Top Baneris

Vievyje po rekonstrukcijos atidarytas Žemės gelmių informacijos centras

2021 rugpjūčio 27 d.
zemes gelmiu centras
AM nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Ketvirtadienį aplinkos ministrui Simonui Gentvilui nukirpus simbolinę „akmeninę“ juostą, atidarytas po 4 metų rekonstrukcijos visiškai atsinaujinęs Lietuvos geologijos tarnybos Žemės gelmių informacijos centras (ŽGIC) Vievyje.

„Šis centras – pirmiausia mokslo muziejus. Jame galima daug ko išmokti, suprasti, todėl kviečiu didžiuotis mūsų mokslu, kurio svarba visuomenei ypač išryškėjo dabar, gyvenant sudėtingu pandemijos metu. Aplinkos ministerijoje mokslas be galo svarbus ir sprendimus priimant, ir kasdieninėje veikloje“, – per atidarymą sakė Simonas Gentvilas.

Šio žemės gelmių fondo atnaujinimas kainavo daugiau kaip 2 mln. eurų, finansavus ES ir valstybės lėšomis.

Kaip sakė ŽGIC vedėjas Vytautas Puronas, iki rekonstrukcijos pastatas buvo avarinės būklės, muziejiniai rinkiniai saugoti apverktinomis sąlygomis, baldai ir įranga – visai nusidėvėję. Šaltuoju metų laiku lankytojai gūždavosi nuo vėsos.

Visiškai kitokios galimybės susipažinti su Lietuvos žemės gelmių raida ir naudingosiomis iškasenomis atsiveria po centro rekonstrukcijos. Atnaujintame pastate įkurdintos patogios apžiūrėti ekspozicijos, pertvarkyta ŽGIC aplinka, planuojami įdomūs edukaciniai renginiai turėtų būti patrauklūs ne tik specialistams ir geologijos entuziastams, bet ir plačiajai visuomenei.

Savo dydžiu lankytojus stebina kerno saugykla. Joje saugomi 1148 gręžinių kerno pavyzdžiai, kurie kartu sudėjus nusidriektų per 140 km. Kernas – tai gręžiant gaunamas cilindrinis uolienos stulpelis. Jis yra tos vietos geologinis metraštis ir pagrindinis informacijos šaltinis apie žemės gelmes.

Be kernotekos, lankytina ir lauko riedulių ekspozicija, užimanti daugiau kaip 4 ha plotą. Čia grupėmis išdėliota per 550 riedulių, suvežtų iš įvairių šalies vietovių. Parke yra du vandens telkiniai, gausu lietuviškų medžių ir krūmų.

Su svarbiausiais šalies žemės gelmių turtais supažindina naudingųjų iškasenų ekspozicija, su unikaliais mineralais – Juozo Lisausko retų mineralų kolekcija.

Informacijos centre veriasi ir šalies geologijos istorijos puslapiai. Tai ir Lietuvos geologų mokyklos puoselėtojo, akademiko, prof. dr. Juozo Dalinkevičiaus memorialinė ekspozicija, ir saugomi geologų sukaupti asmeniniai archyvai.

ŽGIC buvo  įkurtas 2015 m., reorganizavus tuometį Lietuvos geologijos muziejų.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video