Top Baneris

Vilnius nepamiršo gatvių apšvietimo problemos

2017 birželio 28 d.
S. Žiūros nuotr.
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sostinės taryba vėl pažėrė pažadų atnaujinti miesto apšvietimo sistemą. Po skelbtų ir nutrauktų konkursų šiandien paskelbta, kad pradėta svarstyti miesto gatvių apšvietimo tinklų modernizavimo projektą. Per trejus metus apšvietimo sistemą tikimasi visiškai atnaujinti. Tarybai pritarus, modernizacijos projektą įgyvendintų savivaldybės kontroliuojama įmonė „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“ (VGAET).

Vilnius nori atsisakyti mieste šiuo metu gatvių apšvietimui naudojamų natrio šviestuvų, pakeisti juos moderniais LED šviestuvais, sostinės gatvių apšvietimą valdyti kompiuterizuota nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistema, ir taip išlaidas elektrai sumažinti net perpus – būtų sutaupoma apie 11,7 mln. kWh arba daugiau kaip 1 mln. Eur per metus.

Modernizuojant Vilniaus miesto gatvių apšvietimo tinklus, bus pakeisti visi šiuo metu mieste esantys natrio bei metalohalido šviestuvai – tokių, apšviečiančių Vilniaus gatves yra apie 46 tūkstančiai.

Įrengus naujus, modernius bei taupius LED šviestuvus, gatvėse taps šviesiau, o tai didins eismo dalyvių saugumą tamsiu paros metu, sumažės eismo įvykių tikimybė, senus šviestuvus pakeitus naujais, ekonomiškais LED šviestuvais, gatvių apšvietimui bus sunaudojama mažiau elektros energijos, atitinkamai bus sumažinta aplinkos tarša.

Įdiegus modernų apšvietimą, jis bus valdomas nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistema – tai reiškia, kad specialistai galės operatyviai reaguoti į gedimus nuotoliniu būdu, priklausomai nuo eismo intensyvumo gatvėse, paros aplinkos skaisčio, bus galima reguliuoti miesto apšvietimo lygį, jį padidindami ar sumažindami, o apšvietimo tinklo remonto išlaidos sumažės daugiau kaip 30 proc. arba 800 tūkstančių eurų.

Dabartinė gatvių apšvietimo tinklo valdymo sistema, reaguojanti tik į fotojutiklio signalus, yra neefektyvi – nėra galimybės reguliuoti apšvietimo intensyvumo, negaunama informacija apie sistemos gedimus, o juos fiksuoti galima tik fiziškai apžiūrint šviestuvus. Taip pat bus pakeista dalis atramų, gembių, kabelių bei kitos gatvių apšvietimo įrangos ne mažiau kaip 85 km eksploatuojamo tinklo ruože.

Iš viso Vilniuje yra apie 48 tūkstančių šviestuvų, kurie paskutinį kartą buvo atnaujinti 1997–2000 metais. Miesto gatvių apšvietimo įrenginių infrastruktūra nusidėvėjusi net 89,5 proc: virš 87 proc. šviestuvų yra natrio technologijos, virš 3 proc atramų – senesnės nei 30 metų.

Numatoma, kad bendra modernizacijos kaina sieks 21,6 mln. eurų. Preliminarūs pasiūlymai dėl finansavimo gauti iš 6 Lietuvos ir tarptautinių finansinių institucijų ir fondų.

S. Žiūros nuotr.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video