Top Baneris

Vilniaus viešosios infrastruktūros statybų valdymas – BIM aplinkoje

2020 gruodžio 17 d.
bim 1
„Do Architects“ BIM modelis.
Pasidalykite straipsniu

UAB „Vilniaus vystymo kompanija“ (VVK) – pagrindinė Vilniaus miesto savivaldybės statybų valdymo bendrovė nuolat siekia aukščiausios paslaugų kokybės. Todėl, siekdama procesų efektyvumo, laiko sąnaudų mažinimo ir efektyvaus biudžeto užtikrinimo, kompanija jau dabar, valdydama statybų ir projektavimo procesą, daugelyje projektų taiko BIM (angl. Building information modelling & management) principus ir technologijas.

„Mūsų tikslas – užtikrinti profesionalų ir skaidrų statybos ir projektavimo darbų valdymo ir vystymo paslaugų teikimą. Siekiame garantuoti efektyvų nekilnojamojo turto vystymą, administravimą, pardavimą ir valdymą Vilniaus miesto savivaldybės valdomuose viešosios paskirties objektuose“, – sako VVK direktorė Rasa Čeponytė.

VVK, be kitų su nekilnojamuoju turtu susijusių paslaugų, teikia savivaldybei priklausančių viešosios paskirties švietimo, ikimokyklinio ugdymo, socialinių paslaugų, sporto, kultūros, turizmo, sveikatos priežiūros ir viešųjų erdvių objektų statybų ir projektavimo darbų valdymo paslaugas.

BIM taikymas – VVK prioritetas

VVK vienu metu valdo iki 200 įvairių projektų, kurie skiriasi tiek statinių paskirtimi, tiek jų sudėtingumu, todėl sėkmingam sudėtingų projektų valdymui yra kuriamas statinio BIM modelis ir nuolat pildomas.

„Anksčiau praktika buvo ydinga, nes pirkimo užduotyje reikalavimas naudoti BIM nebuvo akcentuojamas. Tobulėjant technologijoms ir analizuojant užsienio praktiką, mes keliame kartelę ir sau, ir savo partneriams. Šiuo metu jau pirkimo sąlygose aiškiai nurodome konkrečius reikalavimus BIM modelio sukūrimui, kad nebebūtų galimybės laisvai interpretuoti savaip“, – teigia R. Čeponytė.

rasa ceponyte
Rasa Čeponytė

VVK viešuosiuose pirkimuose nurodo ne tik prievolę naudoti BIM, bet ir tiksliai aprašo užsakovo reikalavimus BIM modelio rengimui dokumente, kuris vadinamas tarptautiniu trumpiniu – EIR (angl. Employer information requirements).

„Net jeigu techninis statinio projektas nėra atliktas naudojantis BIM, nėra jokių techninių kliūčių atlikti darbo projektą naudojantis BIM bei jį panaudoti statybų metu. Mums labai svarbu, kad statybos darbai būtų pradėti tik tuomet, kai statybos projekte neliko neišspręstų projekto sprendinių. Statybos darbų metu atliekami projekto pakeitimai kainuoja daug daugiau nei pakeitimas rengiant projektą. Siekiant aiškumo, EIR dokumente nurodoma, kokia BIM modelio statybos projekto stadija jau atlikta, kokią ketinama atlikti ir ar BIM modelis bus panaudotas tolesnėse statybos projekto stadijose“, – pasakoja R. Čeponytė.

EIR dokumento rengimo etape VVK nurodo norimą modelio išsivystymo lygį – LOD (angl. Level of Detail, LOD). Elemento tiek grafinis, tiek informacinis detalumas kiekvienai projekto daliai gali būti skirtingas, todėl EIR dokumente išskiriama kiekviena projekto dalis ir detaliai aprašomas reikalaujamas modelio išsivystymo lygis LOD.

Nustatant informacinį elementų detalumą (angl. Level of Information) VVK nereikalauja perteklinės informacijos, kuri nebus naudojama tolesniuose etapuose. Ne mažiau svarbus BIM modelio reikalavimas – klasifikatorius, kuris užtikrina sklandžius informacijos mainus tarp visų projekto dalyvių per visas statinio gyvavimo ciklo stadijas: nuo projekto rengimo iki eksploatavimo ar net utilizavimo.

Architektai, inžinieriai konstruktoriai, inžinerinių sistemų ir už įvairias projekto dalis atsakingi projektuotojai turi taikyti vienodą klasifikavimą – kodavimą. Tai užtikrina kokybiškus informacijos mainus tarp skirtingų BIM projekto komandos narių.

bim 2
„Eikos Statyba“ BIM modelis.

Siekiant efektyvaus bendradarbiavimo ir komunikavimo tarp skirtingų projekto komandos dalyvių, naudojama bendra duomenų aplinka, vadinama CDE (angl. Common Data Environment). EIR dokumente nurodomas reikalavimas, kad CDE tai ne tik centrinė dokumentų saugykla, veikianti debesijos principu ir pasiekiama iš įvairaus įrenginio (kompiuterio, planšetės ar mobiliojo telefono), bet ir aplinka, kurioje užtikrinamas saugumas ir kontrolė. Svarbu ir galimybė apriboti vartotojų teises, registruoti dalyvių veiksmus.

VVK skaitmenizavimas apima ne tik BIM naudojimą įvairiose statybos projekto stadijose, bet ir elektroninį statybos darbų žurnalą. Elektroninio statybos darbų žurnalo sistema leidžia standartizuotai, operatyviai, skaidriai ir saugiai kaupti įrašus apie vykdomus darbus. Elektroninis statybos darbų žurnalas naudojamas ir tuose projektuose, kuriuose nėra naudojamas BIM.

„Nors Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė sprendimą privalomai taikyti BIM nuo 2021 m. sausio 1 d. statiniams, kurių statybos skaičiuojamoji kaina yra lygi arba viršija pastatams 5 000 000 Eur ir 10 000 000 Eur inžineriniams statiniams, kilnojamiesiems daiktams. VVK jau nuo 2018 m. pabaigos pradėjo taikyti BIM visiems statiniams, kurių statybos skaičiuojamoji kaina yra lygi arba viršija 1 500 000 Eur. Todėl BIM naudojimas – didelė nauda Vilniaus miestui. Taupydami laiką ir pinigus, BIM diegiame sparčiai ir aktyviai naudojame jau keliolikoje objektų. Šiuo metu vykdomų projektų tiek projektavimo, tiek statybos stadijose yra 17, o artimiausiu metu jų bus paskelbta dar per 15“, – pasakoja R. Čeponytė.

„Vilniaus vystymo kompanija“ 2017 m. statybos valdymo paslaugas teikė 102 objektuose, paskelbė 135 naujus viešuosius pirkimus, o vykdomų sutarčių suma siekė 17,6 mln. Eur. 2018 m. bendrovės veikla sėkmingai plėtėsi, VVK statybos valdymo paslaugas teikė 152 objektuose, paskelbė 289 naujus viešuosius pirkimus, o vykdomų sutarčių suma siekė 27,4 mln. Eur.

Pernai objektų skaičius išaugo iki 175, paskelbta 192 naujų viešųjų pirkimų, o vykdomų sutarčių suma siekė 44,9 mln. Eur.

logas removebg preview

UAB „Vilniaus vystymo kompanija

Algirdo g. 19, LT-03219 Vilnius

Tel.: +3705 249 6638

Mob.: +370 620 65567

El. p.: info@vilniausvystymas.lt

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video