Top Baneris

„Thermory“: medžio ir namų šiluma

2017 kovo 20 d.
Larry Arnal nuotr.
Larry Arnal nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Namai yra ten, kur jums ir jūsų šeimai saugu bei jauku. Kaip tik todėl toks svarbus yra tinkamas būsto įrengimas – pasirinktos medžiagos turi sukurti sveiką namų aplinką. Mediena visada buvo viena labiausiai vertinamų apdailos medžiagų, jos privalumai ypač akivaizdūs lyginant su plastiko gaminiais. Jei ne keli „bet“ – kai kuriems vartotojams dvejonių kelia greitesnis jos nusidėvėjimas. Taip pat neatsparumas drėgmei, tuo pačiu – pelėsiams, grybeliams ir deformacijoms.

Tačiau termiškai apdorota mediena visas šias abejones atremia. Tai žinojo jau vikingai, kurių laivai ankstyvaisiais viduramžiais įveikdavo tolimus atstumus, o karščiu užgrūdinti jų mediniai korpusai atlaikydavo druskingo vandens agresiją. Šiuolaikinė termomedienos gamybos technologija paskutiniame XX amžiaus dešimtmetyje sukurta Suomijoje.

Ekologiška, estetiška, ypatinga. Visi šie apibūdinimai – apie Estijos kompanijos „Brenstol“ gaminamus vidaus ir lauko sąlygomis naudoti skirtus termomedienos produktus. Per metus iš Talino net 50 valstybių rinkas pasiekia 24 000 kub. metrų pjautinės medienos – gaminių iš uosio, pušies, eglės ir drebulės. Didžiausias Europos Sąjungoje termomedienos gamintojas ir pasaulinis lyderis pagal jos gamybos iš kietmedžio apimtis – kompanija „Brenstol“ – prekės ženklu „Thermory“ pažymėtą produkciją, naudodama technologiškai pažangius sprendimus, gamina jau 15 metų. Ir tiek pat metų aukštos kvalifikacijos specialistai tobulina unikalią savo įmonės terminio medienos apdorojimo formulę, analizuodami kiekvienos medienos rūšies ypatumus, rūpindamiesi užtikrinti gaminio kokybę ir, žinoma, darbuotojų saugumą dirbant su technologija, kurioje reikalinga ir aukšta temperatūra, ir garai.

Žinoma, dar reikia ir itin aukštos kokybės termoapdirbimo krosnių – jos svarbiausios sudėtingame technologiniame procese. „Thermory“ neieškojo paprastesnių sprendimų, šio prekės ženklo produktai gimsta krosnyse, suprojektuotose bendradarbiaujant su garsiu Suomijos gamintoju „Jartek“.

Medienos apdorojimas trunka iki 48 valandų, per kurias jos temperatūra pakeliama iki 215 laipsnių, tuo pačiu sumažinama santykinė drėgmė, ir tada medžiaga ataušinama. O daugiau nereikia nieko: atspari trinčiai, nebijanti drėgmės ir saulės spindulių, tinkama įrengti grindinį šildymą, termomediena „Thermory“ gaminama nenaudojant jokių chemikalų (kaip, pavyzdžiui, iš medienos drožlių ir PVC mišinio gaminamos kompozitinės medžiagos). Po apdorojimo garais suirus cukraus dariniams (hemiceliuliozei) ji tampa nebeįdomi grybeliams ir pelėsiams, o kartu – ir įvairiems medgraužiams. Taigi mediena tampa ilgaamžė ir kartu nepraranda taip vertinamo medžio natūralumo.

Daugelio sintetinių medžiagų kūrėjai yra bandę imituoti medienos raštą ir atspalvius. Tačiau tai ir lieka imitacijos, be kita ko, neturinčios ir vartotojų geidžiamų fizinių ypatybių. Sodrūs, gilūs „Thermory“ medienos tonai ilgainiui tik įgyja sidabrišką pilkumą. Jei tai nepatinka – pirminė spalva gali būti nesunkiai atkuriama gaminį padengiant smėliu ir alyva.

Pasirinkusieji termomedieną terasos grindims vertina tai, kad saulės atokaitoje ji neįkaista taip, kaip tai būdinga plastiko turintiems gaminiams. Dėl terminio apdorojimo susitraukus medžio poroms, gaminys beveik nesugeria vandens, tuo pačiu sumažėja lentų išsikraipymo galimybė, todėl termomediena tinkama naudoti ne tik lietaus neišvengiančiose terasose, bet ir pirtyse ar baseinuose.

Išskirtinis „Thermory“ prekės ženklo atstovas Lietuvoje, bendrovė „Serfas“, jau 5 metus savo klientams siūlo tris kompanijos „Brenstol“ tiekiamus produktus: grindų lentas, terasų lentas ir fasadų lentas. Tiek laiko „Thermory“ užteko užsitarnauti iš lūpų į lūpų keliaujančią informaciją ir tokią reputaciją, kuri klientams yra atsakymas į klausimus dėl nemažos produktų kainos. O ir tie, kurie dvejoja, ilgainiui savo pasirinkimu lieka labai patenkinti – puiki medžiagos išvaizda ir kokybė juos paperka.

GRINDŲ LENTOS

thermory medziagos 1

„Thermory“ įrodo, kad planuojant įrengti grindų šildymą dera ne tik klijuota mediena – tam 100 proc. tinka gerai šilumą praleidžiančios, stabilios „Thermory“ masyvo lentos. Atsparumas drėgmės poveikiui leidžia jas rekomenduoti net vonios kambariams ar kitoms patalpoms, kur gausu drėgmės.

TERASŲ LENTOS

thermory medziagos 2

Pasirinkusieji termomedieną terasos grindims vertina tai, kad saulės atokaitoje ji neįkaista taip, kaip tai būdinga plastiko turintiems gaminiams. Be to, dėl terminio apdorojimo susitraukus medžio poroms, gaminys beveik nesugeria vandens, tuo pačiu sumažėja lentų išsikraipymo galimybė, todėl termomediena tinkama naudoti ne tik lietaus neišvengiančiose terasose, bet net ir pirtyse bei baseinuose, kur keblu išvengti drėgmės, o žmonės mėgsta vaikščioti basi.

FASADŲ LENTOS

thermory medziagos 3

Įvariausias sprendimas – 1-a ilgaamžiškumo klasė. Ji taikoma kietmedžiui, t. y. uosiui. Pušis priklauso 2-ai klasei. Palyginimui – vadinamasis amžinasis medis maumedis priklauso 3-iai klasei.

Iš itin tvirtos, nevaikštančios medžiagos pagamintai fasado apdailai negresia išsikraipyti. Tiesa, po kelerių metų iš uosio pagamintos tamsiai rudos fasado dailylentės ar iš pušies pagamintos šviesesnės rudos saulėje papilkėja. Mediena įgyja kaip tik tą sidabrišką atspalvį, kurį skandinavai vertina taip stipriai, kad kartais paprašo iškart pasendinti fasado dailylentes dengiant specialia alyva.

VIETOJ EPILOGO

Pasirinkdami ne vieną dešimtmetį tarnausiančius gaminius iš termomedienos turbūt nedaugelis rūpinsis tuo, kaip ji kada nors bus utilizuojama. Tačiau išties priimdami sprendimus privalome nepamiršti ir ekologijos problemų. Dėl termomedienos atliekų galvos vartotojams neskaudės. Neturinčią kenksmingų cheminių priedų ją galima sukūrenti net namų židinyje. Arba nugabenti į sąvartynus, kur ji suirs daug kartų greičiau nei analogiškoms funkcijoms tarnavę plastiko turintys gaminiai.

Straipsnis paskelbtas elektroniniame žurnale „SA energiškai efektyvus pastatas“, 2017 / 1.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video