Top Baneris

Naujiems sostinės medžiams – ketvirtis milijono eurų

2017 balandžio 4 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Sostinės savivaldybė šįmet žada pasodinti daugiausia medžių per pastaruosius penkerius metus – 1140. Iš Vakarų Europos atgabentų medžių žaluma miesto biudžetui kainuos 250 tūkst. eurų. Prieš kurį laiką kirtęs nelegaliai susodintas tujas Žvėryne, prieš kelias dienas sostinės meras kartu su komanda pasodino kelias dešimtis liepų Antakalnyje, kur ateityje sužaliuos 113 liepų alėja.

Gatvėms ir urbanizuotoms teritorijoms pritaikyti medeliai palei Antakalnio gatvę susodinti kas keturis metrus, jie augs labai pamažu, o ilgainiui iš jų sutankėjusių lajų susidarys tvarkinga žalia siena. Šios liepos, aiškino Vilniaus savivaldybės Želdynų poskyrio vedėja Giedrė Čeponytė, bus genimos minimaliai – tvarkingos lajos palaikymui, kad neišstyptų ir netektų genėti „iš apačios“.

Vilniaus savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė užtikrino, kad senųjų, po Antakalnio gatvės išplatinimo ant jos krašto pakibusių liepų išpjauti artimiausiu metu neketinama. Sodinant jaunąsias liepas galvota apie ateitį, kai tai bus nebeišvengiama. Šiandien šiame Antakalnio gatvės gale augančioms liepoms, anot savivaldybės specialistų, apie 40–50 metų.

„Vilniuje parkai, skverai, žaliosios erdvės užima beveik 40 procentų miesto ploto – skaičiuojama, kad vienam gyventojui tenka apie 200 kvadratinių metrų žaliųjų plotų. Mūsų tikslas, kad žaliųjų erdvių mieste kokybė gerėtų. Šiais metais pasodinsime rekordiškai daug medžių – naujos medžių alėjos atsiras centrinėje miesto dalyje ir tuose rajonuose, kur jų labai trūko“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Pasak savivaldybės specialistų, Lietuvoje kol kas nėra medelynų, kurie specializuotųsi urbanizuotoms teritorijos skirtų medžių auginimu nuo pat pradžių. Įprastai sodinukai atkeliauja iš Vakarų Europos.

Jei nuo 2012 iki 2015 metų Vilniuje iš viso buvo pasodinta vos 380 medžių, tai nuo 2015 m. iki šios vasaros bus pasodinti iš viso 1253 nauji medžiai. Į šį skaičių nepatenka nekilnojamojo turto vystytojo privačiuose sklypuose sodinami medžiai arba savaime užaugę želdiniai miesto žaliuosiuose plotuose.

Dar 59 naujos liepos sodinamos Pylimo, po 55 – Mindaugo ir Pamėnkalnio gatvėse, 29 – Jasinskio gatvėje, Kęstučio gatvėje vilniečius džiugins 57 uosiai, Kalvarijų gatvėje bus pasodinta 20 šermukšnių, 15 totorinių klevų ir 15 beržų, 34 beržai augs Santariškių gatvėje. Varnės gatvėje gyventojus jau džiugina pasodinti 75 šermukšniai, bendruomenė artimiausiu metu ruošiasi surengti šventę.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Klevų bus pasodinta ir Savičiaus gatvėje bei Rotušės aikštėje, nauji medžiai taip pat džiugins vilniečius Blindžių, Jogailos, Šermukšnių, Žemynos, Gėlių, Gervėčių, Justiniškių gatvėse, atsižvelgiant į gyventojų siūlymus – 30 krūmų bus pasodinti Architektų bei Erfurto gatvėse.

Rekordinis medžių sodinimas vyks ir Oslo gatvėje – palei Vakarinį aplinkkelį. Čia bus pasodinta 200 pušų ir 200 beržų.

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės Želdynų poskyrio vedėjos Giedrės Čeponytės, šiuo metu jau pasodinta apie 40 proc. visų numatytų medžių. Medelių sodinimo darbai bus baigti iki gegužės pabaigos.

„Daugiausia Vilniuje sodinam liepų, nes tai vienas atspariausių miesto medžių, kurio lają labai lengva formuoti. Ir istoriškai Vilniuje daugiausia buvo sodinamos liepos. Tačiau atokiau nuo gatvių sodiname ir kitokių rūšių medžių, kad mieste būtų daugiau įvairovės ir spalvų“, – sakė G. Čeponytė.

Vilniaus miesto savivaldybė primena, kad gyventojai taip pat gali savo iniciatyva apsiželdinti teritorijas šalia savo namų ar daugiabučių – tereikia išsirinkti vietą, kurioje ketina pasodinti medį (tą galima padaryti www.vilnius.lt interaktyviame žemėlapyje, kur sužymėtos naujų medžių sodinimo vietos), parašyti laišką savivaldybe@vilnius.lt su siūlymu. Vilniaus miesto savivaldybės specialistai, išnagrinėję pasiūlymą, susisieks su gyventojais bei padės patikslindami vietas, kur ir kokie medeliai gali būti sodinami.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Medžiai daugiabučių namų teritorijoje gali būti sodinami: nuo pastato sienos su langais ne mažiau nei 10 metrų, nuo pastato sienos be langų ne mažiau nei 5 metrai, nuo apšvietimo atramų (stulpų) ne mažiau nei 4 metrai, nuo pėsčiųjų tako ribos – 0,7–1,5 metro. Centrinėje daugiabučių rajono vietose rekomenduojama sodinti šermukšnius, gudobeles, ožekšnius, totorinius klevus, putinus, jazminus, lanksvas, atokiau – klevus, liepas, beržus, pušis, egles, raudonuosius ąžuolus, jazminus, alyvas.

Sostinės savivaldybė nuolat sulaukia aktyvių bendruomenių priekaištų dėl kertamų medžių. Specialistų teigimu, medžiai šalinami tais atvejais, kai yra pažeisti ir dėl to kelia pavojų praeiviams ar šalia esančiam turtui, gavus leidimą (kai medžiai auga suprojektuoto pastato, gatvės ar inžinerinių tinklų vietoje ar nepraleidžia šviesos (kai dėl to kreipiasi gyventojai, namo pirmininkas ar pastato administratorius).

2017 m. išduoti 441 leidimai pašalinti medžius planuojant naują užstatymą ar gatves. Bus atsodinta 136 vnt. Sumokėta atstatomosios vertės – 89 261 Eur.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video