Akustinis komfortas pastatuose kelia vis didesnį susirūpinimą. Augant miestams, vystantis pramonei, o technologijoms žengiant į priekį, tiek pastatų viduje, tiek išorėje ženkliai išaugo triukšmo rodikliai. Siekiant juos sumažinti ir pagerinti gyvenimo kokybę, tenka ieškoti efektyvių formulių, kaip izoliuoti triukšmą.
Gyventojus veikia oru sklindantis triukšmas (pokalbis, muzika) bei smūginis triukšmas, kylantis dėl vibracijų, perduodamų per pastatų konstrukcinius elementus (žingsnių garsas, lifto sukeliama vibracija). Nors ne visi į garsą reaguoja vienodai, triukšmu laikomas bet koks nepageidaujamas garsas, sukeliantis nemalonų ar varginantį pojūtį žmogaus ausyje. Triukšmo poveikiu žmogaus psichologinei ir fizinei sveikatai mokslininkai neabejoja – nuolatinis triukšmas didina streso lygį, trukdo susikaupti.
Kokybiškos garso izoliacijos poreikį pabrėžia „Akustika plius“ vadovas, akustikos, garso izoliacijos ir triukšmo kontrolės konsultantas Viktoras Mekas, akcentuodamas, kad šiandien žmonės gyvena supami nuolatinio triukšmo: „Latentinis triukšmas yra vienas pavojingiausių, jis visą laiką greta mūsų, bet nefiksuojame jo kaip pavojaus sveikatai. Žmonijos istorijoje nenatūralus triukšmas (pramonė, transportas) skaičiuoja dar tik dešimtmečius (garo variklis, pramoninė revoliucija), todėl mes prie jo nesame prisitaikę ir tik dabar pradedame jausti ilgalaikes
pasekmes.“
„Anksčiau pastatų konstrukcijos būdavo masyvios – maži langai, mažiau triukšmo šaltinių, mažesnis gyventojų tankumas. Bėgant laikui daugėjo daugiabučių, stiprėjo pramoninis triukšmas, vystėsi statybų technologijos (mažinami statybų kaštai, greitinami procesai, lengvinamos konstrukcijos). Dėl anksčiau minėtų priežasčių, nebegalime statyti šiuolaikinių pastatų naudodami 20 a. medžiagas ir senas technologijas. Pusės metro siena iš plytų pakeista lengvomis daugiasluoksnėmis konstrukcijomis, todėl turi būti keičiamas ir požiūris į vibracijų, triukšmo izoliaciją“, – išskiria V. Mekas.
Specialistas pabrėžia, kad, praradus masę, bet siekiant užtikrinti garso izoliaciją, konstrukcijos turi būti jungiamos per elastingas jungtis, kurios leistų perduoti mažiau triukšmo, vibracijų į kitas patalpas. Konstrukcijų atskyrimas ir vibroizoliacinės medžiagos tam yra tinkamiausi sprendimai.
Vibroizoliacinis paklotas – kelias į komfortą
Vienas efektyvesnių metodų, padedančių pagerinti triukšmo izoliaciją ir užtikrinti grindų ilgaamžiškumą, – klojamas grindinis sluoksnis – paklotas – ant betono, plytelių ar kito pagrindo po grindų danga. Plika akimi nematomas, tvirtas grindų pagrindas gali ne tik pailginti grindų eksploatavimo laiką, tačiau ir padėti užtikrinti akustinį komfortą. Jis sumažina žingsnių keliamą triukšmą patalpoje ir smūginio garso perdavimą į gretimas patalpas.
Lietuvos ir Portugalijos UAB „Ferimpex“, atstovaujanti portugalų kamščio gaminiams, kamštinėms grindų, sienų ir techninėms dangoms, šalies rinkai pasiūlė didžiausios kamščio produktų gamintojos „Amorimcorkcomposites“ kamštinius paklotus, kuriuos galima naudoti su įvairių tipų grindų gaminiais.
Kamštinės arba perdirbtų medžiagų pagrindu pagamintos pakloto dangos garantuoja geras eksploatacines savybes ir tvarumą. Dangos yra ekologiškos, itin mažo svorio, stabilių matmenų ir išsiskiria paprastu montavimu. Jos efektyviai sugeria žingsnių garsus, mažina triukšmo perdavimą patalpose, pasižymi šilumą izoliuojančiomis savybėmis, yra atsparios drėgmei bei gniuždymui.
„Akustika plius“ vadovas V. Mekas pažymi, kad labai dažnai sulaukia skundų, kai, atsikraustę į naują butą ar pasikeitus kaimynams, gyventojai skundžiasi smūginio garso izoliacija, kurią lemia kaimynų žingsniai, krentantys daiktai ar kiti veiksniai:
„Pirmiausia siūlau problemą spręsti ten, kur ji susidaro, šiuo atveju – smūgio vietoje, grindyse. Retai kada dar būna galimybė įrengti izoliacines grindis, todėl tenka prisitaikyti ir siūlyti gerų charakteristikų paklotus po kietomis grindų dangomis ar kiliminę dangą.“
Jis dalijasi patirtimi, kad garso izoliavimo situacija tampa ypač sudėtinga, kai norima pagerinti smūginio garso izoliaciją, o numatyta grindų danga – plytelės. Situacija pagerėjo, kai buvo pristatyta technologija, kuri leidžia klijuoti plytelių dangą per amortizuojančius paklotus. Vienas tokių sprendimų – kamštinės medžiagos ir kamščio/perdirbtos gumos ar izoliaciniai paklotai, kurie leidžia reikšmingai nepadidinant grindų storio, sudarant elastingą jungtį tarp perdangos ir plytelių, pagerinti smūginę garso izoliaciją, nepabloginant grindų eksploatacinių savybių.
Techninio kamščio galimybės
Pagerinti pastato garso izoliaciją, sumažinti triukšmo sklidimą ir šilumos nuostolius padeda portugalų gaminiai „Acousticork“:
• „Underlayment“ – akustinis kamščio paklotas, klojamas po suneriamomis parketlentėmis, kiliminėmis, vinilinėmis, linoleumų arba keramikos ar natūralaus akmens grindų dangomis. Dėl šio pakloto savybių pastate bus mažiau oro, konstrukcijų ir pėsčiųjų keliamo triukšmo, mažiau vibracijų.
• „Underscreed“ – elastingas grindų sluoksnis, klojamas ant perdangos tarp konstrukcinės plokštės ir išlyginamojo sluoksnio statybos proceso metu. „Underscreed“ galima naudoti su medinėmis, keraminėmis, laminuotomis ar elastingomis (LVT) grindimis, jis suderinamas su grindų šildymo sistemomis ir paklotu.
• „Masonry support“ – akustinė ir antivibratinė mūro izoliacija. Atramos, suformuotos iš kamštienos ir perdirbtos gumos, naudojami mūro jungtims atsieti su pastato karkasu.
• „VibroControl“ – gaminys, skirtas statinio vibracijos valdymui.
Techninės gaminių iš portugališko kamščio galimybės pademonstruotos Lenkijoje, prekybos centro „Biedrionka“ statybų metu. Projekto užduotis buvo nuslopinti perduodamos per statinio konstrukcinius elementus vibracijos triukšmą. Pastato statybos metu ant plokštės buvo sumontuotas „Acousticork Underscreed“ izoliacijos sluoksnis. Tarpe buvo sumontuota elastinga perimetro juosta, padedanti išvengti „garso tiltų“ ir užtikrinti tinkamą grindų sistemos veikimą.
Galiausiai apatinis sluoksnis buvo padengtas apsaugine plėvele ir uždėtas galutinis grindų sluoksnis. Šiame projekte ne tik pavyko pagerinti pastato garso izoliaciją, sumažinant smūgio triukšmo perdavimą, tačiau ir sumažinti oru sklindantį triukšmą.
Kamštinė izoliacija pasirinkta ir tokio masto projekte, kaip Zeitzo šiuolaikinio Afrikos meno muziejus („Zeitz MOCAA“) Keiptaune. Siekiant sumažinti triukšmą ir padidinti šilumos izoliaciją buvo naudojami „Underlayment“ ir „Underscreed“ grindų sluoksniai.
Pūsto kamščio medžiaga – garso izoliavimui ir tinkamai akustikai
„Ferimpex“ rinkai siūlo ir „Expanded Insulation Cork“ – pūsto kamščio plokštes, skirtas akustiniams sprendimams interjere bei triukšmo izoliacijai. Medžiaga, išsiskirianti aukštais garso sugerties ir izoliacijos rodikliais, gali padėti sumažinti triukšmą patalpose.
Pūsto kamščio izoliacinė medžiaga gaminama iš kamščio granulių – kaitinant aukštoje apie 300°C temperatūroje jos išsiplečia, tuomet yra supresuojamos ir suformuojamos atitinkamo tankio (nuo 110 iki 180 kg/m³) kamščio plokštės. Granules tarpusavyje suriša suberino dervos, todėl gamyboje nenaudojami jokie cheminiai rišikliai. Šiuolaikinėmis technologijomis, pavyzdžiui, CNC staklėmis, frezuojamos įvairios formos, raštai.
Standžios ir patvarios plokštės lengvai pritaikomos įvairiuose dizainerių ir architektų vidaus interjerų ir eksterjerų projektuose. Ši medžiaga taip pat integruojama statinio konstrukcijų viduje ir padeda siekti gerų garso izoliacijos charakteristikų.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]UAB „Ferimpex“ (KORK) – vieni profesionaliausių patarėjų techninio kamščio produktų klausimais Lietuvoje. Įmonė su kamščio gaminiais, kamštinėmis dangomis sienoms bei grindimis dirba jau daugiau nei 25 metai. Bendradarbiaudama su architektais, inžinieriais, baldų gamintojais, „Ferimpex“ komanda šalies rinką išsamiai supažindina su išskirtinėmis portugališko kamščio savybėmis.
[/su_note]