Top Baneris

Tarptautinę architektų dieną pristatyti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai – prizai bus išdalinti 2023 m. liepos 1-ąją (1)

2022 liepos 1 d.
AF9I2163
Elijaus Kniežausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Liepos 1-ąją, Tarptautinę architektų dieną, oficialiai pristatyti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai’2023 (NAA). Lygiai po metų, šventinio renginio metu bus paskelbti pirmieji NAA laimėtojai.

Nacionaliniai architektūros apdovanojimai pristatyti Kauno centriniame pašte – viename iš reikšmingiausių tarpukario Lietuvos moderniosios architektūros objektų. Ateityje šiame pastate planuojama įsteigti Architektūros institutą.

„Kas dvejus metus įteikiami apdovanojimai taps ne tik architektų įvertinimo, lyderystės simboliu. Neabejoju, kad jie rodys ir teisingą kryptį į glaudesnį valstybės ir architektų bendruomenės bendradarbiavimą, stiprins tarpusavio ryšius, taps vieningumo pavyzdžiu. Juk visi turime tą patį tikslą – tvaresnę, ilgalaikiškesnę architektūrą, prie kurios visi galime prisidėti“, – naujuosius apdovanojimus pristato S. Gentvilas.

AF9I2273
Elijaus Kniežausko nuotr.

„Mes vis dar per mažai kalbame apie architektūros kokybę – ją nusako ne reglamentai, ne įstatymo nuostatos, bet mūsų pačių lūkestis supančiai aplinkai, mūsų vizija, kaip gyvensime ateityje, ką paliksime savo vaikams.

Kokybę architektūroje gerai įkūnija Naujojo europinio bauhauzo idėjos – estetika, tvarumu ir bendryste paremta aplinką, ekonomiką ir kultūrą vienijanti iniciatyva. Manau, būtent to šiandien reikia ir kokybiškai architektūrai. Nacionaliniai architektūros apdovanojimai padės pastebėti ir įvertinti geriausius Lietuvos architektų darbus – taip jie taps žinomesni visuomenėje, kels pasididžiavimą, smalsumą, reiklumą supančiai aplinkai“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.

Paraiškos – nuo rugsėjo 1 dienos

Pirmuosiuose NAA apdovanojimuose nugalėtojai bus renkami aštuoniose kategorijose, o devintasis prizas „Grand Prix“ bus renkamas iš visose kategorijose laimėjusių darbų. Paraiškos bus priimamos nuo rugsėjo 1 iki kovo 1 d., vėliau ekspertų komisija visose kategorijose išrinks po tris nominantus, o liepos 1-ąją bus paskelbti geriausi pastarųjų metų architektūros objektai ir jų autoriai.

Į apdovanojimus galės pretenduoti per pastaruosius dvejus kalendorinius metus įgyvendinti architektūriniai projektai, t.y. nuo 2021 m. sausio 1 iki 2022 m. gruodžio 31 dienos.

AF9I2285
Elijaus Kniežausko nuotr.

Pasak aplinkos viceministrės Daivos Veličkaitės-Matusevičės, komisijos nariai, kurie bus kviečiami atsižvelgiant į jų indėlį architektūros srityje ir visuomeninėje veikloje, bus pristatyti vėliau. „Visi komisijos nariai bus iš Lietuvos arba susiję su mūsų šalimi, nes tai Nacionaliniai architektūros apdovanojimai. Tai ir architektų bendruomenės nariai, ir tiesiogiai susijusių sričių – paveldo, kraštovaizdžio, istorijos, menotyros ekspertai“, – teigia aplinkos viceministrė. 

Sustiprins bendrystę

Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Lukas Rekevičius tikisi, kad Nacionaliniai architektūros apdovanojimai sustiprins valstybės ir architektų bendruomenės bendrystę.

„Be abejo, apdovanojimas yra ne tik įvertinimas, pripažinimas, bet ir įpareigojimas. Į architektą, kuris yra įvertintas svariu valstybiniu apdovanojimu, įsiklausoma labiau, jis atstovauja architektų bendruomenę ir gali svariau pareikšti savo nuomonę įvairiais visuomeniniais klausimais, išnaudoti savo įtaką įvairių svarbių klausimų sprendimui ar procesų tobulinimui“, – sako L. Rekevičius.

Architektų rūmų pirmininkas tikisi, kad Nacionaliniai architektūros apdovanojimai taip pat taps vartais į prestižinius tarptautinius konkursus, kur šalies architektų darbai turės dar daugiau galimybių ryškiau sužibėti.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, architektas Gintaras Balčytis akcentuoja, kad architekto profesija yra atsakinga, nes nors objektai projektuojami šiai dienai, tačiau visuomet žvelgiama į ateitį – su kiekvienu pastatu programuojama, koks miestas bus ateityje.

„Architekto misija – atsižvelgti į esamą situaciją ir nenubraukti galimybių ateities kartoms toje vietoje gyventi ir ją toliau plėtoti. O apdovanojimas įrodo, kad jo pasirinkta kryptis yra teisinga ir paskatinimas judėti toliau bei tęsti savo misiją“, – sako architektas ir pažymi, kad architektūroje visuomet svarbu atkreipti dėmesį, kaip objektas kuria erdvę ir reaguoja į esamą aplinką.

2023 m. Nacionalinių architektūros apdovanojimų kategorijos

  • Grand Prix: Geriausias kūrinys

Pagrindinis nacionalinis apdovanojamas architektūros srityje. Geriausias architektūros kūrinys renkamas iš visų kitose kategorijose nugalėjusių darbų.

  • Geriausias gyvenamosios architektūros kūrinys

Apdovanojimas teikiamas geriausiam realizuotam gyvenamojo būsto projektui. Kategorija apima visų tipų gyvenamuosius pastatus. 

  • Geriausias kultūros, sporto ir mokslo architektūros kūrinys

Apdovanojimas teikiamas geriausiam realizuotam kultūros, sporto ir mokslo paskirties projektui. Kategorija apima kultūros, sporto ir mokslo paskirties statinius.

  • Geriausias visuomeninės architektūros kūrinys

Apdovanojimas teikiamas geriausiam realizuotam visuomeninės architektūros projektui. Kategorija apima visų tipų visuomeninės (išskyrus kultūros, sporto ir mokslo) ir specialiosios paskirties statinius.

  • Geriausia viešoji erdvė

Apdovanojimas teikiamas geriausiai realizuotai visuomenei atvirai erdvei. Kategorija apima architektūros objektų formuojamas erdves, urbanistikos ir kraštovaizdžio architektūros darbus.

  • Geriausias tvarios architektūros kūrinys

Apdovanojimas teikiamas projektui, skyrusiam išskirtinį dėmesį tvarios architektūros aspektams. Kategorija apima visų tipų realizuotus architektūros darbus.

  • Geriausia reaktyvacija

Apdovanojimas teikiamas projektui, geriausiai išnaudojusiam esamas aplinkos struktūras. Kategorija apima visus realizuotus konversijų, restauracijų, rekonstrukcijų architektūros darbus, įskaitant viešąsias erdves bei teritorijas.

  • Geriausias urbanistikos kūrinys

Apdovanojimas teikiamas urbanistikos projektui, skyrusiam išskirtinį dėmesį darnaus planavimo aspektams. Kategorija apima visų tipų parengtus (suderintus ir patvirtintus) urbanistikos ir miestų planavimo darbus.

  • Už architektūros lauko ribų plėtimą

       Apdovanojimas skiriamas svariausiam baigtam architektūros moksliniam tyrimui.


pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Lygūs ir lygesni

    2022-07-04, 9:54  

    Keista, kad nebuvo informacijos visiems Architektų rūmų ir Architektų sąjungos nariams apie numatomą renginį.

Rekomenduojami video