Top Baneris

„Žvilgsnis į save 2018“: išdalyti architektūros metrai

2018 spalio 29 d.
„Žvilgsnis į save“
Pasidalykite straipsniu

Nacionalinėje dailės galerijoje išdalyti apdovanojimai už geriausią architektūrą. Baigėsi aštuntoji šiuolaikinės Lietuvos architektūros apžvalginė paroda konkursas „Žvilgsnis į save“ – tradicinis Lietuvos architektų sąjungos organizuojamas renginys, skirtas šalies architektams ir visuomenei, propaguojantys architektūros kūrėjų bendruomeniškumą, profesinį atvirumą bei kokybišką architektūrą kaip vertybę ir svarbią kultūros dalį.

Iš beveik dviejų šimtų pretendentų atrankos komisija tolesniam vertinimui atrinko 80, o toliau darbo ėmėsi tarptautinė komisija. Šio konkurso ypatybė – Lietuvos architektų darbus vertino kolegos iš kitų šalių.

„Ši tradicija sena kaip ir pats konkursas“, – sako Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė. Konkurso organizatoriams, anot R. Leitanaitės, svarbu ne vien objektyvumas, bet ir galimybė pažvelgti į architektūros situaciją šalyje kitomis akimis, kitu kampu.

2017–2018 metų darbus, suskirstytus į Projektų, Konkursinių projektų ir Realizacijų kategorijas, vertino Anne Marie Galmstrup iš Danijos, Piotr Smierzewski iš Lenkijos ir Saimir Kristo iš Albanijos.

Konkurso vertinimo kriterijai skamba kaip pastraipos iš architektūros vadovėlio: aiški architektūrinė idėja, harmoningas objekto santykis su aplinka, adekvatus medžiagų panaudojimas, funkcionalumas, novatoriškumas, originalumas, objekto reikšmė miestui, sprendimų profesionalumas, realumas, idėjų įgyvendinimo kokybė.

Atsižvelgdama į juos, vertinimo komisija atsirinko 11 objektų ir skyrė dvi dienas jiems aplankyti ir apžiūrėti. Tai dar viena konkurso ypatybė: organizatorių įsitikinimu, architektūros iš paveikslėlių vertinti neįmanoma. Šiemet kelionė, nepaisant nuolatinio lietaus ir pavojaus įklimpti nuošaliuose vieškeliuose, pavyko sėkmingai, ir komisija galėjo ramiai priimti galutinį sprendimą. Koks jis? Komisijos išskirti penki lygiaverčiai objektai:

„Vilnius Tech Park“ („A2SM architektai“). Norbert Tukaj nuotr.

„Vilnius Tech Park“ („A2SM architektai“). Norbert Tukaj nuotr.

„Vilnius Tech Park“ („A2SM architektai“: Aurimas Sasnauskas, Viačeslavas Malenko, Joris Šykovas, Eglė Židonytė, Greta Frišmantaitė, Paulius Venckūnas) – buvusios XIX a. ligoninės patalpose Sapiegų parke įkurtas kūrybinių industrijų erdvių ir biurų kompleksas.

Darželis „Vaikystės sodas“ („Architektų biuras G. Natkevičius ir partneriai“). Luko Mykolaičio nuotr.

Darželis „Vaikystės sodas“ (Architektų biuras „G. Natkevičius ir partneriai“). Luko Mykolaičio nuotr.

Darželis „Vaikystės sodas“ (Architektų biuras „G. Natkevičius ir partneriai“: R. Pučka, A. Rimšelis, G. Natkevičius) – asketiškos išorės ir šilto interjero vaikų erdvė.

Mo muziejus („Studio Libeskind“ / „Do Architects“). Norbert Tukaj nuotr.

MO muziejus („Studio Libeskind“ / „Do Architects“). Norbert Tukaj nuotr.

MO muziejus – „Studio Libeskind“: D. Libeskind, G. Blengini, S. Blach; architektai Lietuvoje: „Do Architects“: A. Baldišiūtė, S. Daugėlienė, D. Lukšėnas, N. Tukaj, D. Skrupskelienė. Modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcijos „namai“ – Senamiesčio kiemo interpretacija su paliktais vartais stebėti miestą.

„Mirksintis namas“ („Aketuri architektai“). Norbert Tukaj nuotr.

„Mirksintis namas“ („Aketuri architektai“). Norbert Tukaj nuotr.

„Mirksintis namas“ – „Aketuri architektai“: M. Rekevičienė, A. Tilvikaitė, G. Bardauskaitė, N. Tukaj, L. Rekevičius. Santūrių formų ir subtilių detalių medinė vila ant ežero kranto.

Galerija be sienų („Office de Achitectura“). Norbert Tukaj nuotr.

Galerija be sienų („Office de Achitectura“). Norbert Tukaj nuotr.

Galerija be sienų – „Office de Achitectura“: J. Bernotaitė, A. Ropolas, P. Vaitiekūnas. Paviljonas yra naujoji Kauno paveikslų galerijos kultūrinė ašis ir pirmoji erdvė Kaune, išskirtinai dedikuota performansams, parodoms ir kitoms kultūrinėms veikloms atviroje lauko erdvėje.

Trečioji nepajudinama konkurso tradicija – nugalėtojai pasidalija simbolinį architektūros metrą – masyvią plieno siją, padalytą į penkias dalis. „Šis prizas, kurio forma nesikeičia nuo pirmojo konkurso 2003-iaisiais, simbolizuoja ir tai, kad architektūroje ne visos svarbios detalės yra matomos, o besibaigiant aštuntajam konkursui – ir tai, kad jis turi didelį svorį architektų tarpe“, – šypsosi R. Leitanaitė.

Kitas „Žvilgsnis į save“ laukia 2020-aisiais, kuomet bus vertinama 2019–2020 metais sukurta architektūra.

Geriausios Lietuvos architektūros apdovanojimus „Žvilgsnis į save“ remia Lietuvos kultūros taryba. Organizatoriai dėkingi kompanijoms „Velux“, „Schüco“ ir „Danske“ bankui.

Lietuvos architektų sąjungos inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video