Top Baneris

Vilniaus šviesų festivalio metu kosmose atgims Gedimino bokštas

2024 sausio 18 d.
RimoSakalauskoinstaliacija Vilnius700KosmosoVilnius RSakalauskovizualizacija 02
R. Sakalausko vizualizacija
Pasidalykite straipsniu

Tarp dvidešimties Vilniaus šviesų festivalyje sausio 25–28 d. dalyvausiančių šviesos meno kūrėjų iš Lietuvos bei kitų Europos šalių – ir menininkas Rimas Sakalauskas su miesto gimtadieniui skirta vaizdo instaliacija „Vilnius 700 – Kosmoso Vilnius“. Ji žiūrovus kvies į vizualinę kelionę po kosmosą – ten bus įkurdinti žinomiausi sostinės pastatai.  

Idėją padėjo išgryninti prof. A. Bumblauskas

Pastaruoju metu vis didesnio mokslininkų ir visuomenės susidomėjimo sulaukianti kosmoso tema atras vietą ir Vilniaus šviesų festivalyje. Sostinės Jėzuitų gimnazijos kieme bus rodoma vaizdo instaliacija „Vilnius 700 – Kosmoso Vilnius“, kurioje atsispindės Lietuvos istorija, bus narpliojamos su dangaus platybėmis susijusios temos.

Šios instaliacijos autorius – R. Sakalauskas, kuriantis filmus, instaliacijas, objektus, holografinę skulptūrą, vaizdo projekcijas spektakliams ir muzikos atlikėjų pasirodymams. Menininkas bendradarbiauja su režisieriais Gintaru Varnu, Oskaru Koršunovu, Artūru Areima, Dalia Ibelhauptaite, Agnija Šeiko, kuria vaizdo projekcijas jų ir kitų režisierių spektakliams, užsienio teatrams. Yra apdovanotas Sidabrine gerve (2010, už filmą Sinchronizacija 2009) bei Auksiniu scenos kryžiumi (2015; 2016 – su kūrybine grupe, 2017).

Kosminio Vilniaus idėja autoriui gimė gana greitai, tačiau iki galo ją išgryninti padėjo istorikas prof. Alfredas Bumblauskas. Būtent iš jo menininkas išgirdo ant Vilniaus universiteto astronomijos observatorijos fasado iškaltus žodžius, ryškiau nušvietusius, kokia turėtų būti Vilniaus kosmose vizija:  „Šis namas yra Uranijos, eikit šalin, niekingi rūpesčiai! Čia paniekinama menka Žemė, iš čia kylama į žvaigždes“. 

Tai žymaus astronomo, poeto, Vilniaus universiteto lektoriaus ir observatorijos vadovo Martyno Počobuto citata. Kadangi Vilniaus akademinės kolegijos profesoriai jėzuitai mokė studentus sekti antikos poetais ir iš jų mokytis, dažnai jie paimdavo frazę ar posakį ir suteikdavo jai naują prasmę, įpindavo į savo kūrinį – taip nutiko ir šį kartą.

„Idėją apie Vilnių mėnulyje gryninome palaipsniui ir visiškai baigta ji buvo tik susitikus su profesoriumi, kuris ištarė ant observatorijos fasado įamžintus žodžius. Pastarieji tapo kuriamos instaliacijos idėjos pagrindu. Dėl šios priežasties projekcijoje stengėmės atsigręžti į kosmosą ir interpretuoti ateities Vilnių jo platybėse“, – pažymi R. Sakalauskas.

RimoSakalauskoinstaliacija Vilnius700KosmosoVilnius RSakalauskovizualizacija 04
R. Sakalausko vizualizacija

Naudosis dirbtiniu intelektu

Vilniečiai su projekcijos žanru yra puikiai pažįstami – kalėdinės pasakos ne kartą rodytos ant Vilniaus arkikatedros sienų, o rudens lygiadienio proga – ant vieno iš Neries krantų. Tačiau, anot R. Sakalausko, šį kartą žiūrovai išvys visiškai kitokią projekciją tiek turinio, tiek išpildymo prasme.

„Nors dažniausiai projekcijose vaizduojami tik grafikos motyvai, šį kartą ją sudarys ir dokumentinės iškarpos. Projekcija perteiks istoriją apie Vilnių ir jo ryšį su kosmosu – nuo universiteto įkūrimo iki šių dienų. Kartu nepamiršime nusikelti ir į įsivaizduojamą ateitį: pasakosime, kaip galėtų atrodyti Lietuvos sostinė po 100 metų. Nenukrypdami nuo kosmoso temos paminėsime pagrindinius LDK ir vėlesnius Lietuvos pasiekimus šioje srityje. Į projekciją įpinsime ir paralelinių, paslėptų elementų, o istoriją pasakos du išgalvoti veikėjai. Viską vainikuos prof. A. Bumblausko pasakojimas apie sostinę ir iš čia siekiamas kosmoso platybes“, – pasakoja kūrėjas.

Menininko projekcijoje atsispindi žinomi Vilniaus simboliai, vaizduojami išskirtinėse erdvėse. Pasak R. Sakalausko, kad kai kurie iš jų bus perdaryti naudojant dirbtinį intelektą.

„Kuriant šią projekciją teko pasitelkti dirbtinį intelektą, kuris sugeneravo utopinius vaizdus, kaip tam tikri Vilniaus simboliai atrodytų kosmose. Vienas iš jų – Gedimino bokštas, kuris buvo nupieštas mėnulyje. Taip stengėmės perteikti savo idėją, kad Vilnius gali egzistuoti ne tik Žemėje, bet ir kitame kosmoso kūne. Pamačius, kad dirbtinis intelektas objektus atvaizduoja gan preciziškai, nusprendėme ir toliau juo remtis savo kūryboje“, – intriguoja projekcijos kūrėjas.

Iš viso šiais metais Vilniaus šviesų festivalio pagrindinėje programoje bus pristatyta 15 instaliacijų ir 5 papildomi objektai. Vilniečių lauks įvairiomis spalvomis nušviesti žinomi pastatai, bažnyčios, galerijos, skverai ir kiemai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video