Top Baneris

Vilniaus universitete pristatyta unikali šviesos technologija

2016 lapkričio 23 d.
Edgaro Kurausko nuotr.
Edgaro Kurausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus universitete (VU) naujomis spalvomis sužibo itin retai duris atverianti Rektoriaus aula, kurioje pristatyta universiteto rektoriaus prof. Artūro Žukausko kartu su mokslininkų komanda sukurta unikali šviesos technologija, galinti naujai atskleisti meno kūrinių spalvinę išraišką bei sumažinti šviesos spindulių poveikį meno eksponatams.

Nuotoliniu būdu valdomas šviestuvas remiasi raudonos, gintarinės, žalios ir mėlynos spalvų šviestukų telkiniu ir sukuria unikalią keičiamos spalvinės temperatūros baltą šviesą. Rektoriaus teigimu, ši technologija leidžia imituoti apšvietimą nuo žvakės liepsnos iki melsvos žvaigždžių šviesos.

„Patentuotas spalvų sodrumo valdymo algoritmas leidžia perteikti scenas su padidinta atkuriamų spalvų gama, natūraliu arba sumažintu apšviečiamų objektų spalvų ryškumu. Tokiu būdu galima iš dalies kompensuoti freskos ar kito eksponato dažų išblukimą, atsirandantį dėl įvairių aplinkos sąlygų poveikio“, – sako technologijos išradėjas, VU rektorius prof. A. Žukauskas.

Nurodytos apšvietimo valdymo galimybės įgyvendintos naudojant planšetinį kompiuterį, kuris bevieliu tinklu susietas su šviestuvu. Sukurta originalia programine įranga galima nesudėtingai keisti apšvietimo parametrus.

Vienas svarbiausių šios technologijos akcentų yra tai, kad toks kietakūnis apšvietimas leidžia iki kelių kartų, priklausomai nuo apšvietimo režimo ir apšviečiamos medžiagos, sumažinti šviesos sukeliamą fotocheminį poveikį dažų pigmentams ir pagrindo medžiagoms, lyginant su ankstesnės kartos apšvietimu. Šioje spinduliuotėje nėra žalingų UV bei IR spindulių, todėl visa šviestuvo generuojama šviesa skirta sukurti regimajam efektui.

Daugiau apie VU mokslininkų sukurtą technologiją: Apšvietimo įrankių (r)evoliucija: ar išmoksime vertinti ne tik pagal kainą?

Apšvietimo sprendimai muziejuose – Modernios technologijos neaplenkia muziejų


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video