Top Baneris

Vilniaus savivaldybė pasiūlė būdą atnaujinti sovietinių daugiabučių aplinką

2017 liepos 31 d.
Kaimynijų teritorijų atnaujinimo programa
Vilniaus savivaldybės vizual.
Pasidalykite straipsniu

Sostinės savivaldybė mano radusi būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti sovietmečiu statytų daugiabučių kvartalus – patvirtinta Kaimynijų teritorijų atnaujinimo programa. Savo aplinką atnaujinti galės 1288 naujai suformuotos kaimynijos.

Savivaldybė skirs po 10 eurų už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos tiems, kurie gaivins senesnius kaip 15 metų daugiabučių namų kvartalus, t. y. 934 hektarus neužstatytų bendrų plotų, kuriuos galima paversti jaukiomis, patogiomis ir savitomis erdvėmis. Skaičiuojama, kad panorėjus atsinaujinti visoms Vilniaus kaimynijoms, būtų atseikėta apie 95 mln. eurų savivaldybės paramos.

Į kaimynijas susijungę vilniečiai patys spręs kaip atsinaujinti savo kiemą ir į ką investuoti: į kiemo apsaugą (tvorą, vaizdo kameras), į sporto ir pramogų įrenginius, ar atsinaujinti kiemo infrastruktūrą, apželdinimą. Beje, kaimynijos turės pasirengti kvartalo atnaujinimo projektus.

Pagal šią programą vilniečiai gali atsinaujinti kiemo pėsčiųjų takus ir šaligatvius, įsirengti įvažiavimo užtvarą, vaizdo stebėjimo kameras ant pastatų, ar suoliukus, šiukšliadėžes, pavėsines, pasisodinti naujus želdinius. Taip pat finansuojamas ir automobilių stovėjimo vietų kieme įrengimas, vaikų žaidimų ar sporto aikšteles su įrenginiais. Finansavimas skiriamas ir kaimynijos teritorijoje suformuotų sklypų įteisinimui. Visas išlaidas, kurios viršys savivaldybės teikiamą finansavimą, apmokės patys kaimynijos nariai.

Vilniaus savivaldybės vizual.

Žirmūnuose yra trijų daugiabučių kaimynija (316 butų), turinti 5394 kv. m teritoriją. Ši kaimynija gali pretenduoti į 53 940 eurų savivaldybės paramos. Susitarę gyventojai galėtų įsirengti 15 papildomų stovėjimo vietų (iki 24 tūkst. eurų ), vaikų žaidimų aikštelę ( apie 22 tūkst. eurų), 6 suoliukus (apie 2 100 eurų), pasisodinti 5 medžius (1750 eurų), atnaujinti 300 kv. m vejos (450 eurų), pasistatyti kieme užtvarą ( apie 1000 eurų). Kartu su administravimo išlaidomis, kaimynijai visa tai kainuotų apie 53 900 eurų (skaičiuota pagal „Sistelos“ patvirtintus įkainius) – tam pakaktų savivaldybės skiriamos paramos sumos – 53 940 eurų.

Pirmajame programos etape startuos penki pilotiniai kaimynijų projektai. S. Konarskio g. – 10 renovuotų daugiabučių (449 butai) namų kaimynija jau turi parengtus kiemų sutvarkymo projektinius pasiūlymus. Apie 16 tūkst. kv. m ploto bendrame sklype suplanuota daug atnaujinimų: apsitverti sklypą tvora, įsirengti sporto ir žaidimų aikšteles su naujais įrenginiais, dviračių stovus, atsinaujinti želdynus, pravažiavimų ir automobilių statymo aikštelių dangą, įsirengti šiukšliadėžes, suoliukus, rekonstruoti priėjimus prie pastatų, atnaujinti šviestuvus ir kt. Apskaičiuota, kad 1 kv. m teritorijos sutvarkymo kainuos 35 eurus. Savivaldybei pridėjus po 10 eurų, gyventojams liks primokėti po 25 eurus. Atnaujinimo darbai turės būti atlikti ne vėliau kaip per 2 metus.

Rekomenduojamų kaimynijų ribų schemos artimiausiu metu bus pristatytos miesto interaktyviajame žemėlapyje.

Vilniaus savivaldybės vizual.

Kaimynija – erdviškai susijusių daugiabučių namų gyventojų bendruomenė, susibūrusi kartu spręsti kaimynijos teritorijos atnaujinimo ir tvarkymo klausimus. Į kaimyniją gali įsijungti ir šių namų teritorijoje įsikūrusios įstaigos, kurios suinteresuotos drauge su aplinkui gyvenančiais atsinaujinti aplinką, pavyzdžiui, įsirengti bendrą automobilių statymo aikštelę, skverą ar sporto erdvę. Atnaujintos teritorijos tvarkymu ir priežiūra ne mažiau kaip 10 metų toliau rūpinsis patys kaimynijos nariai.

Šiemet paklausus vilniečių, kaip jie įsivaizduotų savo kiemo erdvės pagerinimą, 28 proc. gyventojų atsakė norintys plėsti žaliąsias erdves, 18 proc. – įsirengtų naujus takus ir suoliukus, 15 proc. – plėstų žaidimų ir sporto aikšteles, 12 proc. – didintų automobilių stovėjimo vietų skaičių, 9 proc. įsirengtų dviračių taką ir stovus. Dalinis finansavimas pagal Kaimynijų programą bus greičiausias būdas atnaujinti ištisus kvartalus, kurie statyti prieš kelis dešimtmečius.

Paraiškas gauti finansavimą savivaldybė vertins pagal labai aiškiai apibrėžtus kriterijus, atsižvelgdama į jau modernizuotų namų kaimynijoje skaičių, kaimynijos dydį (gyventojų skaičių, sklypų plotą) ir kt. kriterijus.

Programos administratoriumi bus paskirta viešoji įstaiga „Atnaujinkime miestą”. Daugiau informacijos apie kaimynijų programą – tel. (8 5) 250 3408 arba el. paštu: kaimynijos@vilnius.lt


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video