Top Baneris

Vilnius imasi spręsti gatvių apšvietimo problemą

2017 liepos 31 d.
S. Žiūros nuotr.
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sostinės taryba, prieš kelis mėnesius pažėrusi pažadų atnaujinti miesto apšvietimo sistemą, imasi darbų.

Žadama, jog per trejus metus Vilnius atsisakys mieste šiuo metu gatvių apšvietimui naudojamų natrio šviestuvų, pakeisdamas juos moderniais LED šviestuvais. Sostinės gatvių apšvietimą valdys kompiuterizuota nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistema, o išlaidos elektrai sumažės net perpus – bus sutaupoma apie 11,7 mln. kWh, arba daugiau kaip 1 mln. eurų per metus.

„Paskutinį kartą šviestuvai Vilniuje buvo atnaujinami prieš dvidešimtmetį, todėl sostinės gatvėms tikrai reikia naujo modernaus LED apšvietimo. Modernizavus visą apšvietimo tinklą per metus sutaupysime beveik 2 milijonus eurų – mažės tiek elektros energijos išlaidos, tiek išlaidos tinklo priežiūros darbams, žinoma, pagerės ir eismo situacija bei saugumas mieste“, – sako sostinės meras Remigijus Šimašius.

Modernizacijos projektą įgyvendins savivaldybės kontroliuojama įmonė „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“. Modernizuojant Vilniaus miesto gatvių apšvietimo tinklus, bus pakeisti visi šiuo metu mieste esantys natrio bei metalohalido šviestuvai – tokių, apšviečiančių Vilniaus gatves, yra apie 46 tūkstančiai.

Įdiegus modernų apšvietimą, šis bus valdomas nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistema – tai reiškia, kad specialistai galės operatyviai reaguoti į gedimus nuotoliniu būdu, priklausomai nuo eismo intensyvumo gatvėse, paros aplinkos skaisčio, bus galima reguliuoti miesto apšvietimo lygį, jį padidindami ar sumažindami, o apšvietimo tinklo priežiūros išlaidos sumažės daugiau kaip 30 proc. arba 800 tūkstančių eurų per metus.

Dabartinė gatvių apšvietimo tinklo valdymo sistema, reaguojanti tik į foto jutiklio signalus, yra neefektyvi – nėra galimybės reguliuoti apšvietimo intensyvumo, negaunama informacijos apie sistemos gedimus, o juos fiksuoti galima tik fiziškai apžiūrint šviestuvus. Taip pat bus pakeista dalis atramų, gembių, kabelių bei kitos gatvių apšvietimo įrangos ne mažiau kaip 85 km eksploatuojamo tinklo ruože.

Iš viso Vilniuje yra apie 48 tūkstančių šviestuvų, kurie paskutinį kartą buvo atnaujinti 1997–2000 metais. Miesto gatvių apšvietimo įrenginių infrastruktūra nusidėvėjusi 89,5 proc: daugiau kaip 87 proc. – natrio šviestuvai, daugiau nei 30 proc. atramų – senesnės nei 30 metų.

Numatoma, kad bendra modernizacijos kaina sieks 21,6 mln. eurų. Preliminarūs pasiūlymai dėl finansavimo gauti iš 6 Lietuvos ir tarptautinių finansinių institucijų ir fondų.

S. Žiūros nuotr.

Vilniaus savivaldybės inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video