Top Baneris

Viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės projektai – aktualūs ne tik didmiesčiuose

2016 rugpjūčio 8 d.
Vazos namas (Seinų g. 1).
Vazos namas (Seinų g. 1).
Pasidalykite straipsniu

Viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės (VPSP) būdu įgyvendintų projektų Lietuvoje kol kas mažai. Praktikos stoka, ko gero, lemia tai, kad stinga abipusio pasitikėjimo planuojant projektus. Vis dėlto Varėnos rajono savivaldybė ryžosi – investicijų projektą „Merkinės miestelio esamos infrastruktūros pritaikymas turizmo reikmėms“ ji įgyvendins pasitelkusi privatų partnerį.

Merkinės miestelyje ketinama rekonstruoti du paveldo objektus: vadinamąjį Vazos namą ir buvusį globos namų pastatą, esantį vaizdingoje Merkio ir Nemuno santakoje.

Skaičiuojama, kad Varėnos rajono savivaldybės gamtos ir kultūros objektai kasmet sulaukia maždaug 200 tūkstančių lankytojų. Dzūkijos nacionalinis parkas, pažintiniai pėsčiųjų ir dviračių takai, Merkinės piliakalnis, Liškiava, Merkinės piramidė, žymioji Grybų šventė – tai tik dalis lankytinų objektų Varėnos rajono savivaldybėje.

Lankymasis šiuose objektuose yra nemokamas, todėl savivaldybė priversta sukti galvą, kokiomis lėšomis finansuoti paslaugų šiuose objektuose plėtrą ir kurti rajonui itin aktualias darbo vietas.

Stengiantis išnaudoti turtingą savo istoriją, nuostabios Dzūkijos gamtos apsuptą ir patogiai pasiekiamą Merkinės miestelio potencialą, 2016 metų pavasarį buvo pradėtas rengti investicijų projektas „Merkinės miestelio esamos infrastruktūros pritaikymas turizmo reikmėms“.

Pagrindiniu projekto tikslu įvardijamas teikiamų turizmo paslaugų kompleksiškumo ir patrauklumo didinimas, pritaikant nenaudojamas arba neefektyviai naudojamas Merkinės miestelio kultūros vertybes: vadinamąjį Vazos namą Seinų g. 1 ir buvusių globos namų kompleksą Gardino g. 28.

Rengiant investicijų projektą buvo aktyviai diskutuojama su Merkinės bendruomene, įtraukti turizmo specialistai iš Dzūkijos nacionalinio parko bei kitų savivaldybės įstaigų.

Išnagrinėjus keturias projekto įgyvendinimo alternatyvas, investicijų projekte įvertinta, kad finansine ir socialine-ekonomine prasme efektyviausia investuoti į abu objektus, pritaikant juos 40 numerių viešbučio bei restorano-kavinės veiklai. Pastarųjų paslaugų Varėnos rajono savivaldybėje itin trūksta, nors Dzūkija garsėja savo kulinariniu paveldu ir vaišingumu.

„Išskirtinė kraštovaizdžiu ir turtinga istorinių paminklų Merkinė turi ir kitą privalumą – yra strategiškai puikioje vietoje. Ji lengvai pasiekiama iš Vilniaus ir Kauno, šalia populiariųjų Druskininkų, netoli Lenkijos sienos“, – sakė Varėnos rajono meras Algis Kašėta.

Buvusių globos namų kompleksas (Gardino g. 28)

Buvusių globos namų kompleksas (Gardino g. 28).

Projekto uždavinys – sukurti naujos kokybės maitinimo, apgyvendinimo ir susijusių paslaugų turistams, savivaldybės lankytojams ir vietos gyventojams kompleksą Merkinės miestelyje. Numatoma projekto trukmė – dveji metai, per kuriuos planuojama investuoti į inžinerinę ir pastatų infrastruktūrą bei pasirengti priimti pirmuosius svečius.

Atsižvelgdama į planuojamos veiklos objektuose pobūdį, Varėnos rajono savivaldybės administracija pripažįsta privataus sektoriaus pranašumus, todėl yra pasirengusi įgyvendinti projektą sudarydama koncesijos sutartį su ilgalaike veikla suinteresuotu privačiu investuotoju ar jų grupe.

Varėnos rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su privačiu sektoriumi, siekia pasirengti tinkamai priimti piligrimus, atvyksiančius Lietuvoje kuriamu Šv. Jokūbo keliu pro Liškiavą į Merkinę aplankyti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią. Šv. Jokūbo kelias (Camino de Santiago), į UNESCO kultūrinio žmonijos paveldo sąrašą įtrauktas piligrimų kelias, turintis ypatingą reikšmę krikščioniško Europos identiteto įtvirtinimui.

Lietuvos Šv. Jokūbo kelią sudarys 32 sakraliniai objektai, iš kurių Varėnos rajone yra du: Merkinės Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia beiLiškiavos bažnyčios ir vienuolyno ansamblis.

Viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės konkursą planuojama skelbti pasibaigus atostogų metui – 2016-ųjų rudenį. Šiuo metu rengiamos konkurso sąlygos ir koncesijos sutarties projektas. Konkurso sąlygose bus numatyta galimybė privačiam sektoriui teikti siūlymus dėl kiekvieno objekto paskirties, planuojamų teikti paslaugų specifikos, koncesijos sutarties trukmės ir kt.

Visi, norintieji detaliau susipažinti su parengtu investicijų projektu, apsilankyti Merkinės objektuose, pateikti siūlymus dėl koncesijos sutarties sąlygų ir gauti atsakymus į dominančius klausimus, kviečiami atvykti į Varėnos rajono savivaldybę.

Merkinės santaka

Merkinės santaka


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video