Blog

Ugdymo įstaigų aplinkos kokybei – nauja kartelė

Donato Rukšėno nuotr.

Tarptautinės Amerikos mokyklos priestatas – unikalus objektas Lietuvoje veikiančių ugdymo įstaigų istorijoje. Architektų ir mokyklos vadovų ambicija istorinėje miesto dalyje įkurdinti sudėtingos struktūros kone 1654 kvadratinių metrų ploto priestatą, kurioje tilptų sporto salė, valgykla, kabinetai, poilsio kambariai, tapo nemenku iššūkiu statybininkams. Ir ne tik dėl to, kad teko atlikti sudėtingą užduotį – pastatą įgilinti Subačiaus gatvės kalvos šlaite. Priestato statyboms buvo skirtas gana trumpas laikas – vieneri mokslo metai.

Mokyklos priestatas – istorinių pastatų apsuptyje

Tarptautinės Amerikos mokyklos priestatas iškilo išraiškingo reljefo sklype, UNESCO saugomoje Vilniaus istorinio centro teritorijoje, greta Švč. Jėzaus širdies bažnyčios ir seserų vizitiečių bei Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčios ir misionierių vienuolyno. Statybos darbai istoriniame Vilniaus priemiestyje griežtai reglamentuojami, tad prieš pradedant juos buvo privalu atlikti kompleksinius istorijos, archeologijos, geologijos tyrimus. Be to, net menkiausius darbus nuolat stebėjo archeologai.

Tarptautinės Amerikos mokyklos priestato projektą parengę architektai Jamesas Normanas Fergusonas ir Daina Ferguson paaiškino, kad visą sklypą galima sudalyti į tris skirtingo lygio teritorijas. Apatinė terasa su mokyklos pastatu – ant šlaito ties Subačiaus gatve, už jos, ties pietine sklypo riba – viršutinė terasa su buvusio vaikų darželio žaidimų aikštelėmis, kur dabar pastatytas mokyklos priestatas, trečioji, aukščiausioji, dalis – buvusi vienuolyno Rojaus sodo (daržo) teritorija su išlikusiais plytų mūro tvoros fragmentais.

Užsakovai šioje griežtų paveldosaugos reikalavimų suvaržytoje teritorijoje pageidavo įsirengti FIBA reikalavimus atitinkančią sporto salę.

Architektų prioritetas – kokybiškai sutvarkyta aplinka

Mokyklos priestato vieta pasirinkta neatsitiktinai: toje vietoje reljefas buvo pakeistas dar 1972 metais, kai terasoje, nuo Subačiaus gatvės pakilusioje apie 6,5 metro, buvo pastatytas tipinis vaikų darželio-lopšelio pastatas su fontanu ir vaikų žaidimų aikštelėmis. Tuomet statybų metu buvo lyginamas gruntas, išlieta asfalto danga, įrengti asfaltuoti takeliai, betoniniai laiptai, nutiesta šilumos trasos atšaka, įsikertanti į šlaito viršuje nutiestą miesto šilumos trasos koridorių. Antra vertus, priestatas, iškilęs už esamo mokyklos pastato, dėl šlaito reljefo ir želdynų nuo senamiesčio pusės beveik nematomas. Sporto salės grindis įgilinus iki rūsio lygio, jos aukštis neviršija esamo pastato aukščio, o žvelgiant iš viršaus žaliasis sporto salės stogas susilieja su Subačiaus kalvos želdynais.

busto_investicijos_logo

Atliko metalo konstrukcijų, stogo skardinio pakloto bei fasadų įrengimo darbus.

Mokyklos priestato projektas pradėtas rengti 2010 metais. Pirmą kartą susitikę su tuomečiu mokyklos direktoriumi ir projekto iniciatoriumi Robertu Hinmanu įvertinti aplinkos, architektai sužavėti nebuvo: ugdymo įstaigos sklypas buvo mažesnis nei dabar, aptvertas tvora, o už šios – apleista, šiukšlynu ir asocialių žmonių prieglobsčiu virtusi teritorija. Tik išvalius šiukšles ir iškirtus savaiminius krūmynus atsivėrė gamtinis reljefas, pagerėjo senamiesčio apžvalga, sąlygos augti atskiriems medžiams ir jų grupėms. Architektų sprendimu, sklype pasodinta gyvatvorių, šermukšnių gojelis, vertingų, esamą želdyną papildančių medžių.

Atliko aplinkos apželdinimo darbus.

Atliko aplinkos apželdinimo darbus.

Viršutinėje terasoje, buvusio Rojaus sodo vietoje, vaikams įrengta poilsio zona su simboliniu vaismedžių sodu. Leisdamiesi žemyn moksleiviai gali ne tik apžiūrėti žaliąjį sporto salės stogą, bet ir grožėtis vaizdinga senamiesčio panorama. Žemutinėje sklypo terasoje įrengta dirbtinės žolės sporto aikštelė. Iš čia patenkama į automobilių stovėjimo aikštelę, greta kurios įrengti stovai dviračiams.

Vienas svarbiausių užsakovų reikalavimų buvo kuo sveikesnė ir saugesnė aplinka vaikams, tad sklype panaudotos neslidžios, praplauto paviršiaus betono trinkelės šiurkščiu paviršiumi. Šlaitai pirmiausia padengti kokoso plaušo tekstile, tik tuomet apsėti veja. Organinė tekstilė skirta sutvirtinti kalvos šlaitus: mat kol sudūla tekstilė, sutvirtėja vejos šaknynas, kuris ir sulaiko gruntą. Mokyklos teritoriją apšviečia šviesos diodų šviestuvai.

Statybininkams – neįprastas darbų eiliškumas

Bituminė hidroizoliacinė ritininė stogo danga.

Bituminė hidroizoliacinė ritininė
stogo danga.

Kol kas sostinėje pastatų su žaliuojančiu stogu nėra daug, juolab senamiestyje. Šis sprendimas, architektės teigimu, jautrioje teritorijoje pasiteisino ypač: gana didelio tūrio pastatas (daugiau nei 12 tūkst. kubinių metrų) buvo maksimaliai integruotas į žaliąją kalvą, tapo jos dalimi, tad žiūrint iš šono statinys neatrodo masyvus.

Priestato pamatai – „Berlyno“ tipo atraminės sienos ir gręžtiniai poliai. Monolitines atramines sienas, kurių aukštis siekė nuo 4 iki 8,25 metro, laiko dviejų lygių nuolatiniai inkarai. Pastatas pradėtas statyti iš viršaus žemyn, o ne, kaip įprasta, iš apačios į viršų. Ši technologija užtikrino, jog atraminės konstrukcijos atlaikys joms tenkančias apkrovas.

Visus mokyklos priestato statybos darbus atlikusios bendrovės „Merko statyba“ projekto vadovas Žilvinas Pakutinskas pasakojo, kad šiame objekte iššūkių nestigo: pirmiausia teko paskubomis įrengti naują šiluminę trasą – esama trasa trukdė statyboms, be to, artėjant šaltajam sezonui, moksleiviai negalėjo likti be šilumos ir karšto vandens. Statybos darbai vyko veikiančios mokyklos teritorijoje. Kadangi ugdymo procesas nebuvo stabdomas, statybininkai stengėsi netriukšmauti pamokų metu, o darbus vykdyti laikydamiesi visų saugumo reikalavimų.

zali_stogai_logo

Įrengė AISV sporto salės želdintą stogą.

Gruntinio žaliojo stogo konstrukcija įrengta naudojant kompleksišką vokiečių gamintojo sistemą. Pasirinktas ekstensyvus, priežiūrai nereiklus 12 rūšių šilokais padengtas stogas. Šilokai užkloja žemę tankiu kilimu, patys kaupia drėgmę, išsiskiria lapų ir žiedų įvairove. Žaliąjį stogą laiko metalinė santvarų sistema.

Priestato fasadas – vėdinamasis, apdailai panaudotos keraminės plokštės. Pastato langų ir durų konstrukcijos – aliuminio, daliai vitrininių langų panaudotos ugniai atsparios konstrukcijos.

Be sporto salės, rūsio lygyje suprojektuotos persirengimo patalpos ir sanitariniai mazgai, erdvė repeticijoms, techninės patalpos. Pirmajame aukšte – mokyklos kavinė, sanitariniai mazgai, sporto salėje įrengtas perimetrą juosiantis bėgimo takelis.

Salė – ir sporto varžyboms, ir kultūros renginiams

Naujoji salė – universali: joje vyks krepšinio, tinklinio varžybos ir mokyklos kultūros renginiai. Sporto salės grindims pasirinkta tokios paskirties pastatams ypač tinkama 9 milimetrų storio PVC danga. Salės sienų apdailai panaudotos ekologiškos, smūgiams atsparios gipso plaušų plokštės. Dar svarbiau, kad jos, padengtos natūraliu keratino baltymu, išgautu iš avies vilnos, absorbuoja ir neutralizuoja lakiuosius organinius junginius (LOJ).

topdecor_logo

Patalpų grindų įrengimo darbai.

Specialiai suprojektuoti ir įrengti du pagrindiniai krepšiai salės galuose gali būti automatiškai pakeliami, be jų, įrengti dar 4 mažesni šoniniai krepšiai. Prie stogo santvaros pritaisyta užuolaida, galinti padalyti sporto salę dvi dalis. Teleskopinės konstrukcijos žiūrovų tribūnose vienu metu gali tilpti iki 252 žmonių.

Sporto salės aukštis daugiau kaip 8 metrai iki santvarų apačios, plotas – maždaug 800 kv. metrų. Patalpos aukštį horizontaliai sudalija bėgimo takelis, įrengtas pastato pirmo aukšto lygyje, horizontali turkio spalvos trauka virš jo ir salės viršuje esanti langų juosta. Takelį laikančios metalinės atramos-piliastrai ir 2,65 metrų aukščio sienos, padengtos minkšta 19 milimetrų storio elastine danga, atsparia smūgiams.

Natūrali šviesa į patalpas patenka pro šiaurinėje pusėje salės viršuje esančius langus, todėl sienoms pasirinkta šviesi, šilto pilko atspalvio spalva, o apatinei salės daliai – gelsva veltinio apdaila. Taip pat – šviesiai pilka grindų PVC danga. Interjeras veikia kaip fonas, pagrindinis dėmesys skiriamas sportuojantiems moksleiviams. Kai kurie sienų dekoro elementai kol kas neįgyvendinti, juos ketinama realizuoti ateityje.

Plieninės konstrukcijos.

Plieninės konstrukcijos.

Patalpos išdažytos ekologiškais, alergijos nesukeliančiais dažais. Visuose sanitariniuose mazguose atsisakyta įprastų plytelių, grindys ir sienos padengtos PVC dangomis. Aštrūs sienų kampai užapvalinti. Ypač šviesi valgykla, įrengta pirmame pastato aukšte. Saulės šviesa į ją patenka pro šonines vitrinines sienas. Nedidelė repeticijų salė šalia sporto salės – su transformuojamomis atitvaromis.

Senajame mokyklos pastate taip pat rekonstruoti lauko – lietaus nuotekų ir vandentiekio – inžineriniai tinklai.

Bendrovė „ConsAliter“: mūro ir apdailos darbai

 

consaliter_logo_newStatybų bendrovė „ConsAliter“ į Tarptautinės Amerikos mokyklos priestato statybos procesą įsijungė nuo pat pradžių – vos atsiradus pamatams.

Pirmoji įmonės specialistams patikėta užduotis – laikančiųjų ir vidinių sienų mūro darbai. „ConsAliter“ darbuotojams teko įveikti nemaža iššūkių: mūro darbus sunkino nepalankus darbų atlikimo laikas – rudens pabaiga, be to, ne kartą prireikė didinti arba mažinti darbuotojų skaičių objekte, perplanuoti darbus, laiku užtikrinti medžiagų pristatymą į statybų aikštelę.

Nebuvo paprasta ir organizuoti darbus, mat patekti į statybvietę buvo galima tik vienu siauru privažiavimo taku. Nekart reikėjo ieškoti sprendimų, kaip laiku pristatyti reikiamas medžiagas, jas iškrauti, sandėliuoti.

Įvertinus tai, kad objekte dirbo keli rangovai, teko labai kruopščiai planuoti darbus, mat ir kitiems tekdavo susidurti su panašiomis užduotimis. Įmonės „ConsAliter“ specialistai gyrė profesionalų projekto valdytojų – „Merko statybos“ – darbą. Laikas objekte buvo planuojamas kelių valandų tikslumu – sunkesnis uždavinys būdavo tuos planus įgyvendinti, atsižvelgiant į oro sąlygas, projektinių sprendimų korekcijas. „ConsAliter“ susitvarkė be priekaištų – visi mūro darbai atlikti laiku ir kokybiškai.

Dar viena bendrovei šiame objekte patikėta užduotis – apdailos darbai. Tiesa, apdailą teko atlikti ir senajame mokyklos pastate, tad ir darbų apimtis buvo nemenka, ir darbų terminai suspausti, nes užbaigti visus darbus buvo privalu iki rugpjūčio vidurio – mokslo sezono pradžios. Visus darbų atlikimo etapus griežtai kontroliavo projekto valdytojai ir techniniai prižiūrėtojai.

Šiuo metu statybų bendrovėje „ConsAliter“, kurios pagrindinė veikla – vidaus interjerų restoranams bei kavinėms įrengimas, dirba daugiau kaip 60 darbuotojų.

 RĖMĖJO TURINYS 

Bendrovė „Kamitra ir ko“: aplinkos tvarkymo darbai

Tarptautinės Amerikos mokyklos priestato sklypo vieta Vilniaus istorinio centro teritorijoje yra pakankamas įpareigojimas į darbus žiūrėti ypač atsakingai. Įmonė „Kamitra ir ko“ ir laikėsi šios pozicijos: patį sklypą ir greta esančią teritoriją sutvarkė pasitelkę tik aukštos kokybės, sertifikuotus gaminius, modernią techniką ir, kas svarbiausia, tik kvalifikuotus ir patyrusius darbuotojus.

Bendrovės „Kamitra ir ko“ specialistai šiame objekte paklojo betonines trinkeles, plytelių dangas, įrengė vejas, pasivaikščiojimo takus, vaismedžių sodą, lietaus vandens nuvedimo, drenažo sistemas ir kt. Ugdymo įstaigos bendruomenei taip pat buvo įrengti modernūs sporto aikštynai, saugios, šiuolaikiškos vaikų žaidimo aikštelės, pasivaikščiojimo takai, erdvios automobilių stovėjimo vietos.

Kadangi pastatas ir aplinkinės erdvės suprojektuotos nekeičiant bendro reljefo, įrengiant vejas stačiuose šlaituose šios papildomai sutvirtintos tinklais – šlaitų eroziją stabdančiais dembliais iš kokoso pluošto.

Įmonės „Kamitra ir ko“ projektų vadovas Dainius Dagys pasidžiaugė puikiai organizuotu statybos procesu: tinkamai pasirinkti statybos partneriai, nuosekliai organizuoti darbai, operatyviai išspręstos visos iškilusios problemos lėmė, kad projektas buvo sėkmingai įgyvendintas per palyginti trumpą laikotarpį.

Bendrovės „Kamitra ir ko“ techninis direktorius Artūras Gribulis pabrėžė bendrovės „Merko statyba“ indėlį: visi darbai kokybiškai ir laiku atlikti dėl sklandaus projekto vadovo Žilvino Pakutinsko ir jo komandos darbo.

Pagrindinės bendrovės „Kamitra ir ko“ veiklos kryptys – aplinkos tvarkymo darbai, gatvių ir kelių tiesimo bei žemės darbai, transporto ir mechanizmų nuomos paslaugos.

kamitra_logo

 RĖMĖJO TURINYS 

Bendrovė „Interviris LT“: inžineriniai projektai

interviris_logoTarptautinės Amerikos mokyklos priestate vidaus inžinerinių sistemų – šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo, taip pat vandentiekio bei nuotekų – įrengimo darbai patikėti bendrovei „Interviris LT“.

Ir mokyklos sporto salėje, ir kitose patalpose įrengtas grindų šildymas. Grindyse sumontuoti universalūs plastikiniai vamzdynai ir kolektoriai. Šiame objekte pasirinkti ypač kokybiški ir novatoriški Vokietijos vandens inžinerinių sistemų kūrėjos ir gamintojos – „TECE GmbH“ – produktai.

tece_logoŠildomosioms grindims naudojama universali „TECEflex“ plastikinių vamzdžių sistema. PE-MDXc vamzdžiai išsiskiria elektronų pluoštu sujungta struktūra, o dėl naudojamos MD-PE medžiagos yra lankstūs, penkiasluoksniai, viduje turi apsaugos nuo deguonies difuzijos sluoksnį, kuris efektyviai apsaugotas nuo pažeidimų.

Sistema labai patogi montuoti ir patikimai tarnauja kelis dešimtmečius.

Mokyklos priestato patalpose sumontuotos ir to paties gamintojo „TECE GmbH“ potinkinės sistemos ant sienos montuojamiems unitazams. Universalūs „TECEprofil“ sieniniai moduliai išsiskiria plačiomis panaudojimo galimybėmis, TECE potinkinės sistemos pasirinktos dėl kokybės ir patikimumo.

Visose patalpose įrengta ir rekuperacinė sistema.

 RĖMĖJO TURINYS 

Parašykite komentarą

Atsiliepimų nėra.