Top Baneris

Vaikų pediatrijos klinikai – netradiciniai sprendimai

2016 spalio 16 d.
Leono Garbačausko nuotr.
Leono Garbačausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kad nustebintų užsakovus ar būsimuosius vaikų pediatrijos klinikos „Pagalba mažyliui“ lankytojus, „YCL studio“ architektams, ko gero, būtų užtekę suprojektuoti spalvingą pastatą ir interjerą. Bet jie pasirinko kitą variantą. Architektai pasiryžo įrodyti, kad nuosaikus betoninis pastato kevalas, daugelio stereotipiškai vertinama kaip šalta medžiaga, gali šildyti ne mažiau nei klinikoje apsilankantys mažieji pacientai ir jų emocijos.

Gyvenamųjų namų apsuptyje, prie Vilniaus, Avižieniuose, dėmesį atkreipia santūraus dizaino betoninis pastatas, išsiskiriantis žaismingu langų piešiniu. Šių metų pradžioje realizuotas klinikos pastatas – antroji „YCL studio“ architektų (projekto autoriai – Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Rokas Kontvainis) pasiūlyta koncepcija.

Pirminė architektų idėja – didesnio ploto pastatas su vidiniu kiemeliu – nerealizuotas dėl kelio apsaugos zonos reikalavimų. Būtent dėl jų lakoniškas, nedidelio mastelio, su aplinka kontrastuojantis pastatas iškilo ne prie pat kelio, kaip buvo planuota, o sklypo gilumoje.

Leono Garbačausko nuotr.

„Aplinka pati savaime labai ryški: gyvenamųjų namų fasadai, stogai šviečia įvairiausiomis vaivorykštės spalvomis, aplinkui daug chaoso. Jei būtume sekę tuo pat keliu, pastatas pranyktų. Tad apsisprendėme sukurti paprastą, saikingą tūrį – subtilią skulptūrą. Švarus tūris tampa labiau pastebimas“, – komentavo vienas projekto autorių architektas A. Barzda.

Vienaaukštį pediatrijos konsultacijos centrą nuo judraus kelio skiria ažūrinė tvora ir erdvi automobilių stovėjimo aikštelė. Plataus betono takas, vedantis įgilinto įėjimo link, suteikia galimybę nusiteikti laukiančiam „išbandymui“. Priėjęs du pastato įėjimus lankytojas nukreipiamas į profilaktikos arba į sergančiųjų skyrių. Dar prieš įeidamas į vidų vaikas gali prisijaukinti pastatą – paliesti akiai patrauklų šiurkštų betono paviršių. Įėjimus jungia bendras, stiklo vitrina padalytas holas. Du koridoriai su kabinetais abipus sukuria betoniniame kevale taisyklingą, paprastą planą.

Galvodami apie pastato naudotojus, architektai suprojektavo skirtingo aukščio ir dydžio langus, kad ir suaugęs, ir mažas vaikas ar net kūdikis galėtų stebėti aplinką. Užsakovai, anot A. Barzdos, daugiausia pageidavimų išsakė projektuojant pastato vidaus erdves, tačiau paliko visišką laisvę nuspręsti, kaip atrodys 220 kv. metrų ploto pastato fasadas.

Leono Garbačausko nuotr.

Kad išgautų „suglamžytą“ betono tekstūrą, architektai pasirinko surenkamąsias gelžbetonio plokštes ir faktūrinio betono paviršiui formuoti skirtas matricas. Realizuojant projektą paaiškėjo, kad surenkamosios gelžbetonio plokštės racionalesnis sprendimas būtų didelės apimties objektuose. Šis objektas patvirtino tik tai, kad tokia statyba spartesnė.

Interjerą architektai suprojektavo šiltesnį, taip sukurdami šilto ir šalto santykį. Santūrus fasadas ir interjeras, anot A. Barzdos, tinkamas sprendimas Austrijoje ar Šveicarijoje, bet sunkiai priimamas Lietuvoje. „Betonas nėra šalta medžiaga, ji reaguoja į šilumą, saulę, šešėlius. Betonas pats savaime pastatą paverčia estetišku. Vis dėlto, kad neatrodytų, jog siekėme šaltumo, sukūrėme kontrastuojantį interjerą, kuriame įvairios detalės pritaikytos vaikams tyrinėti ir paliesti“, – komentavo pašnekovas.

Taigi interjerą pagyvina žalsva linoleumo danga, medžio apdaila laukiamajame, pakabinami šviestuvai.

Nors architektų vizijose buvo suplanuotas pilkšvas tūris visiškai žalioje aplinkoje ir grasbetonio automobilių stovėjimo aikštelė, realybėje idėjas teko kiek pakoreguoti, kad nekiltų problemų mamoms su vežimėliais ar nestrigtų aukštakulniai. Į vienaaukštį pastatą veda platus betoninis kelias.

Pediatrijos klinikos projektas įgyvendintas per dvejus metus.

Leono Garbačausko nuotr.

Įmonė „Termoinžinerija“: inžinerinių sistemų projektavimas

Bendrovės „Termoinžinerija“ specialistai pediatrijos centre „Pagalba mažyliui“ darbavosi ypač kruopščiai ir atsakingai. Kokybiškai ir profesionaliai viename pirmųjų objektų atlikti darbai pastatų ir inžinerinių tinklų statybos, projektavimo, BIM modeliavimo, projektų vykdymo priežiūros, statybos darbų organizavimo ir valdymo paslaugas teikiančiai įmonei tapo vizitine kortele.

Pediatrijos centre „Pagalba mažyliui“ bendrovės „Termoinžinerija“ specialistams patikėta parengti lauko elektros tinklų, lauko ir vidaus elektroninių ryšių, lauko ir vidaus dujotiekio, vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų, šildymo ir vėdinimo, vidaus elektrotechnikos, apsauginės ir gaisrinės signalizacijos projektus.

Bendrovės vadovas Tadas Valkiūnas teigia subūręs kompetentingą inžinierių komandą, tad užsakovams įmonė gali pasiūlyti visas reikiamas pastato inžinerinių dalių projektavimo paslaugas.

Architektams darbą palengvina tai, kad neprireikia ieškoti atskirų dalių projektuotojų ar sudarinėti keliolikos sutarčių – visos paslaugos gaunamos iš vienų rankų, taigi, bendradarbiavimas tampa gerokai paprastesnis, taip pat aišku, kas atsakingas už atliktus darbus. Įmonės „Termoinžinerija“ tikslas – užsakovui pasiūlyti tik inovatyviausius ir racionaliausius inžinerinius sprendimus, kurie visada būtų įgyvendinami kokybiškai ir laiku.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video