Top Baneris

Tobulėti neieškant lengvų kelių

2021 rugsėjo 8 d.
Alytaus-Stasio-Kudirkos-ligoninė
Projekto vizual.
Pasidalykite straipsniu

Posakis, kad paprasčiau ir greičiau pastatyti naują namą nei rekonstruoti seną, generalinės rangos įmonei „Statrama“ iš Dzūkijos yra gerai žinomas.

Įmonė yra rekonstravusi ne vieną pastatą, o šiuo metu įgyvendina du objektus Alytuje: atlieka senųjų istorinių kareivinių sandėlio Ulonų g. 14, statytų dar caro laikais, rekonstrukciją ir didžiausios gydymo įstaigos Pietų Lietuvoje, Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės chirurgijos skyriaus kapitalinį remontą.

Vasarą, liepos 18 d., įmonei „Statrama“ sukako 10 metų, tačiau per tą trumpą laikotarpį, pradėjusi nuo vidaus apdailos darbų, įmonė išaugo iki generalinio rangovo, galinčio įgyvendinti ir sudėtingus rekonstrukcijos projektus. Netrukus bendrovės atliktų darbų portfelis pasipildys dar dviem rekonstruotais valstybinių įstaigų objektais.

Buvęs sandėlis Alytaus kareivinėse virsta moderniu pastatu, pritaikytu šiandieniniams poreikiams

Vienas jų – jau minėtose kareivinėse Ulonų gatvėje, Alytuje, esantis pastatas, statytas 1917 m. ir iki šiol naudojamas pagal paskirtį – kariuomenės reikmėms, jau senokai reikalavo atnaujinimo darbų. Pagal projektą, siekiant išsaugoti unikalumą ir išskirtinumą, pastatas šiltinamas iš vidaus, fasadų dekoro elementai (langų kontūrai, išskirtinės formos karnizas ir kiti dekoratyviniai elementai) paliekami. Buvo būtina išsaugoti pastato išorės sienas, todėl, išardžius senojo pastato vidaus konstruktyvą, „Statramos“ darbuotojams reikėjo ne tik sutvirtinti mūrines išorės laikančiąsias konstrukcijas, bet ir statybų metu jas ypač saugoti, kad jos išliktų nepažeistos.

Tokiomis sudėtingomis sąlygomis – viduje pastato esant plieninėms atotampoms ir sijoms, t. y. rišamiesiems elementams, rekonstruojamam pastatui įmonės komanda sumontavo naujus pamatus, šiuo metu montuoja gelžbetonines perdangas ir ruošiasi įrengti skardinį stogą.

Alytaus-Stasio-Kudirkos-ligoninė
Dviejų aukštų pastatas taps triaukščiu, papildomai įrengus mansardinį aukštą. Prie pastato pristatoma metalinio karkaso evakuacinė laiptinė. Montuojami nauji mediniai langai su stiklo paketais ir durys. Buvęs kareivinių sandėlis virs administraciniu pastatu.

Statybos saugant ir išryškinant autentiškas išorės sienas

Kaip pasakoja Ramūnas Tarvainis, UAB „Statrama“ direktorius, anksčiau tai buvo sandėlio patalpos, o rekonstrukcijos metu ketinama pritaikyti pastatą administracijai ir įrengti kabinetus. Numatoma keisti stogo konstrukcijas, o stogo danga bus klojama iš valcuotų skardos lakštų, įrengiant ir lietaus nuvedimo sistemą.

Planuojama remontuoti įėjimų laiptus, įrengti stogelius virš įėjimų. Langai bus pakeisti į naujus klijuotosios medienos rėmo, įstiklintus stiklo paketais. Projekte numatomas esamų fasadų atnaujinimas: bus sutvarkomi plytų ištrupėjimai, suskilinėjimai, esamas nestabilus mūras sutvirtinamas. Remontuojamas pastato cokolis. Pastato viduje viskas bus pertvarkoma kapitališkai: naujai įrengiamos mūrinės pertvaros, montuojama gelžbetoninė perdanga iš surenkamųjų elementų – kas 6 metrus. Taip yra daroma siekiant stabilizuoti pastatą – sumontuota gelžbetoninės perdangos dalis patikimai įtvirtinama sienoje metaline armatūra, tuomet sienoje esantys perdangos tvirtinimo elementai užmonolitinami, perdangos elementai sujungiami tarpusavyje ir tik tada vėl montuojama 6 m pločio perdangos dalis.

Sumontavus perdangas, anksčiau buvęs dviejų aukštų pastatas taps triaukščiu, papildomai įrengus mansardinį aukštą, kurio sienos, kaip ir stogas, bus iš tokių pat skardos elementų. Prie pastato pristatoma metalinio karkaso evakuacinė laiptinė, aptaisoma metaliniu tinklu. Naudojamos tik Europos techninį liudijimą turinčios ir CE ženklintos medžiagos. Pastatas bus apšiltintas iš vidaus išsaugant autentiškas pastato išorines sienas. Numatyta ir moderni rekuperacijos sistema kartu su vėsinimu.

Rekonstrukcijos metu visuomet atsiranda ir netikėtumų, todėl sprendimus reikia priimti atsižvelgiant į naujai atrastus elementus. Šiame objekte teko nugriauti du priestatus, kurie, kaip matyti iš statybos būdo ir medžiagų, buvo atsiradę vėliau. Rekonstravus pastatą, jo numatomas bendras plotas yra 1731,13 kv. m.

Jo rekonstrukcijai skirta apie 1,7 mln. eurų. Bendrovė „Statrama“ taip pat rūpinasi ir jo inžinerine bei technine dalimi pagal parengtus techninius brėžinius. Objektas pradėtas rekonstruoti 2021 m., pačiame pandemijos įkarštyje, todėl teko atidžiai susiplanuoti tiekimo grandinę, iš anksto pasirūpinti daugeliu medžiagų, todėl kol kas įmonė nuo grafiko neatsilieka, darbai vykdomi pagal planą. Objekte pastoviai darbuojasi apie 18–30 žmonių.

Alytaus ligoninė

Kapitalinis remontas veikiančioje ligoninėje

Šiuo metu rekonstruojamame Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės chirurgijos skyriuje statybininkai turi dirbti veikiančios ligoninės sąlygomis. Darbai lyg ir nebūtų sudėtingi, tačiau daugiausia iššūkių iškyla stengiantis prisitaikyti prie intensyvaus, ištisą parą trunkančio ligoninės darbo ritmo. Sudėtingi medicininiai diagnostiniai prietaisai ypač jautrūs net ir mažiausioms vibracijoms, tad iššūkiu tampa kiekvienas triukšmingesnis procesas, tenka derinti statybos darbų laiką su medicininės aparatūros naudotojais, saugoti, kad į pirmą aukštą nenukristų ardymo atliekos.

„Atsiranda ir kitų netikėtumų – tarp mūro pertvarų atrandame monolitines laikančiąsias kolonas, o projektuotojai buvo numatę tas sienas išardyti“, – sako R. Tarvainis.

Tad tenka sprendimus priimti priklausomai nuo esamos situacijos. Nepaisant šių su specifine objekto paskirtimi susijusių iššūkių, pagrindiniai technologiniai remonto, statybos ir inžinerinės įrangos montavimo darbai jau artėja į pabaigą, įmonės komanda ruošiasi apdailai. Numatyta ir efektyvi rekuperacijos sistema, atitinkanti modernios gydymo įstaigos reikalavimus.

Šie ir kiti objektai rodo įmonės palaipsnį augimą, patirties kaupimą, kryptingai siekiant kuo sėkmingiau pritaikyti įgytas žinias – nuosekliai ir atidžiai vykdant jai patikėtas užduotis.

Alytaus ligoninė
Pastato viduje viskas bus pertvarkoma kapitališkai: naujai įrengiamos mūrinės pertvaros, montuojama gelžbetoninė perdanga iš surenkamųjų elementų.
Statrama-logo

 

handshake PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video