Didžiausias nuo 2008 metų bedarbių skaičius buvo užfiksuotas 2011 metų pirmame ketvirtyje, kai iš atominės elektrinės buvo atleista daug darbuotojų.
Lyginant 2011–2013 metų įregistruotų ir išregistruotų mažų bei vidutinių įmonių skaičiaus dinamiką galima teigti, kad smulkiojo ir vidutinio verslo padėtis Visagino savivaldybėje neblogėja. 2012 ir 2013 metais įregistruotų įmonių buvo daugiau nei išregistruotų mažų bei vidutinių, o 2011-ųjų pradžios duomenys rodė atvirkštinę tendenciją. 2013 metais Visagino savivaldybėje iš viso buvo įregistruota beveik 1200 verslo subjektų, tačiau veikusiųjų buvo tik kiek daugiau nei 400.
Naujos atominės elektrinės projektas galutinai dar nepalaidotas. Todėl ir Visaginas daug vilčių sieja su juo – palankiu atveju į miestą atvyktų keliolika tūkstančių atominės jėgainės statytojų, jiems reikėtų būsto, maitinimo įstaigų, pramogų ir
t. t. Visagino strateginiame plane irgi pažymėta, kad naujos atominės elektrinės statyba lemtų didelių investicijų pritraukimą į savivaldybę, naujų įmonių kūrimąsi ir esamų plėtrą.
Kita galimybė Visaginui – mėginti pritraukti ES struktūrinių fondų lėšų ir gauti paramą iš valstybės biudžeto, kuri teigiamai paveiktų verslo rėmimo, užimtumo skatinimo, darbo santykių, susisiekimo, rekreacinės ir viešųjų pastatų infrastruktūros plėtrą.
VERTINIMAS
Žengia investicijoms nepalankius žingsnius
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas REKAŠIUS
Lietuvos laisvosios rinkos instituto sudarytame Lietuvos savivaldybių indekse 2014 metais Visagino savivaldybė užėmė 22 vietą iš 53 rajono savivaldybių. Investicijų srities vertinimas buvo aukštesnis už šalies vidurkį (34,4 balo) ir siekė 35,3 balo (iš 100 galimų).
Prie geresnio investicijų srities vertinimo prisidėjo išaugęs veikiančių ūkio subjektų skaičius: 2012 metais vienam gyventojui jų teko 20, o 2013-aisiais – jau 23 ūkio subjektai. Pagal šį rodiklį Visagino rajonas aplenkė šalies rajonų vidurkį, kuris siekė 20. Tačiau materialinės investicijos, palyginti 2011 ir 2012 metus, sumažėjo 69 proc. – nuo 10 592 iki 3294 litų. Šis rodiklis krito žemiau nei šalies vidurkis – 3533 litai. Nepaisant to, tiesioginės užsienio investicijos, tenkančios vienam gyventojui, šiek tiek augo ir pasiekė 1314 litų vienam gyventojui. Pagal šį rodiklį rajonas tris kartus atsiliko nuo savivaldybių vidurkio.
Visagino rajone smarkiai blogėjo mokesčių aplinka. 2012 metais savivaldybėje buvo taikomas žemiausias nekilnojamojo turto mokestis šalyje (0,3 proc.), tačiau 2013 metais jis buvo padidintas iki 0,63 proc. Vidutinis žemės mokestis irgi viršijo šalies vidurkį, ir buvo taikomas maksimalus 4 proc. tarifas nenaudojamai žemei. Nors savivaldybėje mažėja investicijos, mokesčiai yra didinami, o tai gali būti dar didesnių investicijų srautų mažėjimo priežastis.
Patarimas – ieškoti nišos
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas BESAGIRSKAS
Visagino vadovai girdavosi, kad turi ne tik gražią gamtą, bet ir gerų specialistų, pasiūlymų investuotojams. Potencialą galima įžvelgti visur, vis dėlto Visaginui reikia iš naujo apgalvoti savo galimybes.
Pirmiausia jis neturi senamiesčio. Miestas yra miške, didžioji dalis pastatų – sovietmečiu statyti daugiabučiai.