Magdalena Beliavska
Pavadinimas: Administracinis pastatas „S28“
Vieta: Vilnius, Savanorių pr. 28
Statytojas: UAB „LJB property“
Architektai: „Vilniaus architektūros studija“ (Džiugas Kisielius, Kęstutis Kisielius)
Projekto vadovė, kraštovaizdis: Vaida Norkūnaitė
Interjeras: UAB „MildStudio“
Konstruktoriai: Ingrida Zadorožnienė, Raimondas Druskinis, Modesta Voverytė
Statinio konstrukcijų darbo projektas: AB „Panevėžio statybos trestas“ (Paulius Daubaras)
Generalinis rangovas: UAB „Naresta“
Plotas: 16 500 m2
Metai: 2022
Nuotraukos: Irmantas Gelūnas
Apsukriai gentrifikuojamas Naujamiestis, dėl augančios funkcinės įvairovės ir palankumo transformacijai, jau kurį laiką yra vadinamas perspektyviausiu Vilniaus rajonu. Už kylantį teritorijos patrauklumą galima padėkoti buvusioms pramoninėms infrastruktūroms, kuriose vystytojai įžvelgė didelį regeneracijos potencialą. Už pastolių uždangos konversijos darbai ūžia tokiu pačiu intensyvumu kaip naujos statybos, o pokyčiai, prasidėję Vilniaus centrui ir senamiesčiui artimesnėse rajono gatvėse, jau pasiekia ir Naujamiesčio ribas. Čia, Savanorių prospekto ir Žemaitės gatvės sankryžoje, išdygo naujas verslo centras „S28“ – ilgus kokybiškos kūrybos metus skaičiuojančios „Vilniaus architektūros studijos“ darbas.
Tarsi vartai į Naujamiestį
Savanorių prospektas, ilgiausia Vilniaus – o kai kurių nuomone, ir visos Lietuvos gatvė – „prasideda sostinėje, baigiasi Kaune“. Tiesa, prospektas veda tiesiai į magistralę, jungiančią du didmiesčius, tad, galima sakyti, jog jo išklotinė pasitinka visus atvykstančius ir palydi visus išvykstančius Kauno kryptimi. Strateginėje vietoje vystomam projektui buvo keliama užduotis suformuoti kokybiškos architektūros svorį ir užbaigti sankryžą, kuriai priskiriamas „vartų“ į Naujamiestį vaidmuo. Architekto Kęstučio Kisieliaus nuomone, Savanorių prospektas Vilniuje ir jo atitikmuo Kaune tai vienos svarbiausių miestų arterijų, kurias privaloma užpildyti geros architektūros objektais: naujasis verslo centras privalėjo išsiskirti kokybiška ir įsimintina estetika.
„S28“ projekto pradžia – 2008 metai, kai teritorijai buvo rengiamas detalusis planas, kuriam pasiūlymus pateikė „Vilniaus architektūros studijos“ architektai. Po ilgos pauzės, 2015 metais, tos pačios įmonės pateiktas pasiūlymas laimėjo sklypui užstatyti paskelbtą konkursą. Anksčiau sklype, esančiame prie vienos svarbiausių Vilniaus sankryžų, buvo įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Po ja nutiesti telekomunikacijų laidai, vedantys į kaimynystėje esančią buvusią „Lietuvos telekomo“ būstinę, yra saugomi – tai padiktavo tokį užstatymo būdą, kuris leistų jų neliesti.
Artimiausios aplinkos urbanistiniame audinyje dominuoja stambesnio gabarito pastatai – naujai formuojamas užstatymas išlaikomas panašiame mastelyje, verslo centro tūris užbaigia kvartalo perimetrą. Beliko jį apvilkti drabužiais: ieškant fasadinių sprendimų buvo stengtasi sukurti ilgą laiką savo vertę išlaikančią estetiką. „Po to, kai laimėjome konkursą ir gavome statybos leidimą, vėl stojo ilga pauzė – realizuoti pastatą pavyko tik 2022 metais. Tačiau visi esminiai sprendimai išliko nepakitę, ir net po tų septynerių metų atrodo moderniai, nepasenę, atlaikė laiko išbandymą“, – komentuoja architektas Džiugas Kisielius.
Kontekstas suteikė daug nuolaidų
Pastato artimiausia aplinka įvairialypė: verslo centras išaugo stambaus užstatymo kvartale, kuriame taip pat įsikūrė buvusi telekomunikacijų būstinė, konvertuota į verslo centrą, baseinas su sporto centru, didžiausias Lietuvoje lengvosios atletikos maniežas. Dėl tokio konteksto įvairiapusiškumo projektuojamame pastate atkrito kai kurių funkcijų (pavyzdžiui, sportui skirtų patalpų, ypač populiarių šiuolaikiniuose verslo centruose) poreikis. Pasak architekto K. Kisieliaus, aplinka suteikė pastatui daug lengvatų, leidžia išryškėti prioritetinei funkcijai – biuro patalpoms.
„S28“ sudaro du tūriai, tarp kurių įrengtas praėjimas į gilumoje esantį LJB verslo centrą. Kadangi pastatas yra apsuptas įvairias paslaugas teikiančiomis įstaigomis, nebuvo poreikio išplėsti funkcijų pasiūlos. Orientuojamasi į kuo geresnių darbo sąlygų užtikrinimą, būtent biurams skiriama daugiausia erdvės. Patekimo į pastatą patirtis supaprastinama: čia nėra pompastiškų holų ar reprezentacinių erdvių, už automatizuotos praėjimo kontrolės vartų darbuotojas juda iš karto į biurą.
Aukštų išplanavimas yra lengvai transformuojamas, universalus nuomininko poreikiams, naudojamas įtempiamas betonas, leidžiantis išvengti sijų, tvarkingai „išvedžioti“ inžinerinius įrenginius ir įgyvendinti bet kokios stilistikos interjerą. Viename aukšte galima įrengti po vieną arba du biurus. Vertikaliosios komunikacijos, pagalbinės patalpos, sanitariniai mazgai ir pan. yra įrengiami plano centre, tokiu būdu leidžiant darbui skirtoms patalpoms išsirikiuoti perimetru.
Fasado funkcija ne vien estetinė: į pietinę pusę orientuotus biurų langus nuo perteklinių saulės spindulių saugo dantyti išsikišimai, o šiaurinis fasadas yra lygus, kad kuo daugiau natūralaus apšvietimo patektų į vidų. Architektai, norėdami išskirti pastatą iš ganėtinai pilkos aplinkos, įvedė į fasadą spalvą: aliuminio kompozito plokštės vario apdaila šviečiant saulei keičia atspalvį. Architekto teigimu, pastatas pasidarė gyvas, kas ypač svarbu keliaujant pro šalį. Svarbioje sankryžoje atsidūręs pastatas visada išlieka įdomus, traukia akį, keičia vaizdą priklausomai nuo perspektyvos.
Architektai džiaugiasi tiek pastato estetikos nepavaldumu laikui, tiek parinktų medžiagų ilgaamžiškumu. Apdailai naudojamas varis, stiklas, akmens masė ir kitokie metalai – natūralios, neimituojančios medžiagos. Verslo centro ekologiškumas ir ekonomiškumas aplinkos atžvilgiu bus patvirtintas BREEAM „In Use“ sertifikatu. Pasak architektų, visi projektiniai sprendimai buvo priimti atsižvelgiant į bendrus, architektūroje jau ilgą laiką vertinamus tvarumo ir darnumo principus: formuojant kompaktišką tūrį, parenkant pastato orientaciją ir išplanavimo būdą taip, kad darbui skirtos patalpos neįkaistų, bet gautų pakankamai natūralios šviesos. Taip pat taikomos architektūrinės saulės ir klimato kontrolės priemonės, užtikrinamas funkcijų lankstumas ir galimybė laisvai manevruoti plane taikant ganėtinai didelį konstruktyvinį žingsnį, naudojant ilgą gyvavimo laiką turinčias medžiagas.
Sklypą galima patogiai pasiekti pėsčiomis, dviračiu ar automobiliu: yra įrengtos dviračių ir automobilių saugyklos, iš viešojo transporto stotelių veda pėsčiųjų takai. Pagrindiniai įvažiavimai į teritoriją veda iš Žemaitės gatvės ir Savanorių prospekto. Pravažiuojant tarp dviejų tūrių galima patekti į antžeminę ar pusiau požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, iš kitos pusės – į antrame ir trečiame pastato aukštuose įrengtą stovėjimo aikštelę. Toks architektūrinis sprendimas kilo iš ribojimų, susijusių su tarptautinio lygio telekomunikacijų kabeliais po žeme: pastatas tarsi juos „apžergia“, ne tik jų neliesdamas, bet dar papildomai apsaugodamas nuo ateityje galimų pažeidimų.
Lauko erdvė yra labai kompaktiška, atvira visiems lankytojams – į ją gali patekti ne vien darbuotojai, bet ir praeiviai. Pasak kraštovaizdžio autorės ir projekto „S28“ vadovės Vaidos Norkūnaitės, stengtasi įrengti žalią oazę, skirtą, visų pirma poilsiui, su ergonomiškais suoliukais, jaukią ir saugią aplinką kuriančiu apšvietimu, gėlynais. Išsaugoma medžių alėja palei Savanorių prospektą – vienas iš kelių galimų takų, vedančių į sklypą.
„Tvarumas šiame projekte buvo apibrėžtas kaip ilgas interjero gyvavimo laikas – tas padiktavo labai kokybiškų ir aukšto lygio medžiagų pasirinkimą. Darna su eksterjeru kuria vientisą aplinką bei stebėtojo ir naudotojo potyrį, kas, tikimės, padės interjerui tapti nepavaldžiam laikui“.
„Mild Studio“
Verslo centro „S28“ eksterjero įkvėptos vidinės erdvės
Bendrų vidinių erdvių išraiška rūpinosi interjero studija „Mild Studio“. Architektės pabrėžia, kad projekte daug dėmesio skirta bendrų estetinių ir praktinių pastato vertybėms – šiuolaikiškumas, ilgaamžiškumas, solidumas ir vientisumas – palaikyti. Užsakovas nubrėžė tikslą sukurti iš mados neišeinantį, laikui bėgant savo vertę išlaikantį ir auginantį interjerą. „Tvarumas šiame projekte buvo apibrėžtas kaip ilgas interjero gyvavimo laikas – tas padiktavo labai kokybiškų ir aukšto lygio medžiagų pasirinkimą. Darna su eksterjeru kuria vientisą aplinką bei stebėtojo ir naudotojo potyrį, kas, tikimės, padės interjerui tapti nepavaldžiam laikui“, – sako „Mild Studio“ atstovės.
Projekto autorės, įkvėptos solidaus ir elegantiško eksterjero, išlaikė vizualinį vientisumą tarp vidaus ir išorės su medžiagomis, spalvomis ir charakteringa stilistine išraiška. „Išsirinkome du pagrindinius elementus, kuriais ir kūrėme interjerą – juodai dažytos metalo „kulkos“, dengiančios antro ir trečio aukšto stovėjimo aikšteles, bei vario spalvos fasado elementai. Viduje, norėdamos įnešti jaukumo, varį derinome su riešutmedžio imitacijos baldine plokšte, kurią dengėme juodomis aliuminio konstrukcijomis. O metalo „kulkas“ tiesiogiai panaudojame dalies sienų apdailai, taip visiškai pratęsdamos išorės sprendinius viduje“, – įvardija specialistės.
Tiesa, bendrų vidinių erdvių išplanavimas sukėlė kūrybinių iššūkių: „Kadangi tai modernus verslo centras su automatizuota praėjimo kontrole, pastato holai atlieka iš esmės tik tranzitinį vaidmenį. Turėjome gana sudėtingą užduotį „praeinamas“ erdves paversti įsimintinomis ir įprasminančiomis kiekvieno žmogaus kelionę į darbą. Būtent dėl to pasirinkome tokią sienų apdailą, kuri žmogui einant atgyja, tarsi juda kartu. Judėjimas tampa pagrindiniu interjero akcentu, o įstrižas grindų raštas padiktuoja, kuria kryptimi reikia eiti.“
Architektūros ir interjero darna, aukšta medžiagų, estetinių ir funkcinių sprendinių kokybė kartu su konteksto pagerbimu iškelia pakankamai aukštą kartelę naujoms statyboms gretimuose kvartaluose. Yra vilties, kad Naujamiestį būsimiems projektams pasirinkę vystytojai ir kūrėjai sugebės rajoną praturtinti universaliais, ilgaamžiais, trumpalaikėms madų tendencijoms nepataikaujančiais pastatais.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Jau beveik tris dešimtmečius uoliai besirūpinanti įvairių projektų įgyvendinimu, įmonė „Naresta“ siekia užtikrinti greitą, tačiau darnų ir kokybišką (klientų lūkesčius pateisinantį) rezultatą. Naujasis verslo centras „S28“ yra ne pirmas „Narestos“ vykdomas objektas, sertifikuojamas BREEAM. Šis pastatas išsiskyrė dideliu kiekiu atviro fasado, kurio įrengimui buvo panaudota virš 13 km aliuminių „kulkos“ tipo lamelių.
Visgi projekto įgyvendinimas neapsiėjo be iššūkių: daugiausia problemų sukėlė magistralinių vandentiekio tinklų įrengimas. Dėl intensyvaus transporto eismo negalima buvo uždaryti Žemaitės gatvės bei naudoti tradicinių vamzdynų prastūmimo būdų dėl per arti esančių „Litgrid“ magistralinių elektros kabelių. Todėl teko apsauginį vamzdį įrengti naudojant aukšto slėgio vandens srovę. Statyboms buvo parinktos kokybiškos medžiagos, užtikrinančios eksploatacijos ilgaamžiškumą. Pastato laikančiajam gelžbetoniniam karkasui naudotos įtempto gelžbetonio perdangos, kas leidžia gerokai sumažinti perdangų įlinkius.
Bendradarbiaujant „Narestai“ sėkmingai įvykdytos dar vienerios Vilniaus miestą puošiančio objekto statybos, kurias vainikavo BREEAM „In Use“ sertifikatas.
„S28“ verslo centro apdailos plokštės užbaigia bendrą fasado vaizdą, o architektų viziją padėjo išpildyti Vokietijos įmonės „3A Composites GmhH“ aliuminio kompozito plokštės „Alucobond“. „Itin dekoratyvias ir moderniai atrodančias plokštes architektai daugelyje šalių renkasi siekdami originalių formų pastatams suteikti daugiau šiuolaikiškumo“, – sako „Alucobond“ atstovė Baltijos šalims Aurelija Malukaitė-Senkienė. Iš plataus asortimento fasadui pasirinktas vario atspalvis „Natural Copper“. Ši spalva, kaip ir kitos iš „Alucobond“ paletės, pasižymi atspalvį keičiančiu paviršiumi – blizgantys rudos spalvos metaliniai kristalai susilieja su aplinka ir sukuria unikalų, dėmesį traukiantį vaizdą. Šių plokščių spalvoms naudojami aukštos kokybės fluoro angliavandenių dažai, o išilginis dengimo procesas užtikrina spalvos tolygumą.
„Alucobond“ pasirinkimą „S28“ verslo centrui taip pat lėmė ir tai, jog šios plokštės ilgaamžės. Be to, jos puikiai atlaiko permainingas Lietuvos klimato sąlygas. Taip pat šios plokštės yra lengvos, tad reikia mažiau investicijų papildomiems tvirtinimams, kitaip nei pasirinkus sunkias keramines ar natūralaus akmens plokštes. „Dėl plokščių lengvumo fasadui tenka mažesnė apkrova, tad nebūtinas masyvus pastato karkasas – tai dar viena priežasčių, kodėl šis sprendimas yra itin pritaikomas šiuolaikiniams, modernių formų statiniams“, – kalba A. Malukaitė-Senkienė.
Plokščių lengvumas idealiai tinka ir lubų apdailai, todėl „Alucobond“ plokštės buvo integruotos ir į pastato interjerą. Jos buvo panaudotos pakabinamų ventiliuojamų lubų konstrukcijai, pasirinktos iš serijos „NaturAL Surface“ – su blizgiu metaliniu paviršiumi, kuriame atsispindinti šviesa kuria išties ryškų įspūdį. Derinant prie bendros dizaino koncepcijos, lubų plokštėms pasirinktas taip pat vario atspalvis – „Natural Copper 434“.
BREEAM sertifikuoto „S28“ verslo centrui buvo parinktos ekologiškiausi sprendimai, įskaitant smulkiausią santechniką. Keramika jau daug tūkstantmečių įrodė savo vertę ir, be abejo, atras savo vietą ateityje, kuomet produkcijos ilgaamžiškumui keliami aukštesni standartai, jie tampa klimatui neutralūs, kaip ir pats gamybos procesas. Stabilumas, tvirtumas ir išskirtinai natūralių medžiagų panaudojimas suteikia keramikai savybes, kurios atitinka aplinkos tausojimo ir išteklių taupymo reikalavimus.
„Duravit“ atkreipia dėmesį ne tik į gaminamą produkciją, bet ir į tvarią proceso eigą – įmonės veikloje stengiamasi taupyti išteklius, riboti žaliavų naudojimą ir kiek įmanoma mažinti emisijas. Tai numatoma ir strategijoje iki 2030 metų. Šiuo metu „Duravit“ juda pirmojo pasaulyje keramikos gamintojo, statančio klimatui neutralią gamyklą, titulo link. Kanadoje esanti gamykla turėtų pradėti veikti jau 2025 m. Degimo procesui „Duravit“ naudos pirmąją pasaulyje elektrinę ritininę krosnį, kuri varoma hidroenergijos pagaminta elektra. Produkcija bus gaminama išskirtinai naudojant atsinaujinančius šaltinius.
„S28“ verslo centro vystytojas san. mazgams pasirinko „Me by Starck“ kolekcijos unitazus, kurie atitiko tiek dizaino vizijos estetiką, tiek siekiamus funkcinius parametrus (vandens sąnaudas). „Me by Starck“ kolekcija yra paremta sąžiningumu ir griežta ergonomika, siekiant atitikti kiekvieno individualų gyvenimo būdą. Dizaino brandumas čia pasižymi sutelktu dėmesiu į esminį aspektą – gebėjimą suteikti jausmingą prasmę elementariems daiktams, atsižvelgiant į patį asmenį ir jo poreikius. Kartu su žinomu produktų dizaineriu Philippu Starcku „Duravit“ sukūrė kolekciją, kuri patenkina troškimą išreikšti gryną estetinę išraišką ir gali būti pritaikyta įvairiems stiliams, siekiant suteikti kuo daugiau individualių dizaino galimybių.
Vidaus apdailos darbais pasirūpino UAB „Salgesta“ – itin kokybiškas ir laiką atitinkančius reikalavimus išpildančias paslaugas siūlanti bendrovė. Bendruosius statybos darbus vykdanti įmonė jau ne pirmą kartą prisideda prie moderniausių Vilniaus komercinių pastatų įrengimo, tad verslo centro „S28“ vidaus apdaila nesukėlė ypatingų iššūkių.
„Turime ilgametę tokio masto darbų atlikimo patirtį ir esame savo srities profesionalai. Šį projektą įgyvendinome sklandžiai, jokia projekto dalis nesukėlė didelio „galvos skausmo“. Vienintelis dalykas, į kurį turėjome atkreipti ypatingą dėmesį – dirbome su labai aukštos kokybės medžiagomis – ir labai įvairiomis – tas pareikalavo išskirtinio atidumo ir kruopštumo“, – dalijosi įmonės vadovas Saulius Bradavičius.
Įmonės „Salgesta“ įgyvendintų darbų sąraše randama skirtingo mastelio projektų – ir individualių namų, ir didelės lokalios reikšmės komercinių statinių. Patirties įvairovė leidžia darbus atlikti itin kokybiškai, išlaikyti konkurencingą poziciją paslaugų rinkoje ir užsitarnauti klientų pasitikėjimą.
Automobilių stovėjimo aikštelės grindų armavimo sprendinį projektui teikė „PP Baltic“ – Belgijos polipropileno fibros ir plaušo gamintojo „Adfil“ partneris Baltijos šalių rinkose, jau daugiau kaip 8 metus teikiantis alternatyvius betono armavimo gaminius.
„S28“ aikštelėje betonas buvo armuojamas naudojant polipropileno fibrą „Durus EasyFinish“ ir plaušą „Crackstop Ultra. Durus EasyFinish“ – tai geriausiai betoną armuojanti polipropileno fibra rinkoje, kurios savybės leidžia pakeisti plieną lengvųjų automobilių, sunkvežimių aikštelėse, įvairių tipų grindyse bei didelių apkrovų plokštėse karinėse bazėse.
Didžiausias polipropileno fibros privalumas aikštelėse – ji atspari bet kokiam aplinkos poveikiui – druskoms, šarmams, rūgštims, įvairioms cheminėms medžiagoms ar ilgam drėgmės poveikiui, pavyzdžiui, žiemos metu.
Turima poveikio aplinkai deklaracija (EPD) leidžia aiškiai deklaruoti CO2 taupymą, keičiant armavimo plieną „Durus EasyFinish“ fibra. Toks gamtai palankesnis sprendimas ir sertifikuoti produktai – itin patrauklus pasirinkimas tvarių statybų ir kuo „žalesnių“ objektų įgyvendinimo siekiantiems vystytojams.
2 komentarai. Leave new
Ar galite padėti suprasti kaip šitas pastatas primena sovietizmą?
Ar čia tokie, dar iš homosovietikus mentaliteto neišlindę, ar užsakovų prispausti. Įspūdis toks, kaip nuo sovietinio didmiesčio pastato fasado nupūtus dulkes.