Top Baneris

Užupio gyventojams pristatytos čia kuriamo Architektūros parko naujienos

2016 liepos 8 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pagal sostinės rajonų lankymo planą, meras Remigijus Šimašius apsilankė ir Užupyje. Prieš susitikimą su bendruomene Vilniaus meras apžiūrėjo ką tik suremontuotą Paupio pėsčiųjų tiltą, jungiantį Užupį ir Tymo kvartalą, apžiūrėjo Užupio meno inkubatorių. Čia erdvę kūrybai ir saviraiškai randa sostinės menininkai. Naujose erdvėse – Užupio g. 2 ir Krivių g. 10 – sudarytos sąlygos nuolat reziduoti 30–70 menininkų. Vilniaus savivaldybė kartu su Dailės akademija ir Užupio meno inkubatoriumi pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria sieks kurti bendras veiklas, organizuoti įvairius renginius, priimti reziduojančius menininkus bei kurti išskirtinę meno meką Vilniuje. Bendradarbiavimo sutartis leis į Užupio meno inkubatoriaus valdymą bei veiklos organizavimą įsijungti visą bendruomenę bei būti jos dalimi.

Galerijoje „Kalnas“ vykusiame susitikime su Užupio gyventojais aptartos svarbios bendruomenės kylančios problemos: eismo organizavimas, rajono užstatymas, įgyvendinami projektai ir kt.

uzupis_160708_5

Vilniaus miesto Paupio teritorijoje buvusi beveik 5 ha apleista gamyklos „Skaiteks“ teritorija netrukus virs patrauklia gyvenamąja zona. Nuo Užupio iki Belmonto miško besidriekiantys Vilnios krantai taps išskirtiniu sostinės kvartalu. Šiuo metu jau baigiami rengti Architektūros parko investiciniai projektai. Projekto metu 2016-2019 metais bus tvarkomos Vilnios upės pakrantės Pietinėje tikslinėje teritorijoje, įrengiama visa reikiama rekreacinė infrastruktūra, dviračių bei pėsčiųjų takai, pėsčiųjų tiltas. Paplaujos rajone bus įrengtas bulvaras su rekreacine įranga, bus tvarkomi erozijos pažeisti Vilnios upės šlaitai. Projekto vertė siekia 13 mln. eurų.

Šią vasarą atnaujintas medinis Paupio pėsčiųjų tiltas, jungiantis Užupį ir Tymo kvartalą. Specialistams atlikus prieš kone pusantro šimto metų pastatyto tilto apžiūrą paaiškėjo, kad pėsčiųjų dalyje esančios medinės dalys yra supuvusios ir jas būtina pakeisti naujomis. Remonto metu pakeistos pėsčiųjų tilto medinės dalys abejose tilto pusėse, įstatytos naujos. Kapitalinis Paupio tilto remontas pastarąjį kartą buvo atliktas prieš daugiau nei 60 metų. Paupio tiltas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.

uzupis_160708_2

Šįmet neatpažįstamai pasikeitusios Užupyje esančios senosios žydų kapinės – puikus pavyzdys, kaip bendruomenės pastangomis ir nedidelėmis finansinėmis išlaidomis pagražinti gyvenamąją aplinką. 11 ha teritorijoje atsivėrė alėjos, takai, įrengti informaciniai stendai. Vilniaus savivaldybė, bendradarbiaudama su žydų bendruomene, šiomis kapinėmis ėmė rūpintis praėjusių metų rugsėjį: pašalino brūzgynus, dėl kurių nedaugelis vilniečių iki šiol žinojo, kad Olandų gatvėje yra tokios senos žydų kapinės, sutvarkė mišką, suformuodama kraštovaizdį ir pritaikė teritoriją lankymui.

uzupis_160708_4

Iki 1946-ųjų veikusios žydų kapinės buvo sunaikintos sovietmečiu ir per daugelį metų buvo apaugę brūzgynais. Kapinės anksčiau užėmė 11 ha teritoriją, kurioje per visą veikimo laikotarpį palaidota apie 70 tūkst. žmonių. Tarp jų – ne vienas iškilus žydų tautos mokslo, kultūros, visuomenės veikėjas, prisidėjęs prie žydų kultūros puoselėjimo Vilniaus krašte.

Tam, kad Senamiesčio skverai būtų apsaugoti nuo užstatymo ateityje, miesto taryba pasirašė rezoliuciją, kuriama nepritariama istorinio užstatymo atkūrimui tokiose išskirtinės visuotinės vertės Vilniaus senamiesčio dalyse kaip Užupio, Vokiečių g., K. Sirvydo, Rūdninkų, Lazdynų Pelėdos skverai, aikštė prieš Lietuvos nacionalinę filharmoniją ir kt.

uzupis_160708_1

Užupio dydis siekia pusę kvadratinio kilometro. Tai gana uždara teritorija, kurią iš trijų pusių nuo Senamiesčio skiria upė, iš kitos pusės – stačios kalvos ir pramoninis rajonas. Užupis – menininkų rajonas, vadinamas Užupio respublika. Kūrybinga bendruomenė rengia originalias šventes ir akcijas. Jos garbės piliečiais yra lietuvis išeivis Jonas Mekas – avangardinio JAV kino pradininkas, Tibeto dvasinis vadovas Dalai Lama, Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ir kitos išskirtinės asmenybės. Čia gausu meno galerijų, amatų dirbtuvių, jaukių kavinių. Aikštėje – Užupį globojantis angelas, upės krantinėje – Užupio undinėlė. Šv. Baltramiejaus bažnyčia (Užupio g. 17 A) Užupyje yra mažiausia bažnyčia Vilniuje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video