Universalusis dizainas – architektūros kokybės kriterijus

Universalusis dizainas – architektūros kokybės kriterijus

Trečia, vartotojų įtraukimo – universalusis dizainas kuriamas glaudžiai bendradarbiaujant su vartotojais.

Kas tinka neįgaliajam – tinka daugeliui kitų vartotojų. Neįgaliesiems pritaikytos priemonės turi tikti ir kitiems vartotojams.

Universaliojo dizaino principai

Universaliojo dizaino principai yra tam tikros normos, kuriomis remiantis vertinama ir kuriama aplinka bei objektai, pritaikyti maksimaliam naudotojų skaičiui. Pavyzdžiui, lygių galimybių principas, kai tie patys produktai būna tinkami ir patrauklūs visiems, pagal galimybes identiški, arba ekvivalentūs, neatskiria ir nestigmatizuoja, užtikrina privatumą, saugumą, atrodo estetiškai ir patraukliai. Lygių galimybių principo įgyvendinimo lygmens negalima įvertinti absoliučiais skaičiais, tačiau galima nustatyti, kokiu mastu produktą galėtų naudoti visuomenė. Lygių galimybių principas – tai veiksmai ir priemonės, skirtos blogesnėje padėtyje esančių asmenų padėčiai pagerinti (pozityvi diskriminacija), galimybėms suvienodinti.

Dar vienas principas – lankstumo, kai produktas pritaikomas įvairioms funkcinėms galimybėms: galima pasirinkti naudojimosi būdą, tinka dešiniarankiams ir kairiarankiams, padeda produktu naudotis tiksliai pagal paskirtį, yra pritaikytas prie vartotojo tempo.

Paprasto ir intuityvaus naudojimo principas reiškia, kad produktą lengva suprasti nepriklausomai nuo vartotojo patirties, žinių, kalbos, gebėjimo susikoncentruoti; jam nebūdingas nebūtinas sudėtingumas; jis atitinka vartotojo lūkesčius ir intuiciją, platų kalbos ir raštingumo gebėjimų spektrą; informacija išdėstoma pagal svarbumą ir pan.

Tinkama informacija – būtinos efektyvios informacijos pateikimas atsižvelgiant į sensorinius vartotojų gebėjimus (regėjimas, klausa), skirtingų modifikacijų (piktogramos, žodinė, taktilinė) naudojimas, maksimalus skaitomumas, elementų išskirstymas taip, kad juos būtų galima apibūdinti (pavyzdžiui, rengiant instrukcijas ar nuorodas), suderinamumas su įvairiomis techninės pagalbos priemonėmis, kuriomis naudojasi asmenys, turintys sensorinių sutrikimų.

Tolerancija klaidai – minimali žalos ir nepageidaujamų padarinių tikimybė suklydus ar atlikus nereikalingus veiksmus: detalės turi būti išdėstytos taip, kad tikimybė suklysti ar patirti žalą būtų minimali; dažniausiai naudojami elementai turi būti labiausiai prieinami, o pavojingi elementai pašalinti, izoliuoti arba uždengti; turi būti numatomi įspėjimai apie gresiantį pavojų ar galimas klaidas.

Mažiausios fizinių jėgų sąnaudos – produktas tinkamas ir patogus naudotis nededant daug fizinių pastangų, reikalauja minimalaus sukauptų fizinių pastangų palaikymo laiko.

Tinkamas dydis ir erdvė – dydis ir erdvė nustatomi prieinamumui pasiekti, valdyti ir naudotis nepriklausomai nuo kūno dydžio, padėties ir judumo (mobilumo). Būtina numatyti vedančiąsias linijas į pagrindinius objektus visiems sėdintiems ar stovintiems vartotojams, įrengti patogias prieigas prie objektų visiems vartotojams, pasilaikymo elementus (rankenas, ranktūrius, porankius) pritaikyti įvairiems plaštakų dydžiams.

Universaliojo dizaino idėjų sklaida ir įgyvendinimas Lietuvoje

2014–2020 metų nacionalinės pažangos programa rengiama siekiant įgyvendinti Lietuvos pažangos strategiją „Lietuva 2030“ ir sukurti pažangią, modernią bei stiprią valstybę, pasižyminčią sumanios visuomenės, sumanios ekonomikos ir sumanaus valdymo derme.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai