Top Baneris

Vilnius iš buvusių Lazdynų baseino rangovų sieks prisiteisti 8,6 mln. eurų (papildyta)

2023 sausio 4 d.
lazdynu baseinas vilniuje scaled
Pasidalykite straipsniu

  • Pagal pradinę baseino rangos sutartį, kompleksas turėjo būti pastatytas už 25,9 mln. eurų.
  • Vicemras: visos statybos iš esmės pabrango 10 mln. eurų.
  • Savivaldybė kaltina bendrovę padarius komercinę bei reputacinę žalą.
  • Atidarymas numatytas vasarį.

BNS

Vilnius iš buvusių Lazdynų baseino rangovų sieks prisiteisti 8,6 mln. eurų – miesto savivaldybė Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl patirtų nuostolių ir žalos atlyginimo.

„Turėjome pasirūpinti statybų objekto išsaugojimu, teko iš naujo organizuoti viešųjų pirkimų procedūras, didėjo objekto užbaigimo darbų kaina, augo projekto valdymo išlaidos“, – trečiadienį išplatintame pranešime sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

„Tačiau tai dar nėra viskas – dėl buvusios „Irdaivos“ ir partnerių aplaidaus veikimo, taip pat vėluoja Lazdynų baseino atidarymas, tad vertinama ir komercinė bei reputacinė žala“, – pridūrė jis.

63b536dd45a9b20230104lbal28027
Valdas Benkunskas, L. Balandžio/BNS nuotr.

Anot savivaldybės, pagal pradinę Lazdynų baseino rangos sutartį, kompleksas turėjo būti pastatytas už fiksuotą 25,9 mln. eurų sumą.

Už atliktus darbus buvusiems rangovams išmokėta 14,5 mln. eurų, todėl Lazdynų baseinas turėjo būti užbaigtas už likusius 11,4 mln. eurų.

Pagal naują rangos sutartį dėl darbų užbaigimo komplekse, naujam rangovui jau yra sumokėta apie 19,5 mln. eurų. Dar apie 500 tūkst. eurų išlaidų Vilniaus miesto savivaldybė ir jos įstaiga „Vilniaus vystymo kompanija“ patyrė laikotarpiu tarp pirmosios sutarties nutraukimo ir pakeičiančios sutarties sudarymo bei papildomiems projekto valdymo kaštams padengti.

„Pirminė sąmata Lazdynų baseino buvo 25,9 mln. eurų ir per dvejus metus buvo padaryta 40 proc. darbų, išleista 14,5 mln. eurų. Tuomet bankrutavo pagrindinė penkių įmonių grupės įmonė „Irdaiva“, todėl statybos darbai iš esmės sustojo (…). Todėl visos statybos iš esmės pabrango 10 mln. eurų“, – trečiadienį žurnalistams sakė vicemeras.

lazdynu baseinas
L. Balandžio/BNS nuotr.

Šiuo metu atliekami galutiniai atsiskaitymai su naujaisiais komplekso rangovais, taip pat Vilniaus miesto savivaldybė skaičiuoja negautas pajamas dėl to, kad baseinas nebuvo atidarytas laiku, tad ieškinyje nurodytas žalos dydis, pasak savivaldybės, tikėtina, ateityje didės.

Savivaldybė teigia ieškinyje atsakovais nurodžiusi visas įmones, kurios vykdė rangos sutartį – „Montuotojas“, „HSC BALTIC“, „AXIS POWER“, „Mitnija“.

„Active Construction Management“ – buvusi „Iradaiva“ – ieškinyje nurodyta trečiuoju asmeniu, kadangi yra bankrutuojanti, o pagal teisės aktus bankrutuojančiai įmonei negalima kelti reikalavimų teisme.

Kaip BNS nurodė „Mitnija“, įmonė informacijos apie pateiktą ieškinį nėra gavusi, taip pat nėra sulaukusi pretenzijų ar panašaus pobūdžio prašymo iš savivaldybės dėl žalos atlyginimo.

„Mūsų žiniomis, šiuo metu teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje dėl galimai nusikalstamų veikų statant Lazdynų baseiną kaltinamaisiais patraukti net keli savivaldybės atstovai iš Vilniaus vystymo kompanijos. Dar vienas tyrimas dėl Lazdynų baseino vyksta ikiteisminėje stadijoje“, – atsiųstame komentare pažymi įmonė.

„Tegalime pasikartoti, kad esame sąžininga sandorio šalis, akivaizdžiai patyrusi žalą dėl galimai neteisėtų Vilniaus miesto savivaldybės ir įmonės „Irdaiva“ atstovų veiksmų. Tačiau tam, kad apgintume savo teisėtus interesus, turime sulaukti visų teisminių procesų ir tyrimų pabaigos bei kaltinamųjų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn“, – nurodė „Mitnija“.

Įmonė teigė ieškinį vertinanti kaip priešrinkiminės kampanijos dalį.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, kad ši įmonių grupė yra solidariai atsakinga už tai, kad rangos sutartis nebuvo vykdoma tinkamai, taip pat – kad Vilniaus miesto savivaldybė teisėtai vienašališkai nutraukė viešojo darbų pirkimo sutartį dėl to, kad anksčiau Lazdynų baseino rangos darbus vykdžiusios įmonės iš esmės pažeidė rangos sutartį.

20220609LBAL9558
Lazdynu baseino statybos. L. Balandžio/BNS nuotr.

„Teisminių procesų mes tikrai dar turėsime kelis, matyt, metus į priekį, kol visi nuostoliai bus atlyginti ir grąžinti savivaldybei“, – kalbėjo V. Benkunskas. 

Kitos buvusių statybų dalyvės, „HSC BALTIC“ atstovas, advokatų kontoros „Sorainen“ partneris Laurynas Lukošiūnas BNS taip pat pabrėžė, kad savivaldybė apie būsimą ieškinį skelbia galutinai neužbaigusi civilinės bylos dėl sutarties nutraukimo ir rangovų įtraukimo į Nepatikimų tiekėjų sąrašą.

Pasak teisininko, negauti ir kiti atsakymai iš jau kurį laiką vykstančių baudžiamųjų procesų dėl tuometinių savivaldybės administracijos darbuotojų veiksmų vykdytose statybose teisėtumo.

„Milijoninių reikalavimų pareiškimas neturint galutinio teisinio vertinimo anksčiau pradėtuose procesuose yra ankstyvas ir teisiškai nepagrįstas“, – pabrėžė L. Lukošiūnas.

Sporto objektas su 50 metrų plaukimo takeliais, 1,2 tūkst. vietų žiūrovams, pirtimis ir treniruočių salėmis vietoje nugriauto sovietmečio baseino pradėtas statyti 2017-aisiais, tačiau jo užbaigimo terminas buvo atidėtas kelis kartus.

„Šiuo metu yra vykdomi baigiamieji apdailos darbai ir šią bei kitą savaitę objekte lankysis pridavimo komisija. Bus sprendžiamas klausimas dėl objekto tinkamumo pridavimo“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus vedėja Agnė Šataitė.

Jos teigimu, po pridavimo veiklą pradės laikinai paskirtas operatorius – sostinės savivaldybės viešoji įstaiga „Active Vilnius“.

„Į objektą pradės važiuoti visa reikiama įranga, baldai ir mūsų toliau lauks atidarymo renginys“, – sakė ji.

Pasak V. Benkunsko, baseino atidarymas planuojamas vasarį.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video