Top Baneris

Vilniuje renkami gražiausi medinukai

2020 liepos 13 d.
M. K. Čiurlionio g. 33 Foto Povilas Jarmala mazas
Medinis namas Vilniuje, M.K.Čiurlionio g. 33. Povilo Jarmalos nuotrauka.
Pasidalykite straipsniu

Medinės miesto architektūros muziejus (MMAM) skelbia Vilniaus istorinio centro ir priemiesčių medinės architektūros objektų konkursą „Vilniaus medinukų TOP“, kurio metu visuomenė išrinks gražiausių sostinės medinių pastatų dešimtuką. Konkurse dalyvauja muziejaus ir Kultūros paveldo centro specialistų atrikti 50 medinių Vilniaus pastatų, įtrauktų ir dar neįtrauktų į Kultūros vertybių registrą. Konkurso tikslas – atkreipti dėmesį į sparčiai nykstančius ir niokojamus medinius miesto pastatus, pristatyti juos kaip integralią Vilniaus miestovaizdžio dalį.
Tikimasi, kad konkursas sulauks vilniečių ir miesto svečių dėmesio, didins medinių pastatų matomumą, skatins telktis Vilniaus medinių pastatų savininkų ir gyventojų bendruomenes bei išsaugoti jiems svarbius medinukus. „Medis yra pirmoji ir neabejotinai labiausiai išplitusi istorinio Vilniaus statybos žaliava. Deja, medinės architektūros plotai mieste yra ženkliai sumažėję, nyksta istorinio medinio miesto vaizdas ir jausmas – tas ypatingai juntama istoriniuose priemiesčiuose, kuriuos dar neseniai charakterizavo medinė architektūra. Ruošiantis šiam konkursui turėjome galimybę atrasti ir visuomenei pateikti skirtinguose Vilniaus kampeliuose išlikusius medinės architektūros pavyzdžius“, – teigia MMAM muziejininkė-rinkinių tyrėja Indrė Užuotaitė.
Konkursui atrinkti 50 išskirtiniausių sostinės medinių pastatų, kuriuos miestiečiai kiekvieną dieną mato, tačiau retai kada pastebi. „Atrinkdami pastatus konkursui rėmėmės tipiškumo ir retumo kriterijais – įtraukėme objektus, kurie geriausiai reprezentuoja skirtingus medinės architektūros tipus, išlikusius retus jų pavyzdžius. Labai svarbus, žinoma, buvo ir estetinis dėmuo – atkreipėme dėmesį į fasadų išskirtines architektūrines detales bei išraiškingus dekoro elementus“, – apie atrankos kriterijus pasakoja Kultūros paveldo centro paminklotvarkininkas Eimantas Banevičius. Fotografas Povilas Jarmala, užfiksavęs konkurse dalyvaujančius pastatus, pabrėžia, kad balsavimui pateikiami nepagražinti Vilniaus medinukų vaizdai – juose užfiksuoti su autentiškomis detalėmis disonuojantys naujai įrengti elementai, prieangiai, apkrauti rakandais, fasadus dengiantys želdiniai, fone iškylanti daugiaaukštė architektūra. „Nors nuotraukos kadrui ir buvo ieškomas geriausias pastato rakursas, tačiau realybės nepaslėpsi, be to, ne toks yra šio darbo tikslas“, – pastebi fotografas.
Konkursas vyks iki 2020 metų rugsėjo mėnesio. Balsuoti už konkurse dalyvaujančius medinius pastatus gali kiekvienas, apsilankęs internetinėje balsavimo galerijoje MMAM puslapyje www.polocko52.lt. Išrinkti gražiausiais pastatai bus papuošti simboliniais mediniais ženklais, o jų meninių nuotraukų paroda bus pristatoma viešose miesto erdvėse.
Konkursas vykdomas įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos, Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos finansuojamą projektą „Vilniaus istorinio centro ir jo priemiesčių medinės architektūros objektų TOP 10“. Projekto partneris – Kultūros paveldo centras.
Medinės miesto architektūros muziejus Vilniaus istoriniame priemiestyje – Užupyje – duris atvers 2021 metų viduryje. Šiuo metu muziejui skirtame mediniame name Polocko g. 52 vykdomi tvarkybos darbai.

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video