Gamtos draustinių apsuptyje esantis jautrus Svencelės kraštovaizdis yra viena iš nedaugelio tokių vietų Klaipėdos rajone, kur galima plėtoti naujas poilsio zonas. Atviri vaizdai į smėlio kopas per Kuršių marias ir tai, kad regionas yra netoli Klaipėdos miesto, suteikia Svencelei išskirtinių galimybių tapti nauju turizmo traukos centru.
Tai įžvelgę projekto vystytojai UAB „Svencelės sala“ iki 2023 m. nusprendė įgyvendinti jau ne pirmą gyvenamųjų, rekreacinės ir komercinių erdvių etapą, kuriame suprojektuoti dar 32 įvairių tipų namai. Viso projekto vizija – sukurti dinamišką ir lanksčią erdvę, kuri ištisus metus pritrauktų vietinius, aplinkinių miestų ir net užsienio svečius. Ją įgyvendino jaunų ir talentingų architektų komandai „Do architects“.
Kuršių marių pakrantėje esantis regionas pasižymi ryškiais linijiniais kraštovaizdžio elementais: jūra, kopomis, nendrėmis, mažais miesteliais ir kaimais, atviromis pievomis ir miškais. Svencelės salų projektu siekiama sukurti naujas poilsio erdves ir infrastruktūrą, atliepiančią šio regiono gamtinį kraštovaizdį. Kuršių marių pakrantės regioninės ypatybės bus išsaugotos naujosios architektūros sprendiniuose, sukuriant galimybę susigrąžinti teritoriją, kuri pusę amžiaus buvo skirta žemės ūkiui – iki pat 2005 m. teritorijoje stovėjo sovietmečiu pastatytas ančių auginimo fermų kompleksas. Būtent tuomet, dar 2005-aisiais užsakovas Dainius Šatkus pakvietė architektus Andrę Baldišiūtę su Bartu Brandsu ir Sylvia Karres sukurti viziją, kad čia būtų „nebe ančių ferma, o Olandija“.
Vietos unikalumas
Svencelė nuo seno žinoma dėl vėjuoto klimato, kuris patraukė jėgos aitvarų entuziastus. Būtent dėl to čia pradėjo kurtis konteineriniai statiniai saulės ir vėjo mėgėjams, o vėliau dar didesnį potencialą įžvelgė investuotojai. Šiandien teritorijoje jau įgyvendinamas paskutinis, baigiamasis „Svencelės salų“ projekto etapas. Populiarumo projektas sulaukė ne tik dėl modernios architektūros, bet ir turbūt labiausiai dėl išties unikalios vietos – Kuršių marios vos už 600 m, o Negyvųjų kopų panorama atsiveria nuo pastatų stogų. Šį kiekvienam lietuviui pažįstamą peizažą galutinai papildo aplink esantys miškai ir laukai.
Pats sklypas suprojektuotas taip, kad, atsižvelgiant į vietinį klimatą, suformuotų užuovėją nuo vėjo. Vidiniame kieme suformuotos balto smėlio kopos, sodinamos pušys, tinklas laisvalaikiui ir kitos lauko pramogos. Autorių teigimu, „Svencelės salos“ leis ne tik mėgautis unikaliais vaizdais, bet ir patirti gamtos ramybę, kurios pastaruoju metu visi taip trokštame. Daug gryno oro, poilsis ir aktyvios pramogos priešais Negyvąsias kopas – elementai, kurie nuo pat pradžių patraukė žmonės į Svencelę ir tai išsaugoma naujajame projekte.
Olandiškas dvelksmas
Ypatingu „Svencelės salų“ akcentu vystytojai įvardija vandens kanalus, primenančius olandiškąją sistemą. Šie kanalai – visiškai naujas Svencelės elementas, kuriuo autoriai siekė suteikti gyvenamosioms zonoms daugiau dinamikos ir daugiafunkciškumo. Vandens kanalai veda prie kiekvieno sklypo, kuriam priklauso dalis vandens kanalo kartu su privačia vieta laivui uoste, todėl tarnauja ir kaip transporto jungtys tarp skirtingų gyvenvietės zonų, ir kaip maršrutas visais Lietuvos vidaus vandenų keliais. Kiekvienas kanalas, tiltas ar gatvė suprojektuoti neatsitiktinai, jie kurią bendrą infrastruktūros tinklą ir formuojama vientisą harmoningą aplinką, kadangi teritorijos plėtrai buvo svarbu išlaikyti stilistiškai bendrą koncepciją.
Šiuolaikinė dinamiška architektūra
„Do architects“ suprojektuoti namai akį traukia savo modernumu ir nenuobodžia kompozicija. Nors gyvenvietėje dominuoja vientisos architektūros pastatai, dinamiškos jų formos sukurtos taip, kad natūraliai įsilietų į pajūrio atmosferą. Šiuolaikiniai stikliniai fasadai leidžia pajusti gamtos ramybę kasdienybėje, atveria vaizdą į kanalus ir užtikrina nepertraukiamą ryšį tarp žmogaus ir gamtos. „Mūsų tikslas – išlaikyti vientisumą ir palaikyti harmoniją su gamta“, – sako projekto vystytojai.
Pervalkos ir Nendrių gatvėse po 16 namelių su 40–135 m² butais suprojektuoti taip, kad būtų kuo paprastesni. Daug dėmesio buvo skiriama funkcionaliam namelių suplanavimui, apgalvota kiekviena detalė tam, kad būtų sukurta išties ergonomiška erdvė, kurioje nelieka neišnaudoto ploto.
Ekologiški ir stilingi sprendimai
A+ energinės klasės būstai sukurti taip, kad puikiai tiktų gyventi tiek vasarą, tiek žiemą. Medžiagiškumui architektai tikslingai pasirinko kokybiškas ir ilgaamžės medžiagas: metalą, mūrą, medieną, stiklą. Tai – vietos istorijos dalis. Interjerui taip pat pasitelkiami ekologiški ir stilingi sprendimai, pabrėžiantys projekto vietovę ir ryšį su gamta.
Dėmesys aplinkai
„Svencelės salų“ projektas įsikūręs išskirtinės natūralios gamtos apsuptyje, tačiau tiek vystytojai, tiek architektai daug dėmesio skiria projektuojamo kvartalo aplinkos puoselėjimui: išklojamos trinkelės, sėjama veja, sutvarkomi privažiavimai ir automobilių stovėjimo vietos. „Svencelės salų“ projekte siekiama sukurti viešųjų erdvių gausą, sujungtą pasivaikščiojimo takais, pakrante, kanalais ir uostu. Teritorijoje yra suprojektuota apie 4 km pėsčiųjų ir 2,5 km dviračių takų, negana to įrengti teniso kortai, krepšinio aikštelė, tinklinis ir daug kitų laisvalaikio zonų bei parkų. O trokštantiems privatumo, paliekama galimybė įsirengti individualią terasą lauke, prie įėjimo į nuosavą butą.
Apibendrinant
Niekas nepaneigs, kad Svencelė – žavintys vaizdai ir estetika, natūralios gamtos apsuptas komfortas ir jauki ramybė ant Kuršių marių kranto. Kartu tai ir aktyvaus sporto mėgėjų zona su nuolatiniu vandens ošimu ir vėjo gūsiais fone. Todėl „Svencelės salų“ projektas išskirtinis tuo, kad jame savo oazę ras tiek ieškantys ramybės gamtoje, tiek vandens sporto mėgėjai – kiekvienas turės galimybių išnaudoti šios gyvenvietės suteikiamus pranašumus.
Sprendimai:
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]BROLIO termomediena
Pilkuojančiose „Svencelės salų“ terasose, šiltai ruduose ir anglies juodumo fasaduose. Natūraliai tvari, stabili ir kvepianti. Darniam gyvenimui.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Ekologiška šildymo ir vėsinimo sistema padeda užtikrinti energinį naudingumą
„Svencelės salų“ projekte įdiegti efektyvūs šildymo ir vėsinimo įrenginiai, išgaunantys energiją iš oro ir ekologiškai šildantys, vėsinantys namus bei aprūpinantys buitiniu karštu vandeniu. Naujai pastatytiems namams šildymo ir vėsinimo sprendimus diegė INDUSTEK UAB, atstovaujanti rinkoje pirmaujančiam patalpų mikroklimato užtikrinimo įrenginių gamintojui „Daikin“.
[/su_note]
5 komentarai. Leave new
Žavu, kad dar atsiranda tokių drąsių, įdomių projektų! Sėkmės 🌿 🌊
Vasiukai..
Abejoju, ar čia atrasi ramų poilsį, o ir orentuota labiau į vandens sporto ir valtelių savininkų pomėgius.
Nesuprantu kas gali pirkti tuos namus. Arba vėjas baisiausias, o jeigu nėra tai lesini uodus 🙂 Įplaukti su normaliu laivu negali, nebent su plokščiadugniu…
Įdomus projektas. Bet galetu leisti skirtingo dizaino namus.