Top Baneris

Viešuosius pirkimus strigdo žinių stygius

2017 kovo 23 d.
pixabay.com nuotr.
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Viešieji pirkimai, remiantis mažiausios kainos kriterijumi, Lietuvoje įprasta praktika. O štai pirkimai, remiantis ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijumi, kaip pastebi Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) specialistai, bent kol kas retai baigiasi sėkmingai.

Dažnu atveju įmonės ir organizacijos, nusprendusios vykdyti tokius pirkimus, tinkamai neįsivertina, ar pasirinkti ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijai atspindi potencialą ekonominę naudą, yra objektyviai apskaičiuojami, o nustatytais kriterijais bus pasiekti konkretūs pirkimo tikslai.

Ekonominis naudingumas, anot specialistų, turėtų būti suprantamas kaip didesnių nei mažiausia pasiūlyta kaina investicijų atsiperkamumas per mažesnes objekto eksploatavimo išlaidas.

Viešųjų pirkimų rekomendacijoje siūloma vengti tokių kriterijų, kurie neturi tiesioginės įtakos pirkimo objektui, arba ta įtaka labai nedidelė. Nerekomenduojama pasiūlymus vertinti remiantis kriterijais, susijusiais su tiekėjų kvalifikacija. Nustatydama ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijų lyginamuosius svorius, perkančioji organizacija turėtų siekti racionaliai naudoti pirkimams skirtas lėšas ir įsigyti reikalingos kokybės prekes, paslaugas ar darbus priimtinomis sąlygomis už geriausią kainą.

APVA yra parengusi rekomendacijas ir privalomuosius reikalavimus rangos darbų pirkimo dokumentams perkamiems pagal Geltonąją knygą „ekonominis naudingumas“, kuriais turi vadovautis įmonės, rengdamos pirkimo dokumentus rangos darbams, remiantis ekonominio naudingumo kriterijumi.

Pirkimo dokumentuose pasiūlymo kainos lyginamąjį svorį būtina nustatyti ne mažesnį kaip 80 balų, o kitus kriterijus parinkti tokius, kurie padidintų perkamo objekto naudojimo efektyvumą bei atspindėtų potencialią ekonominę naudą (pvz., eksploatavimo išlaidos). Pasirinkus pirkimo dokumentuose vertinimo kriterijus, kurie tiesiogiai nesusiję su kriterijumi „Eksploatacinės išlaidos“, tokių kriterijų lyginamasis svoris bendroje sumoje neturėtų viršyti 5 balų (pvz., rizikos valdymas ir aplinkos supratimas, darbų organizavimas ir komunikacija, aplinkosaugos priemonės ir vadybos sistemų taikymas).

APVA inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video