Top Baneris

Žalioji oazė miestiečiams

2019 spalio 1 d.
Parkas, Santarvės parkas
A. Rutkausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Konkursą laimėjęs Santarvės parko atnaujinimo pagrindinis rangovas ir kuratorius – akcinė bendrovė „Kauno keliai“ – rekonstrukcijos darbus pradėjo pernai vasarą. Projekto įgyvendinimo metu parke buvo įrengtas naujas apšvietimas, moderni vaikų žaidimo aikštelė bei pėsčiųjų takai. Miestiečių patogumui čia atsirado dviračių stovai, nauji patogūs suoliukai ir šiukšliadėžės. Parkas oficialiai savo duris miestiečiams ir Kauno svečiams atvėrė šiemet rugpjūčio pabaigoje, kuomet vyko jo atidarymo šventė. Naujais augalais parko teritorjoje pasirūpino bendrovės „Kauno keliai“ pasamdyta įmonė „Želdynėlis“.

Želdynų – įvairiausių rūšių

Santarvės parke želdynų kūrimo darbai pradėti 2018 m. rudenį, užbaigti 2019-ųjų pavasarį. Anot parke dirbusių kraštovaizdžio specialistų, gana lietingas ruduo trukdė sklandžiai vykdyti augalinio juodžemio sluoksnio pervežimo, paskirstymo ir lyginimo darbus, nes sunkvežimių ir traktorių ratai apsiveldavo moliu ir žemėmis, todėl išvažiuojant tekdavo juos valyti, šluoti asfalto dangas.

Parko takų, želdynų grupių, jų rūšinės sudėties ir mažosios architektūros idėjas pateikė bendrovės „Primus“ projektuotojai. „Primus“ kartu su partneriais parengė Santarvės parko, esančio Žiemgalių gatvėje, Kaune, rekonstravimo projektą ir gavo statybą leidžiantį dokumentą parko rekonstravimo darbams. „Želdynėlio“ specialistai padėjo atrinkti geriausiai tinkančias konkrečioms sąlygoms augalų rūšis ir veisles. „Derindami su rangos darbus atlikusios bendrovės „Kauno keliai“ projektų vadovais, parinkome kiek įmanoma didesnius augalus. Viešosiose erdvėse dažnai labai sunku nedidelius sodinukus apsaugoti nuo žmonių vandalizmo ir naminių gyvūnų“, – komentavo „Želdynėlio“ vadovas, dendrologas Arvydas Rutkauskas.

Parenkant augalus Santarvės parkui, pasirinkti nereiklūs, reikalaujantys mažai priežiūros augalai, kurie gana gražūs yra ir karpomi, ir palikti laisvai augti. Pavyzdžiui, vidutinio augumo spalvingi ir nereiklūs putinalapiai pūsleniai, japoninės ir pilkosios lanksvos, lėtai augantys himalajiniai beržai „Doorenbosii“, kalninės pušys „var. Mughus“, skroblai „Fastigiata“ ir kiti.

A. Rutkausko nuotr.

A. Rutkausko nuotr.

Parke pasodinti ir dizainerės pasiūlyti augalai su ryškesnių spalvų lapais ir žiedais, tai parkui suteikė žaismingumo (raudonlapiai „Diable d‘Or“ ir geltonlapiai „Dart‘s Gold“ putinalapiai pūsleniai, pilkoji lanksva „Grefsheim“, japoninė lanksva „Goldflame“, kompaktiškų matmenų baltoji sedula „Ivory Hallo“, raudonlapiai klevai, bukas).

Parke yra skirtingu metu – nuo pavasario iki rudens – žydinčių lapuočių: pilkoji ir japoninė lanksvos, Mejerio alyvos, pūsleniai, šluotelinės hortenzijos „Pinky Winky“, „Wims Red“, žoliniai augalai – viksvos ir vienmetės gėlės.

Sumedėjusios medžių ir krūmų faktūros buvo papildytos lengvumo įspūdį suteikiančiais smilginiais augalais: drėbūnais, miskantais, vienmetėmis švelnių faktūrų gėlėmis.

Medžiai buvo sodinami papildant ir harmoningai sugrupuojant su jau esančiais: didelių matmenų su 20–25 cm kamieno apimtimi didžialapės liepos, kurios papildė ir pratęsė dalyje centrinio tako esančią alėją. Pasodinti trys maumedžiai, dvidešimt beržų, trisdešimt dvi iš karto gana didelės (per 100 cm) kalninės pušys. Parko spalvotumui ir struktūrai sukurti panaudota paprastieji ir raudonlapiai klevai bei paprastieji šermukšniai.

A. Rutkausko nuotr.

A. Rutkausko nuotr.

Saugos nuo gatvės triukšmo

Pagrindiniai parko augalų akcentai – nutkinis puskiparisis „Pendula“, kurio idėja – Kalėdų eglutės originalus-dekoratyvusis atitikmuo ir paprastasis bukas raudonais lapais „Atropunicea“, kuris jau auga parko viduryje ir simbolizuoja gyvenimo ugnies medį.

Vasarą apžvelgus pagrindinės alėjos krūmų ir gėlių derinius, matyti, kad juose vyrauja balta, iškilminga rožinė bei rausva ir puošni pilkšvai žalia spalvos: margalapės sedulos ir nurausvėjančiais žiedais šluotelinės hortenzijos, Damerio kauleniai, Fortūno ožekšniai.

Visas parkas atskirtas nuo gatvės labai gražia ir ilga – daugiau kaip 220 koloninės lajų formos paprastųjų skroblų „Fastigiata“ gyvatvore-žaliasiene, suteikiant erdvei jaukumo, apsaugant parke besiilsinčius žmones nuo dulkių ir gatvės transporto triukšmo, leidžiant lankytojams pasijusti gyvoje gamtoje, pailsėti gamtos žalumynų ir žiedų oazėje. Šią gyvatvorę bus galima dalinai karpyti ir reikiamam aukštyje nukirpti jos viršų, bet galima ir palikti aukšta žaliasiene, tik paformuojant jos šonines dalis.

Labirintas suformuotas iš beveik tūkstančio vienetų sodinukų kalninių serbentų „Shmidt“, kurie yra tankūs, neaukšti, nereiklūs ir lengvai formuojami.

Dvi centrinio tako medinės pergolės užleistos vijokliais – penkialapiais vinvyčiais „Murorum“, kad būtų dar aiškesnė riba tarp miesto ir žaliosios oazės. Be to, jie greitai auga, o rudenį jų lapai nusidažo ryškiu raudoniu.

Iš viso parke pasodinta beveik 350 medžių, daugiau kaip 2300 krūmų, 130 kiliminių ir vijo klinių augalų, per 600 žolinių varpinių augalų ir gėlių. Nors praktiškai visą 2019-ųjų pavasarį ir vasarą Lietuvą kamavo sausros, tačiau specialistams keliskart papildant ir užsėjant atkurti apie 29 tūkst. kvadratinių metrų vejų plotų. Medžiai, gėlynai, krūmų kompozicijos mulčiuotos pušų žievės mulčiumi, o dalyje plotų po žieve panaudota ir geotekstilė, kuri papildomai apsaugo nuo gausaus piktžolių augimo ir sulaiko dirvoje drėgmę per sausras.

A. Rutkausko nuotr.

A. Rutkausko nuotr.

Parko rekonstrukcijos darbai

Bendrovė „Kauno keliai“ – viena seniausių, 1940 m. įkurta kelių statybos įmonių Lietuvoje, kuri dėl sukauptos patirties ir profesionalų komandos teikė ir teikia aukštos kokybės paslaugas, orientuotas į ilgalaikius rezultatus bei funkcionalumą. Šiuo metu bendrovėje dirba apie 240 žmonių. Įmonės gamybinė bazė įsikūrusi Petrašiūnuose, Kaune. 11 ha teritorijoje išplėtota infrastruktūra: yra atskira geležinkelio atšaka, moderni įkrovimo ir iškrovimo įranga. Zatyšiuose (20 km nuo Kauno miesto ribos) yra nuosavas smėlio ir žvyro karjeras, kuriame 2017 m. sumontuotas greiferinis karjerinės produkcijos gavybos įrenginys ir veikia čekų gamybos žvyro skaldos gamybos linija.

Įmonė yra atestuota ir turi teisę atlikti darbus ypatinguose ir kultūros paveldo objektuose: valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose, geležinkeliuose, oro uostuose, kituose transporto statiniuose, statyti sporto paskirties inžinerinius statinius. Bendrovė „Kauno keliai“ didžiausią patirtį turi kelių, gatvių tiesimo ir remonto srityse, vykdo tiltų remonto, automobilių stovėjimo aikštelių darbus prie statomų objektų, šaligatvių klojimo, kitus aplinkotvarkos darbus. Taip pat įmonė perdirba statybinį laužą į skaldą. Šiems darbams atlikti bendrovė turi mobiliąją statybinio laužo perdirbimo įrangą, mechanizmus.

kauno keliai logo

A. Rutkausko nuotr.

A. Rutkausko nuotr.

2013 m. įkurta bendrovė „Primus“ sėkmingai teikia statinių projektavimo, nekilnojamojo turto plėtros, statinių statybos techninės priežiūros ir daugiabučių namų (atnaujinimo) modernizavimo projektų rengimo paslaugas.

UAB „Primus“,
Algirdo g. 46, Vilnius,
info@primus.lt,
tel. +370 650 87 979,
www.primus.lt

primus logo

Santarvės parko želdynus įrengė kraštovaizdžio tvarkymo įmonė „Želdynėlis“, šioje srityje mokslinę ir praktinę veiklą plėtojanti jau beveik 15 metų.

Įmonė „Želdynėlis“,
Patamulšėlio k., LT-46164 Kauno r.,
tel. +370 698 15 477,
www.zeldynelis.lt

zeldynelis logo

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video