Top Baneris

Tarptautinėse kūrybinėse dirbtuvėse užduotis delegavo verslininkai

2017 spalio 10 d.
„NewIDeA 2017“
Pasidalykite straipsniu

Kas atsitinka, kai Nidos meno kolonijoje savaitei suburiami talentingiausi būsimi grafinio dizaino ekspertai iš Italijos, Lenkijos ir Lietuvos? Atsakymas paprastas – būtent po tokio susibūrimo Lietuvos verslininkai gali džiaugtis ir įgyvendinti unikalias bei modernias, specialiai jų poreikiams pritaikytas, dizaino idėjas.

Nidoje pasibaigus tarptautinėms kūrybinėms dizaino dirbtuvėms „NewIDeA 2017“, kur jau penktus metus iš eilės buvo susibūręs talentingiausias jaunimas iš garsių Europos dizaino aukštųjų mokyklų, tokių kaip Italijos dizaino mokykla (Scuola Italiana Design), Laisvasis Bolcano universitetas (Libera Università di Bolzano), Gdansko dailės akademija (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) bei Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakultetas.

Trims kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavusioms tarptautinėms jaunųjų dizainerių komandoms užduotis pateikė verslo atstovai, kurie jau dabar džiaugiasi gautais rezultatais ir planuoja greitu metu darbus paversti realybe, šį kartą matoma ne tik atskirų įmonių darbuotojams, bet ir visiems Lietuvos poilsiautojams.

Atnaujinti Neringos paplūdimiai

Vieni iš tarptautinio projekto „NewIDeA 2017“ užsakovų šiais metais buvo įmonė „Neringos komunalininkas“. Bendrovė projekto dalyviams paskyrė itin atsakingą užduotį – sukurti naujų informacinių ženklų dizainą Neringos paplūdimiams.

Viena iš tarptautinių projekto komandų įnirtingai plušo ir sukūrė net keturis skirtingus užduoties sprendimus. Rezultatų pristatyme dalyvavę užsakovai negalėjo atsistebėti komandos išradingumu – tarp pateiktų dizaino sprendimų savo vietą rado ir netradicinės spalvos, ir Nidos stogų atvaizdai, ir šmaikštūs, akį traukiantys informaciniai ženklai.

„Tik pamatęs užduotį pamaniau, jog ją įgyvendinti bus lengva. Tačiau, kuo labiau gilinomės į įvairias užduoties atlikimo specifikas ir dabartinius informacinius ženklus paplūdimiuose, supratau, kad užduotis tikrai ne iš lengvųjų. Kartais sukurti, atrodo, tokį paprastą dalyką, prireikia didelių pastangų. Džiaugiuosi, kad komanda, kurią sudarė vien merginos, taip puikiai susitvarkė, o mums tereikėjo jas pakreipti tinkama linkme“, – apie užduoties sudėtingumą kalbėjo vienas komandos vadovų, Gdansko dailės akademijos dėstytojas R. Setlak.

newidea 2017 1

Atskleis darbuotojų emocijas

Vienai komandai darbuojantis ties paplūdimių ženklų atnaujinimu, kitos dvi plušėjo ties sudėtinga bei interaktyvia užduotimi. Įmonės „Helis LT“ komanda šių metų „NewIDeA 2017“ dalyviams patikėjo ypatingą darbą – sukurti biuro erdvei pritaikytą interaktyvią instaliaciją, kuri galėtų atspindėti darbuotojų nuotaikas ir emocijas.

Čia atsivėrė kita jaunųjų dizainerių kūrybingumo pusė. Dvi skirtingos komandos sukūrė net dešimt užduoties sprendimų. Rezultatų prezentacijų metu buvo pateikta keletas išmaniųjų programėlių variantų. Viena iš jų veiktų klausimų-atsakymų principu, kitoje randamas virtualus veikėjas, kurį „glostant“arba atvirkščiai „stumdant“ atskleidžiamos darbuotojo emocijos ir nuotaikos darbinėje aplinkoje.

Šių programėlių fiksuojami rezultatai atsispindi skirtingų formatų elektros instaliacijose: vieni pasireiškia ryškių švytėjimu ant sienos, kiti pagal šviesos stiprumą darbuotojų pasitenkinimą nurodo specialiai šiam darbui sukurtame elektroniniame meno kūrinyje.

Tarp įmonei „Helis LT“ sukurtų idėjų buvo ir išmanieji įrenginiai, tokie kaip išmaniosios apyrankės, sekančios žmogaus pulsą, širdies ritmą, aktyvumą ir taip nustatančios emocija bei nuotaikas. Kaip bebūtų, net ir išmaniaisiais prietaisais surinkta informacija galiausiai perkeliama į biuro erdvėje įrengtą instaliaciją ir įvairiomis spalvomis ar šviesomis atspindi kolektyvo nusiteikimą.

newidea 2017 3

Iššūkis – komandinis darbas

Šįmet penkti metai, kai kūrybinėse dirbtuvėse „NewIDeA“ tarptautinės dizainerių komandos realizuoja Lietuvos ir užsienio verslo įmonių užsakymus. Pavyzdžiui pernykštėse dirbtuvėse jaunieji dizaineriai kūrė dekoratyvines, į pastatų fasadus integruojamų saulės elementų tekstūras įmonei „Via Solis“, taip pat sėkmingai sekėsi vystyti ir Kauno miesto savivaldybės užduotį – sukurti Kauno senamiesčio ir Laisvės alėjos gatvės įrangos elementų kolekcijas.

„Šiemet jau penktus metus sėkmingai pavyko įgyvendinti meno, verslo ir mokslo kooperaciją bei reprezentuoti kūrybines idėjas tikriems užsakovams. Vertinant jaunimo integracijos į darbo rinką iššūkius, tokios tarptautinės dirbtuvės būna pozityvus postūmis, skatinantis reprezentuoti savo kūrybą. Tai taip pat svarbus žingsnis, pristatant kūrybingo jaunimo potencialą verslo pasauliui, didinant jaunų dizainerių įsidarbinimo galimybes ir plečiant bendradarbiavimą tarp verslo, meno ir mokslo įstaigų. Ši trumpa, bet intensyvi kūrybinė savaitė išskirtinėje Nidos aplinkoje, padeda susikoncentruoti, išnaudoti savo turimas žinias ir įgyti neįkainojamos patirties dirbant tarptautiniame kolektyve kartu su bendraamžiais ir lektoriais iš skirtingų Europos šalių“, – vieningai teigė kūrybinių dirbtuvių kuratoriai Ingrida Veliutė ir Andrejus Repovas.

Kolegoms iš VDA Kauno fakulteto pritarė ir svečias iš Lenkijos R. Setlak. Anot jo, dizaineriai yra individualios asmenybės ir šiame projekte jiems dirbti komandose yra tikras iššūkis: „Kartais matosi, jog kuriam nors dalyviui sunku priimti kito nuomonę, tačiau tam čia esame mes, mentoriai. Stengiamės palaikyti savo komandose balansą.“

Trims jaunųjų dizainerių komandoms „NewIDeA“ kūrybinėse dirbtuvėse mentoriai iš Lietuvos, Italijos, Turkijos ir Lenkijos siūlė rinktis neformalaus ugdymo metodikas, diskusijų ir refleksijų metu padėjo įgyti naujų kompetencijų bei supažindino su naujomis technologijomis.

Perėmė italų praktiką

Toks tarptautinių kūrybinių dirbtuvių modelis, kai skirtingų šalių dizaineriai susirenka spręsti verslo įmonių pateiktų užduočių nėra naujiena Europoje. Lietuvoje ši praktika VDA Kauno fakulteto dekano Jono Audėjaičio pastangomis pritaikyta pasinaudojant gerąja Italijos patirtimi.

Anot jo, prieš aštuonerius metus pradėjus bendradarbiauti su mokykla Scuola Italiana Design, į Lietuvą atsivežtas panašaus pobūdžio dirbtuvių principas, o „NewIDeA“ projektas Nidos meno kolonijoje sėkmingai vyksta jau penkerius metus iš eilės. Projekte yra dalyvavę jaunieji dizaineriai iš Austrijos ir Rusijos, o pastaraisiais metais sėkmingai bendradarbiaujama su partneriais iš Italijos ir Lenkijos.

newidea 2017 4

Projektą remia: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija;
Projekto organizatoriai: VDA Kauno fakulteto Grafinio dizaino katedra;
Projekto partneriai: Italijos dizaino mokykla (Scuola Italiana Design), Bolcano laisvasis universitetas (Libera Università di Bolzano) ir Gdansko dailės akademija (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
Projekte dalyvavusios verslo įmonės: UAB „Helis LT“, UAB „Neringos komunalininkas“;
Projekto dėstytojai, lektoriai: doc. Aurimas Švedas, lekt. Andrejus Repovas (VDA Kauno fakultetas), lekt. Vytautas Palavinskas (VDA Telšių fakultetas), dr. Secil Ugur Yavuz (Bolcano laisvasis universitetas), lekt. Marco Guidi Colombi (Italijos dizaino mokykla), doc. dr. Rafał Setlak (Gdansko dailės akademija).
Projekto koordinatoriai: dr. Ingrida Veliutė, lekt. Andrejus Repovas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video