Top Baneris

Vilniaus Centro poliklinika pasikeis iš esmės: architektai pateikė šešias idėjas (29)

2021 liepos 5 d.
centro poliklinika vilnius
Projekto vizual.
Pasidalykite straipsniu

VšĮ Centro poliklinikos diagnostikos centro priestato Pylimo g. 3, Vilniuje, tarptautinės vertės atviro architektūrinio projekto konkursui pateikti 6 projektiniai pasiūlymai, praneša konkurso organizuojanti Lietuvos architektų sąjunga.

Pateikti darbai bus eksponuojami Lietuvos architektų sąjungoje, pastato antrame aukšte (Kalvarijų g. 1, Vilnius). Ekspozicija veiks iki liepos 30 d. Ekspoziciją galima apžiūrėti darbo dienomis, nuo 9 iki 17 val. (penktadienį patekimas į patalpas – iki 16 val.)

Liepos 7 d. (trečiadienį), 16 val. prie darbų ekspozicijos vyks viešas projektų pristatymas, konkursui pateiktus projektus referuos recenzentai architektai  Kazimieras Reimeris ir Ignas Lukauskas.

Liepos 8 d. numatytas uždaras Vertinimo komisijos posėdis.

Projektus vertins :

  1. Mindaugas Pakalnis, architektas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyriaus vedėjas – komisijos pirmininkas;
  2. Tadas Jonauskis, architektas, Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėjas –  komisijos narys;
  3. Tadas Balčiūnas, architektas, Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus ekspertų tarybos narys – komisijos narys;
  4. Marija Nemunienė, architektė, paveldosaugos specialistė – komisijos narys;
  5. Vytenis Gerliakas, architektas, Baltija-Amerika klinikos projekto autorius – komisijos narys;
  6. Rūta Matonienė, Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus vyresnioji patarėja – atsarginis komisijos narys.
  7. Aurimas Sasnauskas – architektas, Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus ekspertų tarybos narys – atsarginis komisijos narys.
[poll id=”5″]

1. BOKSTT

5

Projektuojant Diagnostikos centrą (DC) buvo siekiama, kad pastatas savo forma, išraiška atspindėtų vidinį turinį. Tai yra jis turėtų būti „mediciniškas“, turėtų savo specifinį charakterį, išskirtinį „veidą“. Medicinoje plačiai naudojami įvairių diametrų vamzdžiai, vamzdeliai, žarnelės, kolbos, mėgintuvėliai, švirkštai ir t.t. Apibendrintai – vienokie ar kitokie cilindro formos elementai. Todėl pastato antžeminės dalies išraiškai buvo pasirinktas atitinkamo dydžio ir proporcijų cilindras, kaip sudedamoji tūrinės – erdvinės struktūros dalis.

2

Generuojant objekto koncepciją taip pat didelę įtaką daro situacija, aplinka – Vilniaus senamiestis. Vilniaus senamiestyje yra gausu bažnyčių, kurios dažniausiai turi vienokį ar kitokį bokštą-varpinę. Tai stipriai veikia ir formuoja senamiesčio siluetą, daro jį unikaliu ir išskirtiniu. Šiais laikais, medicina – šventas reikalas. Bažnyčia – gydo sielą, medicina – gydo kūną. Todėl buvo pasirinktas bekompromisis kelias – nesislėpti, projektuoti matomą statinį, kuris „neištirptų“ jį supančioje aplinkoje, o pilnavertiškai įsilietų į miesto centrinės dalies audinį, kokybiškai jį papildytų ir galimai taptų lokalia vietos dominante, landmark‘u. Sąlyginai aukštesni, bokšto formos tūriai taip pat suteikia galimybę psichologiniam pacientų komfortui ne visada malonių procedūrų ar konsultacijų metu, nukreipiant dėmesį į įspūdingus senamiesčio vaizdus, atitraukia dėmesį nuo negatyvių minčių. Tai yra svarbu.

4
3
6

Tūrinę – erdvinę kompoziciją sudaro keturi taisyklingai sustatyti cilindriniai tūriai. Tai yra pirminės geometrinės formos, kurios tiek pačios iš savęs, tiek jų išdėstymo principas simboliškai atspindi švarumą, grynumą, paprastumą ir tvarką – nematerialias vertybes, kurios yra būtinos medicinos įstaigai. Šią nuostatą papildo dominuojanti balta spalva. Tai taip pat – simboliška.

Siekiama draugiško, darnaus santykio su aplinka. Išryškinamas žaliasis koridorius tarp Reformatų ir Cvirkos skverų. Projekte naudojami tvarios architektūros principai, ekologiškos natūralios medžiagos.

2. V83KG3

1 1

Kuriant pastato architektūrinę išraišką siekiama kompoziciją sudėlioti iš urbanistinių teiginių, refl ektuoti supančias gretimybes bei surasti estetinius sąryšius su esamais poliklinikos korpusais.

K. Kalinausko g. projektuojamo sklypo atkarpoje nežymiai lūžta. Siekiant pabrėžti pėsčiųjų ryšį, pastatai lygiuojami pagal skirtingas gatvės atkarpų ašis, kuriama piltuvo formos įėjimo erdvė į sklypą. Toks pastato ašių prasukimas būdingas K. Kalinausko g. užstatymo bruožas.

Esamų poliklinikos korpusų kryptys pratęsiamos naujai formuojamų pastatų architektūroje. Racionalios stačiakampės formos tūriai, deformuojami stogo lūžiais, taip atliepiant gretimybėse būdingą šlaitinių stogų architektūrą.

3 1
2 1

Naujai projektuojami korpusai ir esamas dviaukštis pastatas apjungiami funkciniais ryšiais. Šis apjungimas leidžia padidinti naujai formuojamo pastato aukšto plotą ir jame sutalpinti reikalingą medicininę funkciją viename aukšte. Projektuojami “tiltai” išskiriami medžiagiškumu, jų fasadams naudojama stiklo-aliuminio konstrukcijų sistema.

4 1

Senamiesčio – Naujamiesčio pastatams būdingi puošnesni fasadai iš gatvės pusės, su daugiau dekoratyvių elementų. Tuo tarpu vidinio kiemo fasadai paprastesni, su mažiau elementų. Toks principas kuriant skirtingą fasadų išraišką iš gatvės ir kiemo pusės panaudojamas ir šiame projekte. Gatvių išklotinių fasadai skulptūriški, kuriama laužytų plokštumų kompozicija. Vidinio kiemo fasadai lakoniški, plokštumose ritmiškai išdėstomi kabinetų langai. Tokia išraiška atspindi ir planinius-funkcinius sprendinius: į kiemo pusę orientuoti kabinetai, o į gatvės pusę vyrauja pagalbinės patalpos, išdėstytos laiptinės, poilsio zonos.

3. 00000Z

1 2

Poliklinikos, kaip organizacijos ir kaip architektūrinio darinio raida sufleruoja, kad niekada nebuvo ir tikriausiai nebus ateityje „galutinio, nusistovėjusio“ varianto, viskas keičiasi pagal kintančias medicinoje taikomas technologijas ir metodus, veiklos administravimo tvarką. Todėl pagrindinė siekiamybė – sukurti kuo universalesnę, nesudėtingai perdaromą pagal besikeičiančius poreikius struktūrą, tuo pačiu išvengiant labiau užmiesčiui / priemiesčiui charakteringo gydymo paskirties objektų radikalaus reguliarumo.

Siekiant tolygaus natūralaus apšvietimo ir galimybės nesudėtingai keisti pertvarų vietas ateityje, neišvengiame reguliaraus vertikalių langų tinklelio, todėl „šokinėjančiam“ ir įvairiam aplinkiniam užstatymui (gatvių perimetrui) atitaria laužytas siluetas, ir posūkiai plane, žymintys sankryžos kampą ir K. Kalinausko gatvės švelnų vingiavimą.

2 2
3 2
4 2
5 1

Siūloma architektūrinė raiška universali, ypatingai neakcentuojanti pastato paskirties. Labiau nei paskirties akcentavimo, siekiame laikmečio atpažįstamumo.

Ypatingas dėmesys skiriamas penktajam fasadui – vengiant plokščio stogo, siūloma skardinio šlaitinio stogo moderni interpretacija, deranti istorinių pastatų panoraminiame kontekste. Į sankryžos pusę orientuojama šlaitinio stogo nuožula.

4. 101010

1 3

Projektuojamam poliklinikos pastatui suteikiama individuali architektūrinė išraiška atsižvelgiant į aplinkoje vyraujančias architektūrines formas, masteliškumą, detales. Tiek esamo poliklinikos pastato architektūroje, tiek dalyje aplinkinių pastatų K. Kalinausko g. būdingi užapvalinti pastatų kampai akcentinėse ir sankryžinėse pastatų vietose, todėl apvalios formos priimamos kaip tam tikra aplinkos vertybė ir naudojama pastato architektūrinėse formose.

Nors projektuojamas pastatas turi savo individualią išraišką, tačiau formomis, masteliškumu harmoningai papildo K. Kalinausko ir Pylimo gatvių išklotines.

2 3

Kadangi aplinkoje vyrauja šlaitiniai stogai, net dalinai ir 1987 metais suprojektuotame esamame poliklinikos pastate, projektuojamas pastatas taip pat numatomas vienšlaičiu šlaitiniu stogu, kuris tiek formomis, tiek užbaigimais aiškiai išsiskiria moderniais architektūriniais sprendiniais, tačiau tuo pačiu harmoningai įsilieja į aplinkinių šlaitinių stogų foną.

3 3
4 3
5 2

Projektuojamas pastatas K. Kalinausko g. atkarpoje abejose pusėse yra gerai matomas, todėl akcentuojamas konsolinėmis dalimis, kurios naudojamos tiek architektūrinei išraiškai pabrėžti tiek visuomeninėms erdvėms po jomis sukurti.

Projektuojamas pastatas yra keturių aukštų su technine palėpe, pastatas aukštų skaičiumi analogiškas kaip pagrindiniai K. Kalinausko ir Pylimo g. sankryžas formuojantys pastatai, projektuojamo pastato aukštingumas taip pat neviršija esamo 1987 metais statyto poliklinikos pastato aukštingumo.

5. JUNGTIS

6 1

Projekto „Jungtis“ tikslas – išryškinti esamoje istorinėje situacijoje susipynusių urbanistinių projektavimo principų ir architektūrinių stilių įvairovę, ją papildant šiuolaikišku Priestatu ir visam kompleksui suteikiant naują vertę ir išbaigtumą.

Projektuojamas Priestatas yra Naujamiestyje Vilniaus senamiesčio Vizualinės apsaugos pazonio teritorijoje, sklype su skirtingo laikotarpių pastatais. Naujausi čia yra 1987m statyti komplekso pastatai (arch. V. Treinys), besiribojantys su P.Cvirkos skveru, jie netęsė senamiesčiui būdingo perimetrinio kvartalinio užstatymo yra atitraukti nuo Pylimo gatvės užsatymo linijos. Seniausias pastatas – lygiagretus ilguoju fasadu K. Kalinausko gatvei ir tolėliau nuo jos, galiniu fasadu priartėjęs prie Pylimo gatvės.

1 4
2 4
3 4
4 4
7

Aptariama situacija įtakoja Priestato planavimą, kaip trijų tūrių kompopozicinį elementą. Remiantis perimetrinio planavimo principais pagrindinė keturaukštė dalis komponuojama lygiagrečiai K. Kalinausko g. Šalia pėsčiųjų zonos ant kolonų pakeliamas holizontalus netaisyklingos formos 1/5 aukšto tūris, „apkabinantis“ medį. O kompozicijos užbaigimui horizontali vienaaukštė dalis jungiama su Centrinio pastato viršutine dalimi, taip išryškinant-aprėminant Senąjį 1D2/p korpusą. Antstato aukštį įtakoja esamo Centrinio pastato stogo altitudės ir Senojo korpuso stogo viršaus altitudžių skirtumas (apsl. alt. 129,25 – 125,01= 4,150m h (pagal 3d.Vilnius duomenis).

6. 777777

1 5

Priestatui skirtas sklypas – sudėtingas. Situacijoje nėra įmanoma išvengti ilgo, siauro tūrio. Projektuojant buvo stengtasi šį tūrį suskaidyti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai reaguojant į kontekstą ir Senamiesčiui ar Naujamiesčiui būdingą ritmą. Stengtasi neužgožti šalia esančio poliklinikos korpuso, tuo pačiu derinantis ir prie kitoje gatvės pusėje esančių pastatų. Skirtingais aukščiais ir skaidymu siekiama suformuoti sklandesnį gatvės užstatymą.

Naujojo priestato tūris suskaidomas taip, kad atitiktų kitoje gatvės pusėje esančių pastatų fasadų ilgius. Taip ilgas naujasis tūris yra priderinamas prie šalia esančių fasadų, o tuo pačiu tai padeda išsaugoti toje vietoje esantį brandų medį.

2 5

Tuo pačiu šis įkirtimas tūryje leidžia šviesai patekti gilyn į pastato vidų ir apšviesti centrinius koridorius ir holą.

Trečiasis pastato aukštas atitrauktas atkartojant šalia esančio priestato šlaitinio stogo siluetą. Stengiamasi neužgožti esamo pastato, tačiau tuo pačiu išlaikyti pastato modernumą tiesmukiškai nekopijuojant šlaitinių stogų.

3 5

Projektuojant buvo labai atsižvelgta į kylantį sklypo reljefą. Aukščiausia pastato vieta projektuojama kylant į kalną, taip vizualiai sumažinant tikrąjį pastato tūrį ir formuojant nuoseklesnę K.Kalinausko gatvės fasadų išklotinę. Cokolinis aukštas, kuris plotu yra didžiausias ir turi įėjimą iš Pylimo gatvės pusės, F.Zappos skvere pasislepia po žeme.

Išskirtinis dėmesys skiriamas konferencijų salei. Ji siūloma statyti atskirame priestate, priešais F. Zappa paminklą. Išlaikoma ta pati architektūrinė kalba kaip ir pagridiname pastate, tačiau projektuojamos atviresnės, aukštesnės erdvės. Siūlomas salės pastato aukštis – 6m. Jei nebūtų gauti leidimai jungti pastatą prie kaimyninio sklypo – būtų galima projektuoti žemesnį, neišlendant virš atraminės sienos, arba atitraukti per reikiamą atstumą nuo tvoros.

[poll id=”5″]
Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • vajezau

    2021-07-05, 13:28  

    visi pan. klaikūs. „siloso” bokštai iš kolūkio, labai „originalūs” nupjautų stogų ir ilgų langų manija, kurių pilna Žvėryne ir kitur, raudonų plytų iškyšulys agresyvus, nebūdingas nei VLN nei aplinkai, sovietinės architektūros dabartinių vyriausybės rūmų atspindys… Dar du projektai ant ribos: jungtis – mintis kaip ir ok, bet klausimas dėl estetikos, ar čia gražu, įdomu, jauku? Ir paskutinis labiausiai pritaikytas prie senamiesčio, jaukus, šiuolaikiškas, neišsišokantis. Bet vėl ar čia įdomu?

  • Dd

    2021-07-05, 13:13  

    Tai kad jie visi baisūs

  • hmm

    2021-07-05, 13:07  

    „vilnietis” su daug argumentu atejo 😀

  • Vilnietis

    2021-07-05, 13:02  

    Tragedija tokie architektai kavinese lekstes turi plauti.

  • Joana

    2021-07-05, 12:35  

    Džiugu, kad ligoninės plečiamos su architektūrinėmis idėjomis, o ne statomi eiliniai gardai kaip prie Antakalnio poliklinikos.

  • VAUET komentarai visiems iki vieno konkursiniams projektams.

    2021-07-05, 11:57  

    Visi posėdyje dalyvavę ekspertai, vertindami pateiktus gydymo paskirties pastato Pylimo g. 3, Vilniuje, rekonstravimo projektinius pasiūlymus, konstatavo, kad neišspręstas sklypo užstatymas gatvių ir sankryžos atžvilgiu, abejotinas mastelis konteksto atžvilgiu ir neįprasmintas užstatymo tipas, todėl tolimesnėje projektavimo eigoje rekomenduojama:

    Išsiaiškinti saugomas sklypo vertingąsias savybes pagal Naujamiesčio Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktą ir jas įgyvendinti projekto sprendiniuose;
    Sklypo užstatymui taikyti perimetrinį užstatymo tipą būdingą Naujamiesčiui, architektūrinėje išraiškoje siekti kontekstualesnių sprendinių aplinkiniam užstatymui (mastelis, stiklo ir aklinų plokštumų santykis), ypatingą dėmesį skirti Pylimo ir K. Kalinausko gatvių išklotinėms bei užstatymui prie K.Kalinausko -Pylimo gatvių sankryžos;
    Pastato rekonstravimo sprendiniuose paieškoti vieningo užstatymo sprendimo apjungiant naujai projektuojamą ir esamus pastatus bei išnaudojant vidines erdves. Numatyti statybų etapiškumą.
    Atkreipti dėmesį, kad su projektuojamu užstatymu nutraukiama galimybė suformuoti pėsčiųjų traktą (lygiagretų Pylimo gatvei) tarp P. Cvirkos ir Reformatų skverų – tikslinga išsaugoti pėsčiųjų ryšius.

    Visi posėdyje dalyvavę ekspertai, vertindami pateiktus gydymo paskirties pastato Pylimo g. 3, Vilniuje, rekonstravimo projektinius pasiūlymus, konstatavo, kad neišspręstas sklypo užstatymas gatvių ir sankryžos atžvilgiu, abejotinas mastelis konteksto atžvilgiu ir neįprasmintas užstatymo tipas, todėl tolimesnėje projektavimo eigoje rekomenduojama:

    išsiaiškinti saugomas sklypo vertingąsias savybes pagal Naujamiesčio Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktą ir jas įgyvendinti projekto sprendiniuose;
    sklypo užstatymui taikyti perimetrinį užstatymo tipą, būdingą Naujamiesčiui, architektūrinėje išraiškoje siekti kontekstualesnių sprendinių aplinkiniam užstatymui (mastelis, stiklo ir aklinų plokštumų santykis), ypatingą dėmesį skirti Pylimo ir K. Kalinausko gatvių išklotinėms bei užstatymui prie K.Kalinausko -Pylimo gatvių sankryžos;
    pastato rekonstravimo sprendiniuose paieškoti vieningo užstatymo sprendimo, apjungiant naujai projektuojamą ir esamus pastatus bei išnaudojant vidines erdves; numatyti statybų etapiškumą.
    Atkreipti dėmesį, kad su projektuojamu užstatymu nutraukiama galimybė suformuoti pėsčiųjų traktą (lygiagretų Pylimo gatvei) tarp P. Cvirkos ir Reformatų skverų – tikslinga išsaugoti pėsčiųjų ryšius.

  • Kęstutis

    2021-07-05, 10:47  

    Kaip gerai, kad Nobelis išrado dinamitą.

Rekomenduojami video