Top Baneris

10 interjero tendencijų 2023 metams

2023 balandžio 10 d.
Interjero dizaino tendencijos 2023, interjero dizainerės patarimaiTik SA
Pasidalykite straipsniu

SA.lt dažnai pristatome įvairius interjero sprendinius ir dizaino patarimus, kaip nedaryti klaidų įrenginėjant savo būstą, kokią kokybišką įrangą ar apdailą rinktis įvairioms patalpoms. Taip pat Lietuvos dizaineriai dalijasi savo patirtimi, patarimais ir populiariomis tendencijomis. Šį kartą pažvelkime, kokias interjero dizaino tendencijas šiems metams numato užsienio specialistai. Savo įžvalgomis dalijasi tarptautinėje rinkoje įsitvirtinusi „Sophie Paterson Interior“ įmonės įkūrėja iš Anglijos Sophie Paterson.

sophiepatersoninteriors

Interjero dizainerė tvirtina, kad tai yra pasaulinės rinkos tendencijos, kurias ji pastebėjo dirbama tiek su įvairiais užsakovais, tiek su apdailos ir baldų gamintojais bei tiekėjais. Jos nuomone, šios tendencijos turėtų išsilaikyti artimiausius 5-erius metus.

Organinės formos dizaine

Ši tendencija atsirado kaip priešprieša griežtiems tūriams mūsų aplinkoje: namų sienoms, kvadratiniams langams, baldams ir tiesioms linijoms. Tai noras atrasti švelnias formas, kurios suteiktų namams šiokio tokio lengvumo ir žavesio. Tačiau tai neapsiriboja paprasčiausiu apvaliu staliuku. Dizainerė pabrėžia, kad galima rinktis įvairius organinių formų baldus – nuo netradicinių komodų iki minkštųjų baldų. Tai suteikia daugiau laisvės erdvei, leidžia lengviau vaikščioti ir planuoti baldų išdėstymą.

Atkreipiame dėmesį, kad norit organines formas prisijaukinti ilgam laikui, galima rinktis ne tik interjero detales, bet ir kurti užsakomuosius baldus, o galbūt net ir projektuoti nišas, langus, laiptus ar net paties namo sienas.

Ryškus marmuro raštas

S. Paterson pastebėjo tiekėjų tendenciją kurti drąsesnes marmuro rašto apdailas, kurios išsiskiria ryškia tekstūra ir spalvomis. Marmuro panaudojimas interjere gali būti pritaikomas įvairiems paviršiams ir ne tik. Marmurą galima naudoti vonios sienų apdailai, virtuvės stalviršiui, taip pat ir kurti įmantresnį dizainą integruojant jį į lentynas, dekorą, gaminant iš jo vonias, kriaukles ir net kai kuriuos baldus, pavyzdžiui, kavos staliuką.

Reljefinis dekoras namuose

Ant sienų kabantys meno kūriniai gali drastiškai pakeisti erdvės įvaizdį. Apgalvotas interjero dizainas numato ne tik tinkamą stiliaus ir baldų parinkimą, bet ir tam tikras detales, dekorą ir apšvietimą. Tekstūrinis arba reljefinis dekoras pasižymi labiau abstrakčiu atvaizdavimu, suteikia erdvei dinamiškumo, o keičiantis natūraliam ar dirbtiniam apšvietimui gali suteikti skirtingą įvaizdį kambariui. Tokios detalės nėra pririštos prie tam tikros „istorijos pasakojimo“, kaip kai kurie paveikslai ar nuotraukos.

Taip pat reljefinis dekoras yra universalesnis, tad gali tikti prie įvairesnių interjero stilių ir nesukuria eklektiško vaizdo. Dekorą galima įsigyti įvairiose parduotuvėse ar internetiniuose puslapiuose, bet įmanoma sukurti ir rankų darbo meno kūrinį panaudojant paprasčiausias detales. S. Paterson viename savo projektų integravo virš miegamosios lovos papuošimą, pagamintą iš vienspalvių skrybėlių, tad ši tendencija gali būti visai nesudėtinga ir žaisminga.

Raštuotos grindys

Tai nėra naujiena, veikiau sugrįžtanti tendencija. Grindys, savaime suprantama, be sienų, užima daugiausiai namų ploto, kas juos paverčia „tuščia drobe“ dizaino prasme. Tai ypač aktualu didelio ploto patalpose, kur nėra tikslios funkcinės paskirties, pavyzdžiui, erdviuose holuose. S. Paterson akcentuoja tendenciją grąžinti įmantrų grindų dizainą, kuris pakeistų patalpos įvaizdį, suteikdamas jai prabangos ir dinamikos. Skirtingų medžiagų bei raštų derinimas gali būti derinamas įvairiose erdvėse, tačiau svarbu neperlenkti lazdos ir nesukurti „triukšmo“, nuo kurio būtų sudėtinga pabėgti.

Interjero dizaineriai skatina drąsiau pažvelgti į galimybę sukurti įdomias grindų rašo kombinacijas. Siekiantiems ramesnio įvaizdžio dizainerė siūlo žengti tolesnį žingsnį nuo jau kurį laiką populiaraus „eglutės“ rašto parketo ir išbandyti įvairesnes kombinacijas. O norintiems drąsesnių sprendimų galima derinti sodresnės medienos atspalvio raštus, naudoti kelias plytelių kombinacijas.

Lubų apdaila

Šiuolaikinės interjero dizaino tendencijos linkusios propaguoti minimalistinį dizainą ir apdailą, bet saikingas dekoras gali suteikti unikalų įvaizdį namų vidinėms erdvėms. Šiais metais be drąsesnių grindų raštų galima stebėti sugrįžtantį populiarumą dekoruoti lubas. Dažnai pamirštamos lubos lieka „nuskriaustos“ įvairiais techniniais įrenginiais, vėdinimo grotelėmis, ortakių išvadais ir pan. O jų dekoras leidžia skoningai pagyvinti kiekvieną interjere esantį tuščią paviršių bei dalinai paslėpti interjero dizainą darkančius elementus. Pasitelkus sienų ir lubų dekorą sukuriamas erdvės vientisumas ir jaučiamas visapusiškas dizaino išpildymas, o kai kuriais atvejais lubų dekoras padeda atskirti didesnių patalpų zonas.

Audinių raštas

Rinkdamiesi lubų ar grindų raštą suvokiame, kad tai ne tik ilgalaikis sprendimas, bet dar vienas būdas pagyvinti interjerą – įvesti baldų audinių raštus, kurie suteikia detalumo ir dinamikos interjerui. Tai gali būti laikinas sprendinys, smulkus dekoras, kaip pagalvės ar pledai, bet galima rinktis ir kiek ryškesnius sprendimus – raštuotus minkštuosius baldus. Toks pasirinkimas ne tik pagyvina namų interjerą, bet ir išsiskiria praktiškumu. Galima rinktis net ir šviesaus atspalvio minkštuosius baldus ir nesukti galvos, kad teks kasdien juos valyti, kadangi raštas paslepia kasdienius nešvarumus. Visgi baldų raštus ir spalvas vertėtų derinti saikingai, kad žavingas akcentas nevirstų ryškiu „sprogimu“.

Ryškių spalvų tapetai

Iš pirmo žvilgsnio tokie sprendiniai gali atbaidyti, ypač prisiminus 10-ies metų senumo interjerus, kur kiekvienas kambarys turėjo savitą tapetais išklijuotų sienų vaizdą. Atrodo, kad tuo metu tai nebuvo labai apgalvoti sprendiniai, o bendram namų interjerui trūko vientisumo. Tačiau dabar interjero apdailos rinka siūlo didesnį pasirinkimą, kuriame vyrauja saikingesnės spalvos ir raštai, juos galima lengvai suderinti tarpusavyje ir kitais namų akcentais. Nors naujoji tapetų tendencija pasižymi ryškiu ir drąsiu sprendiniu, pasitikint gerais specialistais, galima sukurti jaukų erdvės įvaizdį ryškiomis sienomis, įėjus į kambarį nesukeliant noro „sumažinti triukšmo“. Renkantis vienspalvius ryškius tapetus kyla klausimas, o kodėl ne dažytos sienos? Tačiau tapetai, ypač modernios klasikos ir prabanga dvelkiančiame interjere, padeda sukurti sienų apdailos užbaigtumo jausmą.

Įvairių dydžių pagalvių dekoras

Tai pats paprasčiausias ir pigiausias būdas paįvairinti esamą namų interjerą. Pagalves yra lengva derinti, jos paprastame interjere įveda jaukumo ir ryškių akcentų. Kombinuojant didesnes pagalves kartu su mažesnėmis ant sofos ar miegamojo lovos, sukuriamas švelnus perėjimas tarp vertikalios (nugarėlės) ir horizontalios plokštumų. Skirtingų dydžių kombinacijos suteikia minkštiesiems baldams šiek tiek dinamikos ir labiau pritampa nei iš eilės sudėtos vienodos pagalvės.

Natūralūs kalkiniai dažai

Tokie dažai išsiskiria nuo kitų tuo, kad yra visiškai natūralūs, o jų apdaila gali suteikti patalpai bei išskirtinį įvaizdį nei rankantis įprastus sienų dažus. Kalkinių dažų sudėtyje yra vandenyje ištirpusių mineralų (gesintų kalkių) dalelės. Toks dažymo būdas vyravo, iki kol neatsirado įvairų pakaitalų ir priedų, prailginančių dažų gyvavimo laiką bei sustiprinančių sukibimą su paviršiumi. Interjere toks dažymas suteikia spalvinės dinamikos ir minimalios tekstūros, keičiantis apšvietimui, matomas lengvas atspalvių pokytis.

Dėl šios priežasties kalkinių dažų spalvos pasirinkimas gali būti kiek problematiškas, dažnai tenka išbandyti daugybę atspalvių, rekomenduojama rinktis nudažius didesnį plotą, tam, kad pasimatytų tikrasis parinktos spalvos vaizdas. Dažų spalvos gama yra plati, bet dažniausiai vyrauja natūralūs, žemiški atspalviai. Tačiau interjero dizainerė įspėja, kad tokia sienų apdaila dėl jos specifikos ne visada gali būti praktiška – gali atsirasti problemų valant sienas.

Trumpo „plauko“ kilimai namų interjere

S. Paterson pabrėžė tendenciją rinktis plonesnius kilimus ne tik dėl praktinių sumetimų, bet ir jų kuriamos interjero atmosferos. Stori arba ilgo „plauko“ kilimai gali tapti itin nepraktišku pasirinkimu. Išlaikyti jo pirminį vaizdą pavyksta tik pačioje pradžioje, laikui bėgant, ypač jeigu kilimas yra prastesnės kokybės, praras dalį savo siūlių, atsiras baldų žymės ir jį bus vis sudėtingiau valyti. O jeigu užsakovas norėtų rinktis laiptų padengimą kilimine danga, storas kilimas bus itin nepraktiškas eksploatuoti. Interjero dizainerė yra įsitikinusi, kad plonesnis kilimas atrodo kur kas tvarkingiau ir yra rafinuotesnis bei šiuolaikiškas, jį yra lengviau prižiūrėti, o jo išvaizda beveik nekinta, nepaisant to, kiek laiko jis naudojamas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video