Top Baneris

XVIII amžių menantis Vingio miško parkas atjaunės

2016 birželio 3 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniečių pamėgtas miesto viduryje įsikūręs Vingio parkas greitu metu atsinaujins, žada sostinės valdžia. Pokyčių sulauks tiek aktyviai čia laiką leisti mėgstantys, tiek ramybės bei poilsio gamtoje išsiilgę miestiečiai.

Vingio parko veidas pamažu keičiasi: kruopščiai tvarkomas miškas, pasivaikščiojimams atveriami 7 kilometrus besidriekiantys miško takeliai, priėjimas prie Neries. Jau greitai čia bus atnaujinta didžioji dalis infrastruktūros – suoliukai, šiukšliadėžės, takų žymėjimas, bus įrengti informaciniai stendai, moderniai apšviesta parko aplinka. Parke numatoma ir daugiau naujovių – paplūdimio ir piknikų zonos, lauko vaikų darželis, valčių nuomos punktas ir daug kitų.

„Vingio parkas yra labiausiai vilniečių lankomas ir mylimas miesto parkas. Kasmet čia apsilanko nuo 300 iki 400 tūkstančių žmonių. Todėl natūralu, kad parkui atėjo laikas gražiems pokyčiams. Kviečiu visus vilniečius dalyvauti istorinio parko atgimime“, – kalbėjo Vilniaus meras.

Pasak R. Šimašiaus, įmonės ar fiziniai asmenys, norintys prisidėti prie Vingio parko atgaivinimo projektų, tokių kaip esamos vaikų žaidimo aikštelės išplėtimas ir naujos įrengimas, naujų treniruoklių pastatymas ar kitų, kviečiami remti šiuos projektus ar juos realizuoti bei dovanoti miestiečiams.

vingo parkas s ziura 4

Pasak specialistų, šiuo metu jau sutvarkyta apie trečdalis, t. y. apie 50 hektarų parko teritorijos – suformuotas parko kraštovaizdis. Per šiuos ir ateinančius metus bus sutvarkyta likusi daugiau nei 100 hektarų Vingio miško teritorija. „Vingio parke pjaunami menkaverčiai krūmai, uosialapiai klevai, kad parkas būtų šviesesnis ir jaukesnis. Kartu rūpestingai prižiūrima, kad nebūtų daroma žala parko ekologijai: saugomi visi žali vertingi parko medžiai, bioįvairovės reikmėms paliekama senos medienos“, – pasakojo parką prižiūrinčios savivaldybės viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ direktorius Laisvūnas Budėnas.

Vingio parkas garsėja kaip viena didžiausių seniausių pušyno girių Lietuvoje. Pavasarį per talką Vingio parke buvo pasodinta 100 pirmųjų pušaičių sodinukų pradedant palaipsniui atkurti pušyną kaip didžiausią šio parko vertybę. VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ sistemingai kiekvienais metais papildys parką naujais sodinukais ir juos prižiūrės. Ruošiamasi sodinti ir ąžuolus bei kitus vertingų medžių rūšių sodinukus.

Jau per šiuos ir ateinančius metus bus atnaujinta ir pakeista apie 200 parko suoliukų, 100 šiukšliadėžių, įrengti dviračių stovai, atnaujintas žymėjimas apie 10 kilometrų Vingio parko esančiuose takeliuose. Jau šįmet pagrindiniuose takuose numatoma išskirti dviračių takus, kartu paliekant dalį tako pėstiesiems. Pažymėjus takus, nesikirs pėsčiųjų, dviratininkų ir riedutininkų srautai.

Kitais metais parke bus įrengta daugiau vandens gertuvių prie centrinės Vingio parko aikštės. Šiuo metu jų yra 2, planuojama įrengti dar 2 papildomas. Centrinėje parko dalyje planuojama pastatyti du naujus modernius konteinerinio tipo tualetus, o senus – nugriauti. Vingio parke numatoma įrengti ir naujus informacinius stendus, kurie parko lankytojus supažindins su turtinga Vingio parko istorija.

vingo parkas s ziura 1

Kitais metais numatytas visos parko apšvietimo infrastruktūros modernizavimas ir išplėtimas. Planuojama apšviesti dalį takų, kurie šiuo metu neapšviesti. Tokių takų trasos sudaro 2 kilometrus, jų apšvietimui numatyta 100 naujų šviestuvų. Seni šviestuvai ir atramos bus pakeistos naujais elektros energiją taupančiais LED šviestuvais. Kad parko lankytojai jaustųsi saugiai, jau kitais metais Vingio parko pagrindinių išėjimų vietose ir centrinėje dalyje bus įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros.

Geros naujienos ir tėveliams su mažaisiais parko lankytojais – parke atsiras dar viena vaikų žaidimų aikštelė. Šiuo metu tokių aikštelių yra dvi. Numatoma dar labiau išplėsti sportavimo paslaugų pasiūlą, praplėsti paplūdimio tinklinio aikštelę, įrengti badmintono aikštelių, atgaivinti sveikatingumo trasą.

Neries vingyje esančiame parke prieiti prie upės tapo daug paprasčiau: tvarkoma Neries krantinė, šalinami apaugę krūmynai, ir vilniečiams atsiveria priėjimas prie vandens. Jau šiais metais Vingio parke esančioje Neries pakrantėje nuo Žvėryno tilto iki Botanikos sodo bus išvalytas miškas – sutvarkytais gamtiniais takais pasivaikščioti vilniečiai galės jau šį rudenį.

Neries krantine bus galima ne tik pasivaikščioti, bet ir patogiai paiškylauti gamtos apsuptyje – per šiuos ir ateinančius metus planuojama sutvarkyti paplūdimio vietą, įrengti piknikų zonas. Piknikų zonoje netoli Žvėryno tilto sutvarkytoje teritorijoje šalia Neries upės atsiras visa reikiama rekreacinė įranga norintiesiems iškylauti gamtoje.

Miesto savivaldybė siūlys, kad norintieji teikti vandens pramogų paslaugas Vingio parko teritorijos Neries pakrantėje įrengtų prieplauką su valčių nuomos punktu.

vingo parkas s ziura 3

Gera žinia ir Vingio parko lankytojams su šunimis – Neries krantinėje už Vingio stadiono jau pradėtas rengti specialus paplūdimys šunims, kurie čia galės maudytis karštomis vasaros dienomis. Vingio parko atnaujinimo darbuose taip pat numatoma atnaujinti ir išplėsti šunų treniravimo aikštelę prie Geležinio Vilko gatvės.

Savivaldybė numato įrengti nuorodas visame parke apie šiame parke esantį VU Botanikos sodą – taip padidinti sodo lankytojų skaičių bei prisidėti prie botanikos sodo tvoros tvarkymo.

Parke yra likę apleistų ir nenaudojamų pastatų, kuriuos savivaldybė ketina nuomoti. Viename iš jų galėtų įsikurti lauko darželis. Vingio parkas tam itin tinkama vieta, tad savivaldybė skelbs konkursą lauko darželiui Vingio parke įkurti.

2018 metais Vingio parke vyks vienas didžiųjų Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos renginių – šimtmečio Dainų šventė, todėl per artimiausius dvejus metus ketinama rekonstruoti parko estradą ir atnaujinti parko centrinės aikštės žolės dangą.

Istorinis XVIII amžių menantis Jėzuitų Vingio miško parkas užima net 162 hektarų teritoriją. Vingio parkas buvo didikų Radvilų medžioklės vieta, o dalis jo takų beveik nepakitę išliko iki šių dienų. Atnaujinant parką bus stengiamasi išlaikyti takų išdėstymą bei rūpintis istorijos išsaugojimu.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video