Top Baneris

Švedija siekia atsinaujinančios energetikos plėtros privačiuose namų ūkiuose

2016 lapkričio 4 d.
pixabay.com nuotr.
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Švedijoje nuo šio mėnesio įsigalioja nauja paramos schema namų ūkiams, įrengiantiems elektros akumuliavimo įrenginius savo namuose ir gaminantiems energiją savo poreikiams. Valstybė subsidijuoja iki 60 proc. investicijos (bet ne daugiau 50 tūkstančių kronų, t.y. apie 5 000 eurų vienam namų ūkiui) į elektros akumuliatorių, sistemos įrengimą, automatikos įrenginius.

Šia informacija socialiniame tinkle pasidalijusio Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento Martyno Nagevičiaus vertinimu, Švedijoje įsigaliojusi paramos sistema skirta priprasti prie šių technologijų, užauginti srities profesionalų, tuo užsiimančių įmonių, technologijų pasiūlą.

„Švedai nori išmokti nedaryti klaidų, kol apimtys mažos. Nes šios technologijos tikrai greitai pinga ir kai po kurio laiko jos taps net ir Švedijoje be jokios valstybės paramos greitai atsiperkančiomis. Kai pusė namų ūkių vienu metu užsimanys tai įsirengti, tai jau bus vėlu mokytis. Tada galės ne tik Švedijoje tai diegti, bet ir eksportuoti tiek paslaugas, tiek technologijas“, – komentavo M. Nagevičius.

Oponentams, manantiems, kad Švedija geografiškai nėra pati palankiausia valstybė saulės energetikai, M. Nagevičius aiškino, kad saulės energetiką įmanoma vystyti net Aliaskoje.

„Aukšta platuma – ilgesnės dienos, tik panelę reikia labiau pakreipti link horizonto. Žemesnė temperatūra – efektyvesnis puslaidininkių veikimas. Aišku, Saudo Arabijoje jos prigamina daugiau elektros, savikaina mažesnė (tiesą sakant, jau labai maža, mažesnė už bet kokį kitą elektros energijos gamybos būdą), bet nėra taip blogai ir šiaurėje dėl aukščiau pateiktų aplinkybių“, – tvirtino M. Nagevičius.

Iš viso šioms subsidijoms iki 2019 metų pabaigos Švedija numato skirti iki 175 milijonų kronų (apie 17,5 milijonų eurų). Švedijoje saulės energetika pradėta vystyti tik pastaraisiais metais. Kol kas įrengta tik 128 MW saulės elektrinių, ne ką daugiau, nei Lietuvoje. Tačiau perspektyvoje, iki 2040-ųjų, Švedijos saulės elektrinėse numatoma gaminti 7–14 TWh elektros (tai visos Lietuvos bendras elektros poreikis).

M. Nagevičius priminė, kad Švedija yra oficialiai deklaravusi siekianti iki 2040 metų atsisakyti iškastinių išteklių vartojimo elektros gamybai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video