Top Baneris

Vėjo jėgainių bokštai gali būti ir mediniai

2022 birželio 21 d.
Medinis vėjo jėgainės bokštasTik SA
Björkö salos jėgainė su mediniu bokštu. „Modvion“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Suomijos medienos apdirbimo bendrovė  „Stora Enso“ ir Švedijos medienos technologijų startuolis „Modvion“ suvienijo jėgas ir siūlo energetikams rinktis ne plieninius ar betoninius, o medinius vėjo jėgainių bokštus.

Bendrovė „Modvion“ sukūrė bokštų modulių gamybos iš sluoksniuotosios lukšto medienos (LVL) technologiją.  Bendrovės atstovų teigimu, mediniai bokštai yra labai tvirti ir lyginant su tokio pat tvirtumo plieniniais – žymiai lengvesni, todėl paprasčiau statyti aukštesnius bokštus, kad pasiekti stipresnius vėjus, kurie  vyrauja didesniame aukštyje. Be to medinių bokštų kaina būtų mažesnė.

Bendrovė teigia, kad lengvi jėgainių bokštų moduliai bus paprastai transportuojami viešaisiais keliais be specialių leidimų, o naudojant medieną, bokšto gamybos CO2 emisijos bus net  90  proc.  mažesnės  nei tokį patį bokštą gaminant iš plieno ar betono.

270522 Wooden transport
„Modvion“ vizualizacijoje pavaizduota, kaip bus transportuojami mediniai moduliai

Moduliai, padengti atmosferos poveikiui atsparia danga, suklijuojami statybvietėje. Pasibaigus bokšto eksploatavimo laikui, juos galima išardyti ir panaudoti kaip konstrukcinius elementus, teigia „Modvion“.

2020 m. bendrovė pastatė 30 m aukščio medinį vėjo bokšto prototipą Švedijoje,  Mälareno ežero Björkö saloje.  Tai patraukė Danijos vėjo jėgainių gigantės „Vestas“ dėmesį. 2021 m. sausį „Vestas“ investavo į „Modvion“, tačiau investicijų suma neskelbiama. Bendrovė „Modvion” taip pat yra sudariusi bendradarbiavimo sutartis su Italijos bendrove „Enel Green Power“ ir Švedijos valstybine energetikos įmone „Vattenfall“.

270522 Wooden inside
Sluoksniuotosios lukšto medienos (LVL) vamzdžio vidus

Bendrovė „Modvion“  siekia užsiimti „nemažą dalį“ sparčiai augančios vėjo jėgainėms skirtų bokštų gamybos rinkos, kuriai, Tarptautinės energetikos agentūros teigimu,  reikės daugiau kaip 30 000 vienetų per metus.

„Modvion” vadovas Otto Lundmanas pareiškė, kad „Norint išspręsti klimato krizę, reikia daugiau atsinaujinančiosios energijos, taip pat plačiai naudoti tvarias medines konstrukcijas. Kartu su „Stora Enso“ mes tai galime užtikrinti”. Vienas iš „Stora Enso“  viceprezidentų Larsas Völkelis pareiškė, kad  bendradarbiavimas su „Modvion“, išplečia ribas ir parodo neatskleistas medienos galimybes.

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video