Top Baneris

Trakų kultūros rūmams padės atgimti nauja architektūros koncepcija

2019 kovo 22 d.
Trakų kultūros rūmai
Projektas „TKR002“. Architektai Ignas Lesauskas, Donatas Laucius, Giedrė Datenytė, Monika Zemlickaitė. Bendrovės „Sienos“ vizual.
Pasidalykite straipsniu

Trakų kultūros rūmų pastato rekonstravimo architektūros projekto parengimo konkursas pasiekė finišą. Vertinimo komisija aukščiausius balus skyrė devizu „TKR002“ pažymėtam projektui, kurį parengė bendrovės „Sienos“ architektų komanda.

Nelengva užduotis

Pernai paskelbtu konkursu architektai buvo kviečiami parengti Trakų kultūros rūmų pastato rekonstrukcijos ir aplinkos Vytauto g. 69 sklype sutvarkymo projektus. Atvirą vieno etapo konkursą inicijavo užsakovė Trakų rajono savivaldybė, organizatoriaus statusas teko Lietuvos architektų sąjungai (LAS).

Šiuo konkursu siekta išrinkti geriausią pasiūlymą, kurį įgyvendinus Trakuose esantis kultūros rūmų pastatas atgimtų kaip kultūros centras, kuriame būtų puoselėjamas šio krašto kultūrinis gyvenimas, tenkinantis tiek trakiškių, tiek rajono svečių kultūros poreikius, tautinės tradicijos ir modernusis menas, formuojamas Trakų rajono įvaizdis šalyje ir užsienyje.

Konkurso dalyviams skirta užduotis nebuvo lengva. Jiems teko gerokai pamąstyti, kaip rekonstruojamą pastatą ir aplinką sumaniai integruoti į miesto struktūrą, kokiais sprendimais galima būtų pritraukti būsimus lankytojų srautus visais metų laikais, sujungiant teritoriją su Totoriškių ežero prieigomis.

Kitaip tariant, jiems teko misija sukurti įdomų, išskirtinį, darnų siluetą, derantį su istorinio miesto charakteriu, ir naujas patrauklias lauko bei vidaus viešąsias erdves.

Projektas „TKR002“. Bendrovės „Sienos“ vizual.

Projektas „TKR002“. Bendrovės „Sienos“ vizual.

Pateikti 4 darbai

Dalyvauti konkurse panoro 28 dalyviai ir pateikti 4 darbai, pažymėti devizais „Atvirai“, „151515“, „TKR002“ ir „Kultūros lūžis“.

Konkurso pasiūlymus vertino 7 narių komisija: trys Trakų rajono savivaldybės ir keturi LAS atstovai – architektai Mindaugas Pakalnis (komisijos pirmininkas), Giedrė Filipavičienė, Asta Prikockienė bei Gintautas Vieverys.

Komisija aukščiausiai – 7,57 balo – įvertino bendrovės „Sienos“ projektą, pažymėtą devizu „TKR002“, (architektai Ignas Lesauskas, Donatas Laucius, Giedrė Datenytė, Monika Zemlickaitė) už architektūrinę koncepciją, pagrįstą tvarios rekonstrukcijos idėja.

Laimėtojai pasistengė, kad projekte numatyti sprendimai leistų išsaugoti kuo daugiau Trakų kultūros rūmų pastato charakteringų elementų ir ypač išraiškingas stogų linijas bei siluetą.

Projekte naujasis pastatų ir viešųjų erdvių ansamblis dalinamas į 4 dalis: rekonstruojamasis kultūros namų korpusas, naujai kuriama viešoji erdvė centre ir rekonstruojamas bibliotekos korpusas šiaurinėje sklypo dalyje, gatvės perimetru statomi nauji mažaaukščiai tūriai – 2 studijos ir Info centras.

Projektas „TKR002“. Bendrovės „Sienos“ vizual.

Projektas „TKR002“. Bendrovės „Sienos“ vizual.

Naujas motyvas

Architektai numatė naują kompozicinį motyvą – viešąją erdvę, kuri logiškai atvertų vizualinę properšą tarp gatvės ir ežero, bet savo siaurumu labiau primintų pasažą nei aikštę, tuo pačiu smulkinant masyvų komplekso užstatymo mastelį.

Inovatyvus ir netikėtas autorių pasiūlymas buvo pagilinti paradinę aikštę nuo Vytauto g. Tai leis sukurti netikėtos geometrijos įspūdį bei įdomų pagrindinio įėjimo motyvą. Projekte atsisakyta padrikų elementų, pasiūlyta įrengti antžemines automobilių aikšteles ties Gėlių gatve ir 4 parkavimo vietas ties ūkiniu įėjimu.

Numatyti pastatų architektūriniai sprendiniai – šiuolaikiška interpretacija tarp modernumo ir konteksto. Projekte išdėstyta, kaip elegantiškomis stiklinėmis fasado plokštumomis būtų apjuosiamas pirmo aukšto perimetras, leisiąs sukurti puikią modernią proporciją, neignoruojančią ežero panoramų ir puikiai derančią su laužytais stogų motyvais.

Dviejų pastatų kompleksas suprojektuotas moderniomis priemonėmis, naudojant raudono molio tekstūrą „terakota“, stiklą ir medžio elementus – žaliuzes.

Projektas „TKR002“. Bendrovės „Sienos“ vizual.

Projektas „TKR002“. Bendrovės „Sienos“ vizual.

Pagarba vertybėms

Pagal konkurso laimėtojų projektą, pagrindiniame Trakų kultūros rūmų pastate būtų rekonstruojama žiūrovų salė su scena ir personalo patalpos. Šiaurinėje pastato dalyje atsirastų naujai suformuotas pagrindinis holas, apjuostas stiklu, pereinančiu į šokių repeticijų salę, atsuktą į ežerą.

Pagrindinis įėjimas į Trakų kultūros rūmus projektuojamas nuo aikštės ir Vytauto g., suformuojant aikštės plokštumoje pagilinimą, tarsi atkartojant trapecinio stogo įspaudą. Šio pastato planinė struktūra paprasta: pagrindinis įėjimas, holas ir rūbinė šiaurinėje dalyje, salė ir scena centrinėje pastato dalyje bei užkulisiai, grimerinės ir kt. pietų pusėje su atskiru įėjimu.

Didžioji dalis pagalbinių ir techninių patalpų suplanuotos rūsyje. Ten pat sumatyti ir visi viešieji tualetai, išskyrus skirtus neįgaliesiems. Tualetai įdomiai integruoti, panaudojant esamo pastato planą. Bibliotekos korpusas suprojektuotas šiaurinėje sklypo dalyje. Likusi nenugriauta ir numatyta rekonstruoti esamo pastato dalis – tai stačiakampės formos planas su 2 aukštų tūriu ir analogiškai atkartojamu trapecijos formos stogu. Pagrindinis įėjimas – nuo projektuojamo „pasažo“.

Pasak vertinimo komisijos, šis projektas – racionalus ir apgalvotas bei yra geras modernios ir kontekstualios architektūrinės koncepcijos pavyzdys, atitinkantis visus rekonstrukcijos kriterijus, jautriai derantis su esamu kontekstu, kur stipriai išreikšta pagarba pastato vertybėms.

Planuojama, kad projekto bus įgyvendintas 4 statybos etapais: Trakų kultūros rūmų pastatas-salė, biblioteka ir viešosios erdvės bei studijos su Info centru.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video