Top Baneris

Vizija Šiauliams: autosporto kompleksas su trasa elektromobiliams, edukaciniais centrais ir atsodintu mišku

2021 vasario 23 d.
Trasos veikimo schema 1024x931 1
Trasos veikimo schema.
Pasidalykite straipsniu

Kaip padaryti, kad automobilių sporto centrai būtų patogūs ne tik dalyviams, bet ir žiūrovams? Kokių sprendimų imtis, kad pramoniniame miesto rajone kylanti trasa nesulauktų aplinkinių gyventojų nepasitenkinimo dėl triukšmo ir taršos?

Atsakymo į šiuos klausimus ieškojo KTU Statybos ir architektūros (KTU SAF) fakulteto studentės Ieva Kuodžiūtė ir Mylita Samoškaitė, sukurdamos automobilių sporto komplekso viziją Šiauliuose. Jų įsitikinimu, būtent šis miestas galėtų tapti naująją automobilių sostine.

Automobilių sporto entuziastės vizijoje parengė trasą, kurioje galimos įvairaus ilgio konfigūracijos – nuo dviejų iki aštuonių kilometrų, įrengti požeminiai praėjimai žiūrovams, o taip pat numatytos vietos įvairiems edukacijos centrams, automobilių verslo įmonėms bei kitų renginių vietos.

Studenčių teigimu, automobiliai joms nesvetimi – Ieva dar visai mažytė lakstydavo tėčio garaže tarp remontuojamų automobilių, tuo tarpu Mylita su automobilių sportu susipažino kiek vėliau, pravažiavusi pirmąjį slalomą Nemuno žiede.

Automobiliu pazinimo centro komplekso asies koncepcine schema 1024x656 1
automobiliu pazinimo centro komplekso schema 749x1024 1
Automobilių pažinimo centro komplekso schema.

„Šią užduotį gavome projektavimo modulyje – tai buvo Šiaulių verslininko užklausa. Ji mus suintrigavo ir nusprendėme, kad pabandysime. Šiauliuose pramoninės teritorijos įsiterpia į gyvenamąsias, dėl sovietmečiu vykusios industrializacijos, sukurdamos kontrastą tarp funkcijų ir diskomfortą tiek miesto gyventojams, tiek pramonės ir gamybos vystytojams“, – sako merginos.

Jų teigimu, šiam miestui būtina prisitaikyti prie besikeičiančių tendencijų ir išnaudoti jau turimą potencialą. Tai buvo dar viena priežastis, kodėl studentės pasirinko sukurti automobilių potyrių centrą, kuris apimtų ne tik automobilių verslą, bet ir sportą, edukaciją tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Trasa – elektromobiliams, miškas – gyvūnams

Merginų projektuojama trasa yra orientuota į populiarėjantį elektromobilių sportą, kuris lyginant su degimo varikliais varomomis sportinėmis mašinomis, sukelia mažesnę triukšmo ir aplinkos taršą.

Taip pat vienas iš projekto tikslų – atsodinti 140ha miško, kuris apsuptų trasą ir sukurtų natūralų garso barjerą. Tiesa, atsodinant mišką didėja galimybė susidurti su laukiniais gyvūnais, tad studentės, siekdamos išvengti netikėtų susidūrimų, projekte sukūrė apsauginius griovius ir barjerus, užtikrinančius tiek gyvūnų, tiek sportininkų saugumą.

Merginų teigimu, toks automobilių pažinimo centras prisidėtų prie Šiaulių atsigavimo – jis pritrauktų investicijas, sukurtų naują traukos objektą ne tik verslui, tačiau ir turizmui, o taip pat  skatintų žmones rinktis ekologiškesnę transporto priemonę.

Projektuojama, kad šis potyrių kompleksas veiktų visus metus, jame numatytos įvairios funkcijos: automobilių istorijos muziejus, inovacijų centras, automobilių dirbtuvės ir prekybos vietos bei kiti komerciniai objektai. Visos funkcijos būtų sutelktos šalia „potyrių ašies“, kuri veda į kulminaciją – varžybų trasą.

Ne varžybų metu trasa atvertų duris gyventojams kaip parkas, kuris galėtų būti naudojamas rekreaciniais ir sporto tikslais ištisus metus. Taip pat šalia įsikūrę esami ir būsimi automobilių salonai galėtų naudoti trasą bandomiesiems važiavimams.

teritorijos veikimo schema 1024x724 1
Teritorijos veikimo schema.

Išanalizavo užsienio patirtį

Suprasdamos trasų kūrimo kompleksiškumą ir kartu atsirandančius pavojus, studentės analizavo Lietuvos automobilių sporto federacijos keliamus žiedinių trasų saugumo reikalavimus, taip pat kokia trasų projektavimo praktika yra taikoma užsienyje.

Projekte integruotos automobilių gaudyklės, įvertinant posūkių kampus bei judėjimo trajektorijas ir pasiekiamus greičius. Žiūrovų tribūnos pakeltos aukščiau trasos lygio, parinktos saugiausios vietos, atsižvelgiant į trasos konfigūraciją. Taip pat įrengtos požeminės perėjos, siekiant išvengti pavojingų situacijų.

KTU studentės pabrėžia, kad vystant šio projekto idėją, buvo labai įdomu sukurti visiškai naują koncepciją, kuri apjungtų iš pirmo žvilgsnio nesuderinamus dalykus – ekologiją, automobilių industriją ir tuo pačiu pagerintų miestiečių gyvenimo kokybę.

Trasa 1024x714 1
Projekto maketas 1 1024x683 1

Projekto rengimo metu studentės nagrinėjo įvairias trasų konfigūracijas visame pasaulyje, lankėsi lenktynėse Lietuvos bei Latvijos trasose. Norėdamos sukurti saugesnę ir įdomesnę lenktynių trasą, KTU SAF studentės konsultavosi ir su automobilių sporto atstovais.

Studentės užsiminė, kad kuriant šį projektą, nestigo iššūkių – reikėjo suderinti automobilių industriją ir sportą su tvariu urbanizmu bei architektūra.

Kalbėdamos apie tai, kodėl pasirinko architektūros studijas, abi merginos pabrėžė, kad architektūra jas sudomino kompleksiškumu. Tai sritis, kuri apjungia meną, tiksliuosius mokslus, psichologiją ir neaprėpiamą kiekį kitų sričių. Taip pat merginas žavėjo tai, kad architekto darbo rezultatas yra fizinis objektas, kuris kiekvieną dieną daro poveikį žmonių gyvenimams.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video