Top Baneris

Tyrimas: vilniečiai įvertino gyvenimo kokybę sostinėje ir įvardijo opiausias miesto problemas  (2)

2023 rugpjūčio 3 d.
Paupys 3 scaled
„Darnu Group“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Nekilnojamojo turto bendrovė „Darnu Group“ inicijavo išsamų Vilniaus gyventojų tyrimą „Gyvenimo kokybė“, kurio metu vilniečiai įvertino 5 svarbiausius kokybiško gyvenimo mieste aspektus: susisiekimą, saugumą, švarą ir tvarką, žaliąsias ir laisvalaikio erdves bei paslaugų pasiūlą. Tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti, kaip miestiečiai vertina savo gyvenamąją aplinką, ir įvardyti esmines sritis, kurias reikia tobulinti.

Tyrimas atskleidė, kad nepaisant dažnai linksniuojamų Vilniaus susisiekimo problemų, šį gyvenimo kokybės aspektą gyventojai vertina geriausiai – vidutiniškai 7,4 balo iš 10. Prasčiausiai iš tirtų aspektų vilniečiai vertina paslaugų pasiūlą – tik 6,3 balo. Saugumą Vilniaus gyventojai vertina 6,9 balo, švarą ir tvarką mieste – 6,7 balo, o žaliąsias ir laisvalaikio erdves – 6,6 balo iš 10.

Paupys2
„Darnu Group“ nuotr.

Susisiekimas Vilniuje – tobulintinas 

Nepaisant to, kad bendras susisiekimo vertinimas, lyginant su kitomis sritimis, yra aukščiausias, vos 4 iš 10 vilniečių mano, jog situacija šioje srityje gerėja. Tyrimas atskleidė, kad labiausiai vilniečiai yra nepatenkinti galimybėmis statyti automobilį (5,1 balo iš 10), transporto kamščiais (5,8) ir pėstiesiems skirtų šaligatvių būkle (5,9). Susisiekimo atžvilgiu geriausiai vertinamos galimybės mieste keliauti viešuoju transportu – sostinės gyventojai teigiamai vertina jo kursavimo dažnį (7,2) ir maršrutų pasiūlą (7,4).

„Darnu Group“ inicijuotas tyrimas atskleidė, kad saugumo aspektu beveik 60 proc. vilniečių pokyčių mieste nemato. Visgi didžioji dalis gyventojų teigia, kad su rimtais nusikaltimais kaimynystėje per pastaruosius metus susidurti neteko. Rečiausiai susiduriama su įvairiomis vagystėmis (7,6 balo iš 10) bei gaisrais (7,5), o dažniausiai – su eismo įvykiais (5,1). 

Vertindami švarą ir tvarką mieste, beveik 40 proc. vilniečių mano, kad šiuo aspektu Vilnius juda į priekį. Geriausiai vertinamos sudaromos galimybės rūšiuoti šiukšles (7,4 balo iš 10) bei gyvenamosios aplinkos triukšmingumas (6,7). Kaip labiausiai apleistas sritis vilniečiai įvardija bendruomenių iniciatyvas švarai ir tvarkai palaikyti (4,9) bei šaligatvių ir gatvių priežiūrą, jų valymą (5,8). 

Opiausia problema – paslaugų pasiūla

Tyrimo duomenys patvirtino, kad 93 proc. vilniečių gyvenimo kokybei svarbios aplink jų rajoną esančios žaliosios ir laisvalaikio erdvės, tačiau tik mažiau kaip pusė apklaustųjų (41 proc.) teigia, kad šalia jų gyvenamosios vietos tokių erdvių būklė pagerėjo. 

Pasak miestiečių, šalia jų gyvenamosios vietos yra pakankamai parkų (7,3 balo iš 10) ir kitų žaliųjų erdvių (7,1). Tačiau jie itin pasigenda kultūros ir meno objektų (4,9) vandens telkinių (5,4) bei suformuotų erdvių bendravimui su kaimynais, tokių kaip suoliukai ar laužavietės (5,9). 

Tyrimas atskleidė, kad opiausia Vilniuje vyraujanti problema, daranti įtaką gyvenimo kokybei, yra viešųjų ir privačiųjų paslaugų pasiūla. Vos mažiau nei trečdalis (31 proc.) respondentų teigia, kad situacija šuo aspektu gerėja, o beveik 60 proc. apklaustųjų  mano, kad ji nepakito. 

Labiausiai vilniečiams šalia jų gyvenamosios vietos trūksta pramogų erdvių (5,3 balo iš 10), galimybių lankyti įvairius būrelius (6) ar užsiimti kita ikimokykline arba popamokine veikla (6,1). Nepaisant to, prekybos vietų ir komercinių paslaugų pasiūla vertinama pakankamai gerai – atitinkamai 7,6 ir 7,2 balo. 

Paupys
„Darnu Group“ nuotr.

„Ranka pasiekiama paslaugų įvairovė yra bene esminė kokybiško gyvenimo mieste sąlyga, kuri daro įtaką ne tik patogiai kiekvieno mūsų kasdienybei, bet sprendžia ir susisiekimo, taršos problemas, padeda taupyti laiką. Kartu tai užtikrina miesto bei atskirų jo dalių – rajonų – gyvybingumą, neleidžia jiems ištuštėti po darbo valandų ar savaitgaliais. Todėl siekiant gerinti šią padėtį mieste, būtina vengti ydingos plėtros praktikos, kuomet konkrečioje teritorijoje statomi pavieniai daugiabučiai, negalvojant apie bendrą aplinkinę infrastruktūrą ir jos kuriamą vertę žmogui“, –  sako „Darnu Group“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė.

Visi tyrimo rezultatai skelbiami svetainėje: Gyvenimo kokybė mieste: ko reikia Vilniaus gyventojams? | Darnu Group

Tyrimą „Gyvenimo kokybė“ atliko bendrovė „Spinter tyrimai“, kuri apklausė 1024 respondentus, reprezentuojančius visus Vilniaus gyvenamuosius rajonus. Tyrimas atliktas 2023 m. pirmąjį pusmetį.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • V

    2023-08-06, 9:04  

    Kokia galimybė atvažiuoti, privažiuoti, pasistatyti auto, toks miesto gyvybingumas. Miestui nereikia turistų nei savų, nei užsieniečių.

  • Ainiai

    2023-08-04, 1:01  

    daug kur pastatų būklė yra apgailėtina . Sienos daug kur ištepliotos grafičiais, šaligatvių danga daug kur siaubinga , namų sienos pūna , balkonai kvailai atrodo su tais žaliais tinklais , sovietiniai namai nerenovuoti , važiuojant iš oro uosto tie Naujininkų daugiaaukščiai atrodo kaip koks Bangladešas .

Rekomenduojami video