Naujininkų simboliu tapusiam „Taksi parko“ pastatui šiemet sukako lygiai 50 metų. 1974-aisiais Pelesos bei Dariaus ir Girėno gatvių kampe iškilęs aštuoniaaukštis per pusę amžiaus patyrė nemažai funkcinių transformacijų, tačiau unikali pastato architektūra buvo išsaugota. Dabar pastatą planuojama atnaujinti paverčiant daugiafunkce erdve.
Turtinga pastato istorija
Maždaug pusę viso savo egzistavimo laiko šis pastatas buvo Vilniaus taksi namais. Jame buvo laikoma daugiau nei 500 vilniečius vežiojusių taksi automobilių, taip pat čia buvo įsikūrusi įmonės administracija. Po Nepriklausomybės paskelbimo valstybinės taksi įmonės nebeliko, bet automobilių priežiūrai pritaikytame pastate ir toliau veikė šios srities bendrovės: remonto dirbtuvės, stovėjimo aikštelės, plovykla ir parduotuvės, informuojama pranešime spaudai.
Vieno savininko neturėjusio pastato kokybė pamažu prastėjo, bet unikalus jo architektūrinis elementas – per visą pastato aukštį pastatytas serpantinas – tapo priežastimi, dėl kurios į „Taksi parko“ pastatą vis dažniau užsukdavo muzikinių klipų, serialų ir filmų kūrėjai. Čia netgi buvo nufilmuota viena legendinio serialo „Kalnietis“ (angl. Highlander) dalis.
Pastarąjį dešimtmetį pastatas dar labiau įtvirtino savo, kaip meno kūrėjų traukos vietos, statusą. 2015 m. vykusio gatvės meno festivalio „Vilnius Street Art“ metu britų gatvės poetas anonimas Mobstr ant pastato sienos didžiulėmis raidėmis užrašė perfrazuotą garsiojo Andy Warholo šūkį „In the future every building will be world-famous for fifteen minutes“ (liet. Ateityje kiekvienas pastatas bus penkiolika minučių žymus visame pasaulyje). „Taksi parko“ pastato nuotraukos apskriejo ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių žiniasklaidą.
Nauja „Taksi parko“ vizija
Šiuo metu pastatą valdanti ir administruojanti bendrovė „T Parkas“ nuo pat jo įsigijimo momento ketino atnaujinti ir modernizuoti buvusį „Taksi parką“, apatinę jo dalį skiriant komercinei, meninei ir laisvalaikio veikloms, o keturis viršutinius aukštus pritaikant biurams.
Pagal naująjį projektą, pirmame ir antrame pastato aukštuose numatytos prekybos, paslaugų ir sporto klubo, trečiame ir ketvirtame – kultūros bei maitinimo, o viršutiniuose keturiuose – administracinės patalpos. Panduso atriume suprojektuoti du panoraminiai liftai, tilteliais jungiami su pandusu, kuris taip pat bus pratęstas iki pat stogo.
„Planuojame, kad visuose keturiuose biurų aukštuose, kurių plotas bus maždaug apie 10 tūkst. kv. m, galės įsikurti iki 800 darbuotojų. Pastato apačioje jau įsitvirtinę ir savo lankytojų srautą turintys automobilių muziejus bei sporto klubas tikrai išliks, taip pat atsiras ir naujų paslaugų“, – pasakoja UAB „T Parkas“ direktoriaus pavaduotojas Alfredas Eitutis.
Iš viso „Taksi parko“ pastato plotas siekia apie 30 tūkst. kvadratinių metrų.