Top Baneris

Trakų pilyje – paroda „Sunykę ir užmiršti Trakų miesto dvarai“

2016 liepos 29 d.
trakai-visit.lt nuotr.
trakai-visit.lt nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šiandien, 16 val. Trakų istorijos muziejaus iniciatyva Salos pilyje bus atidaryta nauja paroda, skirta visuomenei pristatyti išsaugotą dvarų paveldą.

Dvarų klestėjimo epocha – neatsiejama valstybės istorijos dalis. Prikelti iš užmaršties vieno ar kito dvaro istoriją – toks šios parodos tikslas. Trakų krašto praeitis glaudžiai susijusi su dvarų kultūra, su miestą valdžiusiomis ar jame valdas turėjusiomis dvarininkų giminėmis.

Bajoriškoji visuomenė darė įtaką senosios Lietuvos vidaus gyvenimui ir lėmė nepakartojamą jo spalvingumą, turtingą ir turiningą, tačiau nūdienos istoriografijoje dar tinkamai neįprasmintą praeitį.

Giminių istorijos, genealogijos, heraldika, dvarų kultūra yra neatsiejamos nuo Lietuvos kultūros istorijos. Šioje parodoje pateikiama istorinė medžiaga, susieta su žymiausiomis krašto bajorų giminėmis – Astikais, Radvilomis, Oginskiais, Pacais, Sapiegomis, Tiškevičiais. Šios giminės pasirinktos ne tik dėl savo vaidmens krašto istorijoje, bet ir dėl iki mūsų dienų išlikusio paveldo.

Marcijono Aleksandro Oginskio (1632–1690) valdytas dvaras – vienas labiausiai ištirtų ir turinčių gausios archeologinės tyrimų medžiagos dvarų, jo teritorijoje buvo rasta daug buitinės keramikos, koklių su Oginskių giminės herbu, geležies dirbinių. Šio dvaro tyrimų duomenys leidžia pažinti XVII a. materialinę dvaro kultūrą, pažvelgti į to meto Trakų aukštuomenės gyvenimo poreikius, prisiliesti prie to laikmečio istorijos. Šie radiniai tarsi papildo kitą parodos dalį, skirtą XVIII–XIX a. dvarų kultūrai – pristatomi taikomosios dailės eksponatai: indai, stalo įrankiai, baldai, puošę Lietuvos dvarų interjerus.

Dvarai atliko kultūrinio vyksmo organizavimo funkciją. Daugelyje dvarų buvo sukaupti vertingi archeologiniai, numizmatiniai, istoriniai, rankraščių, knygų, paveikslų ir kitokie rinkiniai. Bėgant šimtmečiams dvarai išgyveno daugybę krizių, natūralių, diktuojamų paties gyvenimo kaitos procesų bei dirbtinų griovimų. Tad džiugu, kad bent dalis dvaruose buvusių vertybių pateko į muziejų rinkinius.

Parodos atidarymo metu bus skaitoma paskaita apie Lietuvos didikus Oginskius (pranešėjas Petr Kravchenko, Baltarusija) lankytojus supažindins su žymiausiais didikų Oginskių atstovais ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje. Paroda veiks iki rugsėjo 4 dienos.

dvaru paroda

Trakų savivaldybės inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video