Pastato fasadinės sienos sudaro didžiausią plotą, besiribojantį su išore, todėl suprantama, kad pro šias atitvaras prarandama didelė dalis šilumos. Gyvenamųjų namų šilumos nuostoliai per lauko sienas sudaro maždaug 30 proc. visų šilumos nuostolių, o daugiabučiuose ir visuomeniniuose pastatuose ši nuostolių dalis yra dar didesnė.
Išvengia sezoniškumo
Atitvarinės sienų konstrukcijos turi tenkinti esminius reikalavimus, susijusius mechaniniu patvarumu, gaisrine sauga, šiluminiais parametrais bei apsauga nuo triukšmo, tačiau ne mažiau svarbus yra ir statinio estetinis vaizdas. Didelis pastatų išorės apdailos medžiagų pasirinkimas suteikia galimybę kurti išskirtinių architektūrinių formų ir dizaino eksterjerus, naudojant vėdinamųjų fasadų sistemas.
Bendrovės ROCKWOOL techninis vadovas Andrius Buska atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu modernizuojant pasenusius daugiabučius užsakovai vis dažniau pasirenka vėdinamas šiltinimo sistemas su nedegia akmens vata.
„Tokį pasirinkimą, manau, lemia ne viena, o kelios priežastys. Pirmiausia įtakos turi turbūt tai, kad žmonės nori gyventi komfortiškiau. Kai rengiamasi renovacijai, projektų rengėjai gyventojams pateikia du galimus namo atnaujinimo paketus. Vieną įprasta vadinti ekonominiu, o kitą – komfortišku. Gyventojus turbūt pats apibūdinimas paveikia, juk kiekvienas nori gyventi komfortiškai“, – sakė A. Buska.
Jo teigimu, rengdamiesi daugiabučio modernizavimui gyventojai nedažnai galvoja apie šiltinimo sistemos ilgaamžiškumą, kas bus su ja praėjus tam tikram laikotarpiui. O vėdinamąją sistemą sudaro ne tik šiltinimo medžiaga, bet ir apdaila – pažeistas plokštes nelabai sudėtinga pakeisti naujomis, o pasirinkus tinkuojamą fasadą defektus pašalinti sudėtingiau.
O kalbant apie šiltinimo medžiagas, įtakos gyventojams vis dažniau turi jų saugumas, nedegumas.
„Dar vienas nemažas vėdinamiosios šiltinimo sistemos privalumas, kuris gyventojų pasirinkimo tiesiogiai neįtakoja, bet turi įtakos statybininkams – sezoniškumo faktorius. Įgyvendinant renovacijos projektą būna labai griežtai apibrėžti terminą, o dėl įvairių derinimų darbai nusikelia į žiemos sezoną. Jeigu būna numatyti vadinamieji šlapi procesai, juos žiemą būna sudėtinga įgyvendinti. Koreguoti projektus siekiant pakeisti projekte numatytą apdailos būdą irgi būna sudėtinga. Kur kas paprastesnis variantas iš anksto pasirinkti tokią šiltinimo sistemą, kurią įrengti bus galima bet kuriuo metu“, – patarė ROCKWOOL techninis vadovas A. Buska.
Džiaugiasi pasirinkimu
Alytaus Vilties gatvės 38 numeriu pažymėtas daugiabutis jau kuris laikas puikuojasi lentele su užrašu: „Šis namas pasirinko šilumą ir saugumą“. Pirmasis mieste pastatytas dvylikaaukštis 2016 metais buvo atnaujintas fasadui pasirinkus ventiliuojamąją sistemą su ROCKWOOL akmens vata. Toks sprendimas – tai ne tik kaip efektyvi ir ilgaamžė apšiltinimo priemonė, bet ir patikimas sprendimas užtikrinant priešgaisrinę saugą.
Namo bendrijos pirmininkė Vanda Buinauskienė sakė, kad šios sistemos pasirinkimą lėmė keli kriterijai. Kadangi pastatas statytas iš keraminių kiaurymėtųjų plytų, tinkuojamoji sistema čia nelabai tiko. Tačiau bene svarbesnis faktas pasirinkimui buvo tas, kad norėta patikimos, nedegios šiltinimo medžiagos. Gyventojai norėjo jaustis saugiai, todėl pasirinkta nedegi akmens vata.
„Pasirinkimu tikrai esame patenkinti. Išlaidos už šildymą labai ženkliai sumažėjo, o namo estetinis vaizdas nekinta. Tikrai turime su kuo palyginti – kaimynai renovuojamam namui pasirinko tinkuojamą fasadą, tai praėjo vos metai ir jis jau patamsėjo. O dar po poros metų jis jau gerokai pažaliavęs“, – pasakojo V. Buinauskienė.
[su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″]Svarbiausi sistemos privalumai
Vėdinamosios termoizoliacinės sistemos, naudojant ROCKWOOL akmens vatą, turi nemažai privalumų.
Izoliacinės ypatybės. Panaudojus efektyviai šilumą izoliuojančias ROCKWOOL medžiagas išorės sienų šiltinimui, sumažėja pastato šilumos nuostoliai, o patalpų viduje sukuriamas malonus mikroklimatas. ROCKWOOL akmens vatos termoizoliacija apsaugo sienų laikančiąsias konstrukcijas nuo išorės temperatūros svyravimų: vasarą konstrukcijos mažiau perkaista, o žiemą neperšąla. Termoizoliacinės plokštės išlaiko savo izoliacines ypatybes visą naudojimo laikotarpį, jos taip pat užtikrina didesnę pastato pasyviąją apsaugą nuo gaisro. Apsauga nuo triukšmo. Vėdinamųjų fasadų sistemos užtikrina geresnę garso izoliaciją. Priežastis paprasta – sistemoje kartu naudojant ROCKWOOL termoizoliacijos sluoksnį ir fasadų apdailos plokštes gaunamas geras efektas, nes apdailos plokštės ir šilumos izoliacija pasižymi garsą izoliuojančiomis ypatybėmis. Išorinėse vėdinamose sienų konstrukcijose šiltinimui panaudojus ROCKWOOL akmens vatos medžiagas, taip pat pagerės pastato akustinės ypatybės.
Gaisrinė sauga. Didėjant pastatų energinio efektyvumo reikalavimams, naudojamas vis storesnis izoliacinės medžiagos sluoksnis. Tai, priklausomai nuo pasirinktos termoizoliacijos, skirtingai įtakoja pastato atsparumo ugniai klasę. Todėl statant naujus ar renovuojant pasenusius pastatus, verta atkreipti dėmesį į naudojamų medžiagų reakciją į ugnį, t.y. į jų degumo klasę (A1 degumo klasės medžiagos yra saugiausios ir užtikrina aukščiausią pasyvią gaisrinę saugą). Vėdinamoji fasado sistema ypatinga tuo, kad tarpsluoksnyje tarp termoizoliacijos ir fasado apdailos medžiagos juda oras. Todėl tokiose sistemose naudojamoms šilumą izoliuojančioms medžiagoms keliami itin aukšti atsparumo ugniai reikalavimai. Termoizoliacinių plokščių degumo klasė turi būti ne mažesnė nei A2-s2, d0 pastatams, aukštesniems nei 26,5 metro. ROCKWOOL akmens vatos termoizoliacinės plokštės yra nedegios. O vėdinamųjų fasadų sistemose esančios priešvėjinės plokštės irgi montuojamos be papildomo polimerinių vėjo ir hidroizoliacinių membranų sluoksnio, kuris labai sumažina tokių sistemų gaisrinę saugą.
Laidumas garams. Garams laidžių termoizoliacinių medžiagų naudojimas išorinėse atitvarinėse konstrukcijose leidžia išvengti drėgmės kaupimosi pastatuose. Taip sumažinama pelėsių ir (arba) grybelių įsiveisimo rizika. Dėl atviros pluošto struktūros ROCKWOOL akmens vatos plokštės nesulaiko vandens garų ir padeda drėgmei netrukdomai pasišalinti į išorę. Taip užtikrinamas vadinamasis apšiltintų sienų „kvėpavimas“, o kartu sukuriamas sveikas ir jaukus patalpų mikroklimatą. Be to, dėl didelio atsparumo senėjimui akmens vatos termoizoliacija užtikrina šiltinimo sistemos ilgaamžiškumą, atsparumą besikeičiančioms atmosferos sąlygoms, cheminei ir biologinei korozijai.
Ilgaamžiškumas. Pastačius naujus ar renovavus senus pastatus, išorinės termoizoliacinės sistemos eksploatuojamos 50 metų ir ilgiau. Todėl labai svarbu, kad naudojamos medžiagos laikui bėgant išlaikytų nepakitusias savo technines charakteristikas. Jei praėjus tam tikram laiko tarpui šilumą izoliuojančios medžiagos ima prarasti savo ypatybes, tai gali būti sistemos dalinio arba visiško netinkamumo naudoti priežastimi. Dėl tinkamai parinktos termoizoliacinės medžiagos laikančioji pastato konstrukcija apsaugoma nuo atmosferos poveikio, taip padidinamas fasado ilgaamžiškumas. ROCKWOOL akmens vatos gaminiai yra labai patvarūs nes yra gaminami iš natūralių gamtinių žaliavų.
Išorės estetinis vaizdas. Įvairios vėdinamų fasadų apdailinės medžiagos pastatui suteikia nepakartojamą klasikinę arba šiuolaikinę išvaizdą. Rinkoje vyrauja didelė apdailinių dangų rūšių ir spalvų įvairovė, o apdailos plokštės gali būti įvairių dydžių, formų ir išlinkimo spindulio. Išorės apdailos sluoksniui gali būti naudojamos: granito ar natūralaus akmens plytelės, cementinės ar pluoštinio cemento, aukšto slėgio laminato plokštės, aliumininio ar plieno kompozitinės bei kitokios plokštės. Be to, galima rasti ir didelį pasirinkimą tarp papildomų elementų ar apdailos ir tvirtinimo medžiagų.
[/su_note]RĖMĖJO TURINYS