Top Baneris

Vonios kambario pokyčiai. Mažasis namų SPA

2021 liepos 12 d.
ycl studio vonios kambarysTik SA
Studijos „YCL“ projektas (Nuotr.: A.Stepankevičius)
Pasidalykite straipsniu

Specialioje „ISH Digital 2021“ parodos platformoje „Pop up my Bathroom“ šiais metais pristatyta vonios erdvę transformuojanti kryptis „Living“, numatanti vonios patalpos virsmą į nedidelį namų SPA. Ši tendencija sparčiai keičia privačių vonios kambarių projektavimą ir suplanavimą.

Vonios kambario erdvė plečiasi, šiandieniniuose būstuose jai skiriama daug daugiau vietos nei prieš 5–10 metų: gyvenamuosiuose namuose ar erdvesniuose butuose kartais įrengiami ir keli vonios kambariai.

Naujoji kryptis – pastebima ir lietuvių dizainerių

vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
Studijos „YCL“ projektas (Nuotr.: A.Stepankevičius)

Vonios kambario zona, jos suplanavimas sukoncentruojami į penkis pagrindinius žmogaus pojūčius, vonia tampa erdve, skirta relaksacijai ir pasimėgavimui poilsiu, SPA. Projektuojant vonią ir kuriant jos dizainą išlieka svarbus tvarumas, išmanumas, individualūs dizaino sprendimai, tačiau vienas pagrindinių rodiklių – mažasis namų SPA turi būti jaukus, o savo spalviškumu ir interjero sprendimais priminti gyvenamąją erdvę.

Interjero dizaino studijos „Toota“ vadovė, dizainerė Justė Žibūdienė pasakoja, kad progresyvios vonios kambario dizaino idėjos neryškią formą turėjo dar iki pandemijos, o jos metu įgavo aiškius rėmus: „Sakyčiau, idėja, kaip pabūti vonioje ilgiau, yra tendencinga. Tai tampa uždaviniu tiek pačiam užsakovui, tiek dizaineriui. Ateina supratimas, kad reikia rasti laiko sau, atsipalaidavimui. Žmonės nebegali išvykti į SPA, ieško vietos poilsiui namuose, todėl sustiprėjo samprata apie mažųjų SPA įrengimą vonioje. Tikėtina, ji vystysis ir ateityje.“

vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
„GG arch“ projektas (B.Šileikos nuotr.)
Greta Gedvilienė
Greta Gedvilienė

Interjero dizainerei pritaria „GG arch“ įkūrėja, architektė Greta Gedvilienė: „Vonios kambarys vis dažniau tampa vieta, kurioje ne tik prausiamasi, bet ir gyvenama, todėl jam skiriama vis daugiau dėmesio, stengiamasi, kad jis atrodytų kuo estetiškiau ir jaukiau. Dažnai užsakovas nebenori rinktis kažkurio vieno varianto – turėti vonią ar dušą patalpoje, ir jeigu tik leidžia plotas, pageidauja turėti abu. Šiuo metu populiarūs ir erdvūs dušai su lietaus sistema.“

G. Gedvilienė projektuodama gyvenamuosius namus sako pastebėjusi, kad vis dažniau pageidaujama įsirengti pirtį privačioje erdvėje, t. y. savo vonios kambaryje. Tuomet erdviame vonios kambaryje įrengiama stiklo pertvaromis atskirta nedidelė dvivietė pirtis. Jeigu trūksta erdvės, projektuojamos dušo kabinos su garo generatoriumi.

aidas barzda
Aidas Barzda

Tačiau specialistai pabrėžia, kad, nepaisant tendencijų, prieš įsirengiant nedidelį SPA namų erdvėje, pirmiausia būtina numatyti galimybes, erdvę ir jos suplanavimą.

„Labai svarbu įvertinti vonios patalpos dydį, ar iš tikrųjų ten yra vietos. Jeigu teks koreguoti vonios kambarį, reikia numatyti, kurios erdvės sąskaita namuose bus norima jį padidinti. Reikia tam tikrų kompromisų, kad namai atrodytų namais, bet kartu turėtų nemažą vonios kambarį, kuris galėtų priminti namų SPA“, – teigia studijos „YCL“ partneris, architektas Aidas Barzda.

Dėmesys santechnikos įrenginiams

Santechnikos įrenginių gamintojai, interjero dizaineriai daug dėmesio skiria pažangioms įrenginių technologijoms, jų higieniškumui. Sanitarinių įrenginių dizainas tampa neatsiejama visumos dalimi, subtiliai papildančia vonios kambario erdvę ir suteikiančia jai išskirtinumo.

„Šių dienų klientas pageidauja investuoti į santechnikos įrenginius, jam tampa svarbu pamatyti, paliesti tam tikrus įrenginius, pajusti jų kokybę. Vonios kambariui skiriama tiek pat dėmesio kiek, tarkim, svetainei“, – pažymi architektas A. Barzda.

vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
„GG arch“ projektas (B.Šileikos nuotr.)

Jis išskiria, kad užsakovai pageidauja turėti patogius priėjimus prie vonios ir funkcionalią erdvę. Atsiranda noras slėpti viską, kas išduotų, kad tai higienos patalpa: džiovintuvus, skalbimą ir džiovinimą, nereikalingas lentynas. Dėl šių priežasčių vonios kambario erdvė lieka švari ir apibrėžta, matomi tik gražiausi santechnikos įrenginiai ir vonios elementai. Tai savotiškai sukuria tvarkingo vonios kambario vaizdą.

G. Gedvilienės teigimu, renkantis santechnikos įrangą, aktualus ne tik įrenginių ilgaamžiškumas, bet ir jų funkciniai elementai: „Labai svarbus ergonomiškumas ir praktiškumas. Yra tekę susidurti su atvejais, kai labai stilinga, moderni vonia buvo itin nepatogi gulėti, netgi nesaugi. Elegantiškai atrodantys dubens formos praustuvai, padėti ant stalviršio, nėra pats tinkamiausias pasirinkimas vonios kambariams, kurie yra labai dažnai naudojami, arba vaikų vonios kambariams – tokį stalviršį reikia nuolat valyti ir prižiūrėti.“

vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
„GG arch“ projektas (B.Šileikos nuotr.)
vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
Studijos „YCL“ projektas (Nuotr.: A.Stepankevičius)

Vonios dizainas įgauna naujų atspalvių

Jaukumo įspūdį vonios kambario erdvėje gali padėti sukurti tinkamai pasirinktas spalvinis koloritas ir medžiagos. Parodoje „ISH Digital 2021“ interjero specialistai skatinti atsigręžti į spalvas, jų derinius ir kuriamą estetiką. Kartais verta pabėgti nuo kelių tradicinių tonų ir kurti visiškai autentišką patirtį.

Anot G. Gedvilienės, pastaruoju metu į vonios kambarį vis dažniau atkeliauja drąsios, tamsios spalvos – tamsiai pilka, juoda, sodri mėlyna. Tokios spalvos suteikia solidumo, išskirtinumo. Tradicinius chromuotus maišytuvus keičia juodi, žalvario, balti. Neretai, netgi ir santechninė keramika pasirenkama nebe tradicinė balta, o vario, aukso, pilkos ar netgi juodos spalvos. Tradicinę sienų ir grindų apdailos medžiagą – plyteles dažnai keičia tapetai, drėgmei atsparios baldinės plokštės. Kalbant apie grindis, plytelės dažnai lieka tik dušo zonoje, o likusiai erdvei pasirenkama šiltesnė medžiaga – medinės parketlentės.

Svarbus aspektas kuriant jaukią erdvę – specialiai pritaikyta plytelių apdaila, kurioje vyrauja šilti ir natūralūs atspalviai. „Vyrauja viskas, kas primena Azijos kraštus, Viduržemio jūros regioną, nes tai mums, šiauriečiams, asocijuojasi su tikromis atostogomis“, – akcentuoja J. Žibūdienė. Dizainerė pabrėžia, kad į rinką grįžta ir natūralūs kalkakmeniai, smiltainiai, mozaikinio betono elementai, atkuriantys natūralų gamtos grožį. Sanitariniuose mazguose organiškai įsilieja rankų darbo tekstūros.

vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
Studijos „YCL“ projektas (Nuotr.: A.Stepankevičius)

Kitas itin aktualus elementas transformuotoje vonios erdvėje – apšvietimas. Dizaineriai ir architektai skiria vis daugiau dėmesio natūraliam apšvietimui. Be to, santechnikos gamintojai integruoja modernius apšvietimo sprendimus į dušo plokštes, išmaniuosius veidrodžius ir kitus įrenginius.

A. Barzda įsitikinęs, kad vonios erdvėje gali atsirasti praktiškai bet kokie kūrybiniai sprendimai. Tačiau svarbiausia, kad jie turėtų tam tikrą sąsają su bendra interjero koncepcija ir vonios kambario erdvė sklandžiai įsilietų į bendrą stilistiką ar kūrybinį sumanymą.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Baldai tampa vonios kambario elementu

Labiau pastebimi spalviniai sprendimai, išskirtinė apdaila – šie elementai nuosekliai kuria jaukią ir artimą erdvę, kurioje galima atsipalaiduoti. Taip pat vonios erdvėje savo vietą atranda ir baldai, kurie anksčiau dažniau būdavo matomi gyvenamųjų kambarių ar svetainės interjere.

„Suoliukai, skirti prisėsti ir luktelėti, paskaityti knygą prie lango, krėslas greta praustuvo – tai pamažu tampa kasdienybe. Vonios kambarys tikrai asocijuojasi su smagia vieta“, – pabrėžia J. Žibūdienė.

„Renkantis baldus būtina atsižvelgti į bendrą stilistiką ir jų atsparumą drėgmei. Visi aksesuarai, elementai turėtų būti pasirinkti pirmiausia atsižvelgus į tai, kokia atsparumo drėgmei klasė turi būti vonios kambaryje. Baldai turi būti atsparūs drėgmei – jų gamybai gali būti naudojamas medžio masyvas, MDF plokštės, populiarus inovatyvus laminatas „Compact HPL“. Taip pat vonios kambaryje puikiai įsilies natūralių akmenų stalviršiai, baldai ir kitos plokštumos“, – akcentuoja dizainerė.

vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
Studijos „YCL“ projektas (Nuotr.: N.Tukaj)
vonios kambarys interjeras tendencijos naujoviska vonia
Studijos „YCL“ projektas (Nuotr.: L.Garbačausko nuotr.)

Reziumė

Gyvenamasis vonios kambarys, mažasis namų SPA reflektuoja su pasikeitusiomis gyvenamosiomis sąlygomis ir jas keičia savoje namų erdvėje. Vis labiau atsigręžiama į žmogų, jo jauseną – kuriamas holistinis interjeras visiškai atspindi vartotojo šiandienos poreikius. Interjeras tampa jaukus, artimas, funkcionalus, tačiau kartu yra kuriamas išskirtiniais, ryškiais sprendimais. Prognozuojama, kad ši tendencija išliks aktuali artimiausius kelerius metus, atvers naujų kūrybinių klodų ir palengva įgaus vis aiškesnius architektūrinius ir dizaino rėmus.

brasta 2
laufen lietuva
kaldewei

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 gegužė

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!


Pasidalykite straipsniu
PAA
PAA
Komentarai

Rekomenduojami video