Inovatyvius biurus ir jų šiuolaikišką interjerą projektuojantys dizaineriai bei architektai vis didesnį dėmesį skiria komfortiškai darbo aplinkai. „Čia svarbi kiekviena detalė“, – sako specialistai, ir jie yra teisūs. Tokiais atvejais labai svarbus vaidmuo tenka su išmone ir gerų meistrų rankomis atliktai biurų sienų apdailai. Skoningai įrengtas biuras – tarsi vizitinė kortelė, liudijanti apie sėkmingą įmonės veiklą, įkvepianti pasitikėjimo klientams, motyvuojanti darbuotojus.
[su_quote cite=”Edita STANKEVIČIŪTĖ-RIGHETTO”]Medis puikiai tinka kaip praktiška sienų apdaila tokiose patalpose kaip koridoriai, laiptų zona, žodžiu, ten, kur yra didelis judėjimas.[/su_quote]Tapetai tebėra madingi
„Sienų apmušalai ir tapetai yra madingi ir šiandien“, – teigia architektė ir žinoma tapytoja Edita Stankevičiūtė-Righetto, vadovaujanti moderniai bei dinamiškai architektūros ir interjero projektavimo studijai „Righetto“.
Kalbėdama apie kolorito pasirinkimą bei spalvinius sienų apmušalų ir tapetų akcentus, architektė išskiria keletą ryškesnių tendencijų. Viena jų – iš praėjusio šimtmečio pabaigos, 8 ir 9 dešimtmečių, sugrįžtantys motyvai ir spalvinės gamos. „Sugrįžę“ sienų apmušalai pasižymi įvairiaspalve gama, ryškiomis detalėmis ar motyvais.
Šiuo metu vyraujanti antroji tendencija, anot E. Stankevičiūtės-Righetto, yra atsparūs drėgmei didelių formatų fototapetai, naudojami biurų fasadams dekoruoti, vonios kambariuose. Jie sėkmingai keičia sienų plyteles netgi dušo zonoje.
„Tapetai nėra mano mėgstamiausia apdailos rūšis, bet neretai jie išsprendžia statybos metu paliktus trūkumus, ypač senos statybos pastatų sienų problemas“, – komentavo interjero studijos „2CM“ dizainerė Loreta Tallat-Kelpšienė.
Dizainerės teigimu, būtent tapetai gali pakeisti struktūrinio tinko faktūras, išlyginti, „surišti“ sienas, padėdami apsaugoti jas nuo galimo trūkinėjimo.
Dalindamasi savo įžvalgomis, specialistė neneigė, kad tapetai kartais tampa ir dekoravimo priemone, ypač kai norima interjere panaudoti stipresnį dekoro ar faktūros elementą. Pasirodo, tapetai yra puiki išeitis ir tuomet, kai norime greitai transformuoti ar atnaujinti interjerą, juolab kad spalvinių gamų tendencijos kinta kone kasmet.
Tiesa, šis sienų apdailos elementas reikalauja ne tik išmonės jį deramai pasirinkti, bet ir gabių meistrų rankų. Šiuo metu itin populiarūs vienetiniai tapetai, kai raštas sukuriamas konkrečiai erdvei.
Stipri interjero detalė
„Jei sienų apmušalai ir tapetai nepatinka ar jie galbūt netinka prie biuro interjero visumos, – ne bėda“, – mano E. Stankevičiūtė-Righetto.
Tokiais atvejais jie gali būti keičiami didelių matmenų (3 x 1,5 m) plytelėmis, akustinėmis plokštėmis, kurios yra ne tik funkcinis elementas, bet ir stipri interjero detalė.
Plokštes skoningai priderinus prie aplinkos, šios neretai tampa patalpų vizitine kortele. Akustinės plokštės dažniausiai montuojamos standartiniais blokais, tačiau galimi ir vienetiniai, unikalūs gaminiai.
Akustinio gipso kartono lakštai – puikus pasirinkimas tada, kai siekiama kuo didesnės garso izoliacijos. Tokie lakštai po atliktų apdailos darbų atrodo tiesiog kaip standartinės sienos, tačiau po šia neutralia išvaizda slepiasi išties svarbi galimybė užkirsti kelią pašaliniams garsams, triukšmui.
„Šiuo metu, kai biuruose naudojama daug stiklo ir mažai minkštų paviršių, akustinės sienelės, lubos, baldų sienelės yra labai svarbios kokybiškam įmonės specialistų darbui. Išvengiama privatumo stokos ir triukšmo problemos, su kuria dažniausiai susiduria vienos biuro patalpos darbuotojai. Net ir pasirinkę kiliminę dangą, gauname labai gerą garso minkštinimo efektą“, – akcentavo dizainerė L. Tallat-Kelpšienė.
Jei biure nėra langų
Specialistės žodžiais, vis dar nemažėja ir piešinių ant sienų ar fototapetų populiarumas. Tačiau renkantis šias dekoravimo priemones, ypač biuruose, reikėtų labai gerai apgalvoti motyvus, kad šie atspindėtų darbo specifiką, pabrėžtų įmonės veidą.
Pasak architektūros ir interjero dizaino studijos „Toota“ vadovės Justės Žibūdienės, atsitiktiniam „grožiui“ čia – ne vieta, nes neapgalvotai pasirinkti motyvai paprasčiausiai gali sudarkyti visumą ir tapti vadinamuoju interjeriniu triukšmu. Šiai nuomonei pritaria ir interjero dizainerė L. Tallat-Kelpšienė.
O ką daryti, jei būsimame biure nėra langų? Atsakymas yra: belangėse patalpose tinkamiausi fototapetai su gamtos vaizdais. Pasirodo, net ir nenatūrali gamtos dalelė, pavaizduota ant biuro sienos, darbuotojus gali veikti raminamai, suteikti jaukumo, skatinti kūrybiškumą.
Tik ir šiuo atveju yra ne vienas „bet“. Klijuojant fototapetą nepakaks mėgėjiško požiūrio. Reikėtų rinktis patikimų gamintojų produktus, be to, prireiks ir profesionalių meistrų, sugebančių tvarkingai „suvesti“ piešinį.
[su_quote cite=”Loreta TALLAT-KELPŠIENĖ”]Tapetai nėra mano mėgstamiausia apdailos rūšis, bet neretai jie išsprendžia statybos metu paliktus trūkumus, ypač senos statybos pastatų sienų problemas.[/su_quote]Medis – labai jauki medžiaga
Interjero dizainerės L. Tallat-Kelpšienės nuomone, daugeliu atvejų biuruose tinka medžio apdaila. Medis ne tik jauki, bet ir estetiška, funkcionali medžiaga, kuria galima uždengti sienų, lubų nelygumus, sukurti įvairiausias faktūras ir ritmus.
Įdomu tai, kad medžio apdailos siena gali pavirsti į baldus, gėlių klombas. Dizainerė L. Tallat-Kelpšienė pripažįsta, kad jai asmeniškai labai patinka medžio lentelės, nors neretai užsakovai tokią apdailą kažkodėl vadina senoviška.
Vertinant tai, kad tam tikra prasme mes esame šiaurietiška tauta, turinti skandinavišką grožio supratimą, medis mums labai tinka. Juk ir mąstant apie ekologiją, tinkamesnės medžiagos apdailai už medį nėra. Tik, be abejo, jį reikia naudoti saikingai ir skoningai, nes kitaip ši apdaila gali tapti išties senamadiška.
E. Stankevičiūtės-Righetto teigimu, medis puikiai tinka kaip praktiška sienų apdaila tokiose patalpose kaip koridoriai, laiptų zona, žodžiu, ten, kur yra didelis judėjimas. Toks sprendimas pirmiausia bus labai praktiškas, nes apsaugos sienas nuo susitepimo.
Jei medžio apdailą vertintume estetine prasme, pasak interjero projektavimo studijos „Righetto“ vadovės, jaukumo suteikia naudojama medžio faneruotė. Ši, beje, dažnai tarnauja kaip jungiamasis elementas tarp kelerių durų arba tarp durų ir spintų. Dažnai tokia apdaila tvirtinama jau baigiant darbus, kai reikia pabrėžti svarbiausią patalpos sieną.
Kartais tenka tiesiog žaisti
Interjero projektuotojos jau iš savo patirties žino, kad, kuriant viešuosius interjerus, ypač biurus, kūrėjams suteikiama ir savotiška laisvė, ir nemažai suvaržymų. Juk darbo vietos turi būti išdėliotos tam tikra tvarka, pasirinktos atitinkamos apdailos ir baldų medžiagos, dekoro elementai turi atspindėti įmonės įvaizdį ir veiklą. Tad prieš pradedant tokius darbus, tenka gilintis į tam tikrus specifinius dalykus, kurie iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visai nereikšmingi. Prireikia ir meninės įžvalgos, nes būtina įžiūrėti, ką galima atidengti, o ką reikėtų paslėpti patalpose.
Interjero dizainerei L. Tallat-Kelpšienei labai patiko kurti biuro patalpas buvusiame odos apdirbimo pastate. Čia palikta viskas, ką pavyko surasti: nutrupėjusios plytų sienos, kreivos kolonos, lubų perdengimai. Ir tos faktūros tapo stipriausia interjero dalimi. Įmonė, kuriai buvo kurtas interjeras, užsiima valymo priemonių gamyba, tad jai švara ir ekologija yra vienas iš prioritetų. Būtent tai interjero dizainerę ir paskatino panaudoti gyvosios gamtos elementus. Kitaip tariant, paskaninti aplinką žaliais akcentais. Atviras biuras reikalavo ir tam tikrų akustinių sprendimų, kad, būdami bendroje erdvėje, darbuotojai vienas kitam netrukdytų bendrauti ar susikaupti.
Kito biuro interjero kūrybai buvo skirtas labai ribotas biudžetu, tad reikėjo smarkiai pasitelkti fantaziją ir minimaliomis priemonėmis išgauti maksimalų efektą. Keletas netikėtų spalvinių sprendimų, medinės klasikinės durys stiklinėje pertvaroje, ir efektas jau yra.
Pasirodo, kartais tiesiog reikia žaisti, atsisakyti stereotipų, pasipriešinti standartams. Tada ir rezultatas būna tikrai geras, nes ir patiems darbuotojams smagiau ateiti dirbti į netipišką biurą, ir darbo rezultatai gerėja. Juk tai išties naudinga darbdaviui.
Žinoma, viena iš sąlygų vėlgi yra saikas. Dėl pernelyg gausiai detalėmis apkrautos erdvės galima sulaukti priešingos reakcijos, kuri gali pakenkti darbo kokybei.
„Visada stebiuosi, kai žmonės bando savarankiškai, be specialisto pagalbos, kurti tiek privačias, tiek viešąsias erdves. Tai gali tapti tikru išbandymu, nes prireiks išties daug drąsos, kantrybės ir laiko“, – mano kalbinta dizainerė.
Misija – ieškoti ir rasti
Viena iš šiuolaikiško interjero kūrėjų – E. Stankevičiūtė-Righetto – šiuo metu turi nemažai ir individualių namų projektų. Taip pat ji neseniai baigė VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos Kaune priestato, skirto estetikos, dailės ir tikybos pamokoms, interjero projektavimo darbus.
Tačiau bene labiausiai studijos „Righetto“ vadovė E. Stankevičiūtė-Righetto nori pasidžiaugti itin gražia erdve Kauno senamiestyje įkurtoje ateljė „Interjero akcentai“.
„Tai unikali erdvė, nuolat kintanti, kurioje galima pasisemti idėjų, pamatyti naujų dizaino tendencijų. Šio projekto įdomumas yra tas, kad jis niekada nebus baigtinis. Kuriame ją kasdien, važiuojame į parodas, atrenkame įdomiausius produktus, juos deriname tarpusavyje, rengiame asmenines konsultacijas ir seminarus, kuriuose stengiamės žmonėms suteikti žinių ir įkvėpimo patiems kurti ir ieškoti drąsių sprendimų“, – pasidžiaugė menininkė.
[su_note note_color=”#FFFFff” radius=”0″]Sienų dangoms – neribotos panaudojimo galimybės
Projektuojant visuomeninius pastatus jau nepakanka pasirinkti funkcionalius ir vizualiai patrauklius sprendimus. Įprastai, kalbai pasisukus apie interjero ilgaamžiškumą, lūkesčiai išauga. Šiandien interjeras turi būti kuriamas taip, kad ir po daugelio metų apdaila atrodytų skoninga ir moderni, o medžiagos nenusidėvėtų. Visgi vinilinių ir tekstilinių sienų dangų gamintojas „Vescom B.V.“ siūlo neapsiriboti tik šiais kriterijais.
Į priekį veda technologijos
Sienų dangų galimybės praktiškai neribotos: magnetiniai paviršiai projektoriaus vaizdui ir žymekliui konferencijų salėse vietoj tradicinės lentos, sienos, ant kurių Jūsų nuotrauka, ar antibakterinės dangos medicinos įstaigoms – tai tik keli iš daugelio dangų funkcionalumo pavyzdžių.
Bendrovė „Interjero linija“ jau daugiau kaip 18 metų Lietuvoje atstovauja vienam iš apdailos medžiagas gaminančių lyderių Europoje – kompanijai „Vescom B.V.“. Per šį laiką keitėsi medžiagos, tobulėjo technologijos, bet „Vescom“ išliko visų transformacijų priešakyje, siūlydama išskirtinį apdailos medžiagų asortimentą, orientuotą į visuomeninį sektorių.
Viešajam sektoriui skirtos „Vescom“ vinilinės sienų dangos – inovatyvaus dizaino, atsižvelgiant į naujausias tendencijas sukurti paviršiai, kuriuos sudaro vinilo sluoksnis (300–850 g/kv. m) ir medvilnės pagrindas.
Dėl šios struktūros „Vescom“ vinilinės sienų dangos atitinka Bfl-s1, s2 ugnies plitimo ir dūmų emisijos klasę, turinčios garso sugeriamumo koeficientus alphaw 0,1–0,15, ypač atsparios trinčiai, smūgiams, paviršiai estetinio vaizdo nepakeis ilgus metus. Dėl šių priežasčių „Vescom“ yra tarp prioritetinių viešbučių tinklų apdailos medžiagų tiekėjų. „Vescom“ vinilinės sienų dangos vis plačiau naudojamos biurų, viešųjų erdvių interjeruose.
Biuras – be rašymo lentų
„Vescom B.V.“ siūlo vinilinę sienų dangą, skirtą sveikatos įstaigų patalpoms. Jų įrengimui taikomi ypač griežti higienos reikalavimai. Vinilinė danga „Vescom Protect“ skirta operacinėms, palatoms, laboratorijoms ir kitoms patalpoms, kurios turi būti ypač sterilios. Ši danga padengta specialia apsaugine plėvele, dėl kurios vinilinė danga sienas ne tik apsaugo nuo purvo, jas galima dezinfekuoti stipriais valikliais, nesibaiminant pažeisti paviršiaus.
Bendrovė „Interjero linija“ siūlo neapsiriboti tradiciniais sprendimais. Dizaino studijoms, viešbučių, biurų, konferencijų salėms, posėdžių kabinetams siūloma atsisakyti papildomą vietą užimančių įprastinių rašymo lentų. Šias galima pakeisti „Vescom Walltalkers“ magnetiniais paviršiais projektoriui ir žymekliui. Juolab kad yra galimybių šį sprendimą pritaikyti net lenktiems paviršiams, funkcionaliai išnaudojant turimas erdves.
„Interjero linijos“ atstovai atkreipia dėmesį, kad „Vescom“ tekstilinės sienų dangos iki šiol – subtilios prabangos ieškančiųjų pasirinkimas. Šios dangos gali būti neaustinės, iš viskozės ir austos, iš natūralaus šilko, lino, poliesterio siūlų. Tekstilinės sienų dangos padės sukurti jaukią ir išskirtinės prabangos aplinką.
Antra vertus, estetika neįsivaizduojama be kūrybiškumo. „Vescom B.V.“ ragina neįsprausti savęs į rėmus, net jeigu sunkiai sekasi išsirinkti iš šimtų spalvų ir ornamentų. Tokiu atveju užsakovai raginami sukurti savą sienų dangos dizainą.
Kūrėjai – patys užsakovai
Danga „Vescom Digital Print“ suteikia galimybę, įsiklausius į kiekvieno užsakovo pageidavimus, vaizdus, iliustracijas perkelti ant vinilinių sienų dangų. Taigi, šiandien kiekvienas gali susikurti tokį sienų vaizdą, kokio tik nori. Aukščiausios kokybės skaitmeninė spauda ant atsparių, ilgaamžių paviršių – puikus pasirinkimas. Be to, tokios sienų dangos nereikalauja papildomos priežiūros.
Bendrovės „Interjero linija“ atstovai pripažįsta, kad dažnai sulaukia klausimų, kaip palengvinti gyvenimą ir pasirinkti kokybišką bei patikimą sprendimą, padėsiantį įgyvendinti visus higienos, priešgaisrinės saugos patalpų įrengimo reikalavimus. Taip pat išspręsti akustinius klausimus didelėse er dvėse.
Pasaulyje pripažintas sienų dangų gamintojas „Vescom“ siūlo auksinius dieninių užuolaidų audinius, kurių garso sugeriamumo koeficientas alphaw 0,5–0,65. Nesvarbu, ar tai viešbučio vestibiulio erdvė, konferencijos salė, pasitarimų kambarys, ar biuro aplinka, jie puikiai derės dėl savo perregimumo ir lengvumo, sykiu bus funkciškai naudingi dėl akustinių savybių. Dėl audinių struktūros lengvumo tokie audiniai labiau jungs nei atskirs erdves. Sienų dangos ir tinkamai parinkti „Vescom“ baldų ir užuolaidų audiniai padeda pasiekti puikių akustinių, estetinių, ilgalaikių rezultatų.
[/su_note]Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektūra) | 2019 sausis.
1 komentaras. Leave new
moderniam interjerui dabar galima labai modernius pagaminti fototapetus