Top Baneris

Tęsiami pasiruošimo Venecijos bienalei darbai

2016 balandžio 13 d.
Pasidalykite straipsniu

Baltijos paviljonas 15-oje tarptautinėje architektūros parodoje „La Biennale di Venezia 2016“ atstovaus Lietuvai, Latvijai ir Estijai. Baltijos paviljone bus pristatomi architektų, projektuotojų, fotografų, geografų, geologų, ekonomistų, kultūros teoretikų, mokslininkų, istorikų, filosofų, socialinių antropologų, tyrinėtojų, menininkų, infrastruktūros kompanijų, institucijų, muziejų ir organizacijų darbai. Daugiau nei šimtas artefaktų užpildys 1600 kvadratinių metrų salę „Palasport Arsenale“ sporto rūmuose, esančiuose pačioje Venecijos miesto širdyje.

Balandžio 7 dieną, kartu su Latvijos kultūros ministre Dace Melbārde ir parodos komisarais, visi devyni jos kuratoriai (Kārlis Bērziņš, Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga, Johan Tali, Laila Zariņa, Jonas Žukauskas) susitiko Rygoje, Latvijos nacionalinėje bibliotekoje. Susitikime buvo parodyti ir Estijos bei Lietuvos kultūros ministrų pasisakymų vaizdo įrašai.

Paroda Venecijoje atvers duris gegužės 27 d., komanda jau dabar atskleidžia, kad Baltijos paviljono ekspozicija bus žvilgsnis į platų transformuojančių pastangų, vizijų ir praktikų spektrą.

Latvijos Respublikos kultūros ministrė Dace Melbārde, Lietuvos Respublikos kultūros ministras Šarūnas Birutis ir Estijos Respublikos kultūros ministras Indrek Saar pabrėžė, kad Baltijos paviljonas yra unikali pastanga, ne nuleista iš viršaus, bet grįsta laimėta teise atstovauti kiekvieną iš Baltijos šalių. Jis siunčia galingą žinią apie regiono architektūrinę aplinką, kuri dalijasi ne tik panašiais istoriniais bruožais, bet ir infrastruktūrinėmis ateities ambicijomis. Baltijos paviljonas suteikia puikią galimybę įsivaizduoti, ką mūsų regionas galėtų pasiekti dirbant drauge.

Jungtinė Baltijos šalių paroda 15-oje Venecijos architektūros bienalėje siekia tyrinėti Baltijos šalių architektūrinę aplinką, kaip bendrą idėjų erdvę, kurioje architektūra suvokiama plačiame kitų erdvinių praktikų kontekste. Joje tyrinėjama regionui svarbi infrastruktūra, objektai ir gamtos ištekliai, taip pat jų santykis su pilietiniais judėjimais ir kultūrinėmis formomis, taip ieškant ateities scenarijų bendrai Estijos, Latvijos ir Lietuvos erdvei.

Baltijos paviljonas – mėginimas apversti nacionalinės reprezentacijos išskirtinumo logiką, vietoj jos išryškinant galimybę kurti kartu, suvokiant save patikimos partnerystės santykyje, stiprinant vienas kitą tarpusavio įtakomis ir inicijuojant projektus, leidžiančius regionui klestėti. Šiuo metu stebimame Europos Sąjungos projekto fragmentacijos procese Baltijos paviljonas siūlo pažvelgti į bendrą regiono erdvę be nacionalinių valstybių sienų”, pasakoja kuratorių komanda.

Parodoje bus tyrinėjami reikšmingi tarpregioniniai infrastruktūriniai ryšiai, tokie kaip „Rail Baltica“ projektas, bendras priėjimas prie Baltijos jūros vandenų ir su gyvenamaisiais rajonais susiję energetiniai tinklai. Baltijos šalių miestovaizdžių ir gamtovaizdžių transformacijos bus siejamos su neseniai į Europą sugrįžusia geopolitika. Žvelgiant į Estijos fosforo klodus, Latvijos ir Lietuvos geologines struktūras ir mėginius, bus mėginama geriau suvokti, kokią reikšmę turi tokie objektai kaip Ignalinos atominė elektrinė, Aidu naftingų skalūnų piramidės, suskystintų gamtinių dujų laivas-saugykla „Independence“, kultūrinės infrastruktūros projektai ir net tokie konstruktai kaip specialiosios ekonominės zonos.

Baltijos paviljoną lydės specialus leidinys, pavadintas „Baltijos atlasu“, kuriame žemėlapiai derinami su tekstais, vaizdais ir kitomis medijomis. Jame publikuojama apie trisdešimt specialiai šiai knygai parašytų tekstų, susijusių su Baltijos ir platesnio regiono architektūrine aplinka. Kuratorių teigimu, tekstuose ne tik remiamasi faktine analize apie tai, kas įmanoma, bet ir klausiama, ką įmanoma įsivaizduoti – plėtojami teoriniai ir spekuliatyviniai požiūriai į mūsų architektūrinės aplinkos ateitį.

Baltijos paviljonas yra nevyriausybinė devynių kuratorių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos iniciatyva, keičianti tradicinį nacionalinių paviljonų reprezentacijos formatą Venecijos bienalėje. Projektas laimėjo tris atskirus nacionalinius konkursus, tokiu būdu sukurdamas galimybę pirmą kartą Venecijos architektūros ir meno bienalės istorijoje surengti jungtinę Baltijos šalių parodą.

Daugiau informacijos apie „Baltijos paviljoną“ rasite internetinėje svetainėje www.balticpavilion.eu


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video