Top Baneris

Vilniaus sporto rūmai galėtų tapti žydų istorijos muziejumi ar memorialu – I. Šimonytė

2022 sausio 27 d.
vilniaus sporto rumai
BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

 Šiuo metu apleisti Vilniaus koncertų ir sporto rūmai galėtų tapti muziejumi ar memorialu, skirtu  žydų Lietuvos žydų istorijai, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

Ketvirtadienį paskelbtame interviu LRT ji tvirtino, kad tokia idėja svarstoma po praėjusius metus vykusių konsultacijų – ankstesnė Vyriausybė planavo rekonstravus rūmus įrengti Kongresų centrą.

„Mes visus praėjusius metus šiek tiek bandėme konsultuotis, o kaip, jeigu pakeistume požiūrį ir nutartume, kad ta vieta, kaip ypatinga vieta Lietuvos žydų istorijoje, būtų skirta tam, kad Lietuvos žydų istorija ten ir būtų papasakota. Ar per muziejų, memorialą, specialiai tam tikslui dedikuotą objektą“, – tvirtino I. Šimonytė.

„Turiu pasakyti, kad pavyko išgirsti nemažai palaikymo, ir manau, jog Vyriausybė bandys ieškoti geros idėjos, kaip galėtume tai įgyvendinti. Mane labai įkvepia Polino muziejaus pavyzdys Varšuvoje. Tikrai gražus muziejus, tikrai labai graži idėja ir labai puikus išpildymas“, – sakė Vyriausybės vadovė.

Ji priminė, kad pastato pritaikymui iššūkių kelia ir viešos diskusijos su tarptautinės žydų bendruomenės atstovais, ir tai, jog rūmai yra pripažinti kultūros paveldo objektu. Premjerė atmetė nuogastavimus, sakydama, kad vystyti, pavyzdžiui, daugiabučių statybos čia taip pat nėra įmanoma, kadangi jau sutarta dėl pačių senųjų Šnipiškių žydų kapinių tvarkymo projekto.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

„Bandysime eiti tuo keliu ir įsivertinti, ar galėtume pasiūlyti visuomenei gerą idėjinį išpildymą tos vietos, kuri būtų skirta Lietuvos žydų istorijai. Ne tik Holokaustui, tiesiog papasakoti visai istorijai, ką mes turėjome per amžius ir ko netekome, ir kad tuos mažus dalykus, kuriuos vis dar turime, galėtume išsaugoti ir auginti“, – tvirtino I. Šimonytė.

Planai vietoj 1971-aisiais statytų nebenaudojamų koncertų ir sporto rūmų įrengti konferencijų centrą buvo brandinami nuo 2015-ųjų, kai pastatą perėmė Turto bankas.

Šis atnaujinti rūmus siekė jau 2016-aisiais, bet tais metais skelbtas konkursas buvo nutrauktas. Vėliau, 2017 metų pradžioje įmonė nutraukė ir pradėtas derybas su bankrutuojančios Vilniaus statybų bendrovės „Active construction management“ (buvusi „Irdaiva“), restruktūrizuojamos įmonės „LitCon“ ir „Pamario restauratoriaus“ konsorciumu.

Nuo to laiko rekonstrukcijos pradžia buvo vis atidedama, klausimų kilo dėl planuojamo Kongresų centro operatoriaus konkurso sąlygų – potencialūs dalyviai svarstė, jog jos gali būti pritaikytos valstybės valdomam parodų ir kongresų centrui „Litexpo“.

Sporto rūmų rekonstrukcijos projektas susidūrė su kai kurių žydų bendruomenių pasipriešinimu, kadangi kompleksas yra senųjų žydų kapinių teritorijoje, kurios čia veikė nuo XVI amžiaus.

2018 metais Finansų ministerijos rašte buvo nurodoma, jog projektas kainuos iki 29 mln. eurų. 

 

Šaltinis: BNS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video