos, Volynės ir Rusios. Dėl šios priežasties nekeista, kad ir šiandien Aukštaitijos dvarai – vienas už kitą įdomesni, vis kitaip įvairūs, kupini šimtmečius skaičiuojančių istorijų, pasakojimų bei mitų.

Modernioje Lietuvoje reikšminga dalis Aukštaitijos dvarų – atkurti, atstatyti ir prikelti naujam gyvenimui. Jie ne tik atviri turistams apsidairyti, bet ir vis dažniau tampa vieta kultūrinėms bei kulinarinėms edukacinėms veikloms.

Kviečiame susipažinti, pasidomėti ir aplankyti vienuoliką įstabią architektūrą reprezentuojančių, didingą, o kartais ir intriguojančią istoriją menančių Aukštaitijos perlų.

raguveles dvaras 5efc89bf5d63f

1) Raguvėlės dvaras

Raguvėlės dvaras yra vienas didžiausių architektūrinių ansamblių Lietuvoje. Dvaro sodybą sudaro dailūs klasicistiniai dviaukščiai balto mūro rūmai, greta Juostos upės išsidėstęs 19 ūkinių pastatų kompleksas, mauzoliejinė koplyčia, medinė bažnyčia bei parkas. Įdomus, tačiau mažai kam žinomas faktas yra tai, jog Raguvėlės bažnyčioje laikomi bene seniausi vargonai visame Anykščių regione. Jiems jau daugiau nei 220 metų!

Sovietmečiu dvaras buvo nacionalizuotas, tačiau šiandien jis grąžintas nuo 1698 metų dvarą valdžiusios Komarų giminės paveldėtojams. Dvaro rūmai restauruoti, sutvarkyta pagrindinė rūmų salė bei 17 kambarių, kuriuose šiandien vyksta įvairūs renginiai, susitikimai, šventės.

Aplankyti dvarą galite Anykščių rajone, adresu Parko g. 2, Raguvėlė.

0003 dji 0296 optimized 1590657849 1593409353

2) Pienionių dvaras

Garsių Lietuvos didžiosios kunigaikštystės giminių valdytas Pienionių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas dar nuo XVI a. Dvarą įsigijus Siesickių giminei čia pastatyti prabangūs mediniai klasicistinio stiliaus rūmai, įrengta oranžerija, užveistas 9 hektarų ploto peizažinis parkas. Pastarasis iki Pirmojo pasaulinio karo buvo laikomas bene geriausiai prižiūrimu parku Lietuvos teritorijoje.

Labai gaila, tačiau mediniai Siesickių statyti dvaro rūmai iki mūsų dienų neišliko. Visgi apsilankyti Pienionyse tikrai verta! Šiandien atvykę į dvaro teritoriją rasime svirną, rūkyklą, bravorą, vartus su įstabiomis liūtų skulptūromis bei rūpestingai prižiūrimą parką su žaviais vietiniais, ir dekoratyviniais, iš kitų kraštų atvežtais medžiais.

Dvarą galite aplankyti Anykščių rajone, adresu Dvaro g., Pienionys.

0005 alantos dvaras 01 1580196535 1593409598

3) Alantos dvaras

Išskirtiniai, neoromantikos bruožų turintys italų vilos dvaro rūmai su apžvalgos bokštu buvo pastatyti dvarą valdant lenkų dvarininkams Pac-Pomarnackiams. Dvaras garsėjo savo interjeru – kiekviena iš rūmų menių buvo įrengta skirtingu stiliumi, čia buvo sukaupta daugybė stilingų baldų bei vertingų meno kūrinių. Įdomu, jog 1972 m. šiame dvare buvo filmuotas kultinis televizijos serialas „Tadas Blinda“. Nors sovietmečiu dvaras nebuvo naudotas pagal paskirtį, šiandien sutvarkytuose rūmuose veikia Vaidoto Žuko meno galerija, rengiamos kilnojamos parodos, o antrame dvaro aukšte įkurtas iš Alantos krašto kilusio palaimintojo Teofiliaus Matulionio muziejus. Dvaras įsikūręs Molėtų rajone, adresu Parko g. 5, Naujasodžio k.

0002 burbiskio dvaras 2 1580196053 0ab008aae51c1116c58c86bd0d9ea355 1593409315

4) Burbiškio dvaras

Neoklasicizmo epochos perlu laikomus Burbiškio dvaro rūmus 1752 m. projektuoti pradėjo žymus Lietuvos architektas Povilas Giržickas. Po metų vaizdingame Anykštos upės krante išdygo stilingi dvaro rūmai su penkių hektarų dydžio parku. Nors sovietmečiu dvaro rūmų autentika buvo pradėjusi nykti, tačiau 2015 m. dvaras itin kruopščiai restauruotas pagal 1853 metų planus ir nuotraukas. Atkurta ir ypatinga dvaro puošmena – autentiškos XIX a. krosnys. Šiandien dvare vyksta koncertai, seminarai, parodos. Dvaras įsikūręs Anykščių rajone, adresu Parko g. 1B, Burbiškio k.

akmenos dvaras 1580196349 503bdcfea5a362a2a2135e524f763267

5) Akmenos dvaras

Akmenos dvaras buvo pastatytas dar XIX a. pradžioje. Vėliau šalia dvaro išdygo ir akmens sienų, olandiško tipo kepurinis vėjo malūnas. Tuo metu tai buvo vienas didžiausių malūnų Lietuvoje: pagrindo skersmuo – 14 metrų, viršūnės skersmuo – 7 metrai, sienų storis – 1 metras, o 12,5 metro ilgio sparnų viršūnės siekė 30 metrų aukštį. Sovietmečio pradžioje šis malūnas dar buvo naudojamas, tačiau po kurio laiko apleistas ir paliktas griūti. Malūną atgavę jo tikrieji paveldėtojai jį atrestauravo. Šiandien čia vykdomi socialiniai ir kultūriniai projektai. Dvaras įsikūręs Anykščių rajone, Akmenos kaime.

Įdomiausias naujienas sužinokite pirmieji – „Statyba ir architektūra“ Facebook puslapyje:


saldutiskio dvaras 5efc89c049040

6) Saldutiškio dvaras

Istoriniuose šaltiniuose Saldutiškio dvaras minimas jau nuo XVIII a. pabaigos. Prieš pirmąjį pasaulinį karą dvaras atiteko Boleslovui Jaloveckiui, kuris pastatė klasicistinio stiliaus dvaro rūmus su ūkio pastatais, gėlynais bei parku. Šalia dvaro jis taip pat užveisė retų augalų dendrologinį parką, kuris vėliau buvo paskelbtas gamtos paminklu. Šiandien autentiškai atkurtas ir puikiai prižiūrimas dvaras vėl džiugina miestelėnus bei miesto svečius. Čia rengiami įvairūs kultūriniai renginiai – parodos, koncertai, konferencijos. Dvaras įsikūręs Utenos rajone, Saldutiškio miestelyje.

0004 bikuskio dvaras 06 1580117668 1593409376

7) Bikuškio dvaras

Bikuškio dvaro sodyba įsikūrusi vaizdingame Alaušo ežero pusiasalyje. Klasicistinio stiliaus dvaras priklausė vienoms žymiausių LDK bajorų giminių – Radviloms, Oginskiams, o vėliau atiteko Prošinskiams. Manoma, kad dvaro sodyba buvo viena iš nedaugelio XVII a. rezidencijų, kurios buvo užstatytos mūriniais pastatais. Nors karo metais dvaras patyrė staigų nuosmukį, tačiau šiandien čia vyksta tapytojų plenerai, spektakliai, simfoninės muzikos koncertai, dvare taip pat veikia meno galerija. Dvaras įsikūręs Utenos rajone, adresu Dvaro g. 29, Bikuškis.

aukstosios fredos dvaras 5edf70a39cffd

8) Aukštosios Fredos dvaras

Aukštosios Fredos dvaras suklestėjo jį įsigijus žemaičių bajorui Jozefui Godlevskiui ir pastačius klasicistinius dvaro rūmus bei įrengus išskirtinį parką, kuriame tyvuliavo G ir J raidžių formų vandens telkiniai. Manoma, kad tai vienintelis toks atvejis Lietuvoje, kai dvaro valdytojas taip įamžina savo inicialus. 1923 m. dvaro teritorijoje įrengtas Lietuvos universiteto Botanikos sodas, vėliau vienoje iš dvaro oficinių įkurtas Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto laboratorijos, o dvaro paviljone šiandien rengiamos įvairios parodos, susitikimai, seminarai ir kiti renginiai. Dvaras įsikūręs Kauno mieste, adresu Ž. E. Žilibero g. 6.

8 raudondvario dvaras gytis juodenas 04 5f227374a80e1

9) Raudondvario dvaras

Renesanso architektūros paminklu vadinamas Raudondvario dvaras savo istoriją mena nuo XVI a. pabaigos. Nors dvarą valdė daugybė įtakingų LDK dvarininkų giminių, tačiau ryškiausią pėdsaką dvaro istorijoje paliko paskutiniai šeimininkai – Tiškevičiai. 1831 m. metais sudegus mediniams dvaro pastatams čia, pasitelkus žymių Lietuvos bei užsienio architektų pagalbą buvo pradėtas statyti naujas, mūrinių pastatų ansamblis. Tiškevičių valdymo laikotarpiu dvare buvo sukauptos įspūdingos meno, knygų, egzotiškų augalų bei gyvūnų kolekcijos. Šiandien renovuotuose dvaro pastatuose vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas – koncertai, parodos, seminarai. Dvaras įsikūręs Kauno rajone, adresu Pilies takas 1, Raudondvaris.

1 aristaveles dvaras gytis juodenas 02 5f3f5148958a8

10) Aristavėlės dvaras

Aristavėlės dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas jau XIV a. Aristavėlės valdytojams tapus Zabieloms, čia pastatytas unikalus medinis barokinis dvaras. Nors jis neišsiskyrė prabanga, tačiau pasakojama, jog freskas dvaro sienoms kūrė vienas žymiausių Lietuvos klasicizmo dailininkų P. Smuglevičius. Pokario metais dvare buvo įkurtas kolūkis, tačiau 1980 m. dvaro pastatai buvo atiduoti Lietuvos liaudies buities muziejui, esančiam Rumšiškėse. Čia jis prideramai atkurtas ir restauruotas. Šiuo metu dvaro rūmuose įrengta ekspozicija, įkurtas medinės architektūros paveldo konservavimo, tyrimų ir mokymų centras. Dvaras įsikūręs Rumšiškėse, adresu Lekavičiaus g. 2.

5 ciobiskio dvaras 5f22736331f43

11) Čiobiškio dvaras

Iki šių dienų išlikęs klasicizmo stiliaus Čiobiškio dvaras ir jo sodyba susiformavo XVIII a. pab.–XIX a. pr. Manoma, kad Neries ir Musės upių santakoje pastatytą dvarą projektavo žymiausias klasicizmo atstovas Lietuvos architektūroje – Laurynas Gucevičius. Dėka naujų šeimininkų, dvaras bunda naujam kultūriniam gyvenimui ir pritraukia vis daugiau turistų. Dvaras įsikūręs Širvintų rajone, adresu Vilties g. 1, Čiobiškis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video